Άρης – Βόλος 2-0: Νίκη εξάδας!

Άρης – Βόλος 2-0: Νίκη και εδραίωση στην 6άδα της Super League 1 για τους Θεσσαλονικείς…

Ο Άρης νίκησε με 2-0 το Βόλο στην 24η αγωνιστική της Super League 1 και έκανε ένα ακόμη “βήμα” για την εξασφάλιση μίας θέσης στην πρώτη 6άδα της βαθμολογίας που οδηγεί στα play off για τον τίτλο και την Ευρώπη.

Με τους επιθετικούς του να σκοράρουν αμφότεροι, ο Άρης δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη επί του Βόλου και να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας της Super League 1.

Οι “κίτρινοι” χρειάστηκαν ένα γκολ του… μόνιμου σκόρερ τους, Λορέν Μορόν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου για να “ξεκλειδώσουν” την άμυνα του Βόλου και ο Ανσαριφάρντ “σφράγισε” την επικράτηση της ομάδας του, με το πρώτο δικό του γκολ με τους Θεσσαλονικείς στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Άρης πανηγύρισε έτσι τη νίκη που τον φέρνει στους 41 βαθμούς και στο -9 από τον 4ο της βαθμολογίας Ολυμπιακός, αλλά και στο +11 στην πρώτη 6άδα της Super League 1, που οδηγεί στα play off του πρωταθλήματος. Ο Βόλος από την πλευρά του, που φωνάζει και για τη διαιτησία του αγώνα, έμεινε χαμηλά στη βαθμολογία και μόλις ένα βαθμό πάνω από την τελευταία θέση.

Οι συνθέσεις στο Άρης – Βόλος:
Άρης (Mάντζιος): Koυέστα – Oντουμπάτζιο, Ροζ, Μπράμπετς, Φεράρι – Βέλεθ (81’ Ζιλ), Νταρίντα (89’ Φετφατζίδης), Γκαρθία (70’ Τζούρασεκ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (70’ Σαμόρα) – Μορόν (70’ Ανσαριφάρντ).

Βόλος (Kόντης): Κόβακς – Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα – Ντε Καμπς (63’ Τσοκάνης), Γκλάβτσιτς (λ.τρ. 36’ Μπαριέντος) – Τρουιγέ (63’ Μπερτόγλιο), Κόμπα, Aσενχούν (76’ Ολιβέρα) – Γκαρσία (76’ Μωραϊτης).