Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης 2-0: H ανάσα παραμονής για τους Περιστεριώτες

Ατρόμητος-Αστέρας Τρίπολης: Οι παίκτες του Κρις Κόλμαν έπαιξαν κυνικά και πήραν το «τρίποντο».

Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο Ατρόμητος απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης με 2-0, αποτέλεσμα που του δίνει την ευκαιρία να ανασάνει βαθμολογικά. Το γρήγορο γκολ του Μουνίθ στο πρώτο λεπτό και η αποβολή του Κρέσπι στο 38’ ήταν καθοριστικά για την εξέλιξη του αγώνα, με τους Περιστεριώτες να διαχειρίζονται σωστά το προβάδισμά τους.

Οι Αρκάδες πάλεψαν στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκαν τις στιγμές τους και στο 74’ ο Έρλινγκμαρκ με σουτ πέτυχε το 2-0 για τον Ατρόμητο.

Σέντρα και… γκολ
Με γκολ από τα αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι στο Περιστέρι, καθώς ο Μουνίθ στο πρώτο λεπτό με σουτ αιφνιδίασε τον Τσιφτσή και πέτυχε το 1-0 για τον Ατρόμητο. Το γρήγορο τέρμα έδωσε… ρυθμό στο ματς, με τον Αστέρα να προσπαθεί να αντιδράσει και τους γηπεδούχους να ψάχνουν και το δεύτερο γκολ.

Μια κεφαλιά του Κρέσπι δεν ανησύχησε τον Γιαννιώτη στο 6’, ενώ κάποια σουτ του Ροτάριου και του Κουλούρη δεν βρήκαν στόχο. Οι Αρκάδες προσπάθησαν να απειλήσουν με τους Σόνι, Καρμόνα και Μπαράλες, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Σκληρό μαρκάρισμα και αποβολή Κρέσπι
Ο εκνευρισμός των παικτών του Αστέρα ήταν εμφανής και δεν τους επέτρεπε να έχουν καθαρό μυαλό. Στο 38’ ο Κρέσπι έκανε ένα αδικαιολόγητα σκληρό μαρκάρισμα στον Μουνίθ και ο διαιτητής Καραντώνης έβγαλε αμέσως την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του.
Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος προσπάθησε να βρει ένα δεύτερο γκολ, χωρίς να ανησυχήσει όμως τον Τσιφτσή.

Προσπάθεια αντίδρασης από Αστέρα
Ο Αστέρας Τρίπολης, αν και με παίκτη λιγότερο, ήταν πιο δραστήριος στο δεύτερο ημίχρονο και έψαχνε το γκολ. Στο 52’ ο Τσιφτσής απέκρουσε εντυπωσιακά το φάουλ του Κουλούρη, ενώ στο 56’ ένα καλό σουτ του Σόνι, το έδιωξε σε κόρνερ ο Γιαννιώτης. Οι Αρκάδες ήταν αυτοί που κρατούσαν μπάλα και προσπαθούσαν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να φτάσουν στην ισοφάριση.

Γκολ ο Έρλινγκμαρκ
Κι ενώ ο Αστέρας πίεζε για το γκολ, ο Ατρόμητος ήταν αυτός που το πέτυχε. Στο 74’ ο Έρλινγκμαρκ με δυνατό σουτ έγραψε το 2-0.

Ο Αστέρας συνέχισε να ψάχνει το γκολ και στο 84’ η εκτέλεση φάουλ του Άλβαρεζ πέρασε λίγο άουτ. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Ατρόμητο να διαχειρίζεται σωστά το παιχνίδι και να παίρνει τη νίκη.

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης (34’ Βασιλαντωνόπουλος), Χατζησαΐας, Μαυρομμάτης (46’ Παπαδόπουλος), Χαρίσης, Σάλομον (63’ Έρλινγκμαρκ), Μουνίθ, Ροτάριου (63’ Κλωναρίδης), Άλιμπεκ (76’ Ντένιτς), Κουλούρης.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Ατιένθα, Αντζουλάς (87’ Ριέρα), Καρμόνα, Τασουλής (63’ Άλβαρεζ), Μουνάφο (87’ Καπίγια), Κανελλόπουλος (63’ Ιγκλέσιας), Σίτο, Κρέσπι, Σόνι, Μπαράλες.