Σπορ

Australian Open: Στα “πέναλτι” πήρε ο Τσιτσιπάς τον Καλαματιανό Κοκκινάκη!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά από μία μεγάλη μονομαχία του με τον Θανάση Κοκκινάκη πήρε τον ελληνικό “εμφύλιο” και με 6-7 (5), 6-4, 6-1, 6-7 (5), 6-4 προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του Australian Open.

Μία τρομερή μάχη έδωσαν ο Στέφανος Τσιτσιπάς με τον Θανάση Κοκκινάκη με τον πρώτο να επικρατεί στον ελληνικό “εμφύλιο” και με 6-7 (5), 6-4, 6-1, 6-7 (5), 6-4 να περνά στον επόμενο γύρο του Australian Open εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Σουηδό Μίκαελ Ίμερ.

Ήταν ένα πολύ δυνατό και απαιτητικό τεστ για τον Στέφανο ο οποίος είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες για break (5/22), όμως σε αυτό έπαιξε ρόλο και η ανθεκτικότητα/πνευματική δύναμη που επέδειξε ο Θανάσης Κοκκινάκης, δίνοντας τον καλύτερό του εαυτό ειδικά στα κρίσιμα σημεία. Ο 24χρονος Ελληνοαυστραλός που σέρβιρε εξαιρετικά στα κρίσιμα, έσωσε και match point του Τσιτσιπά στο 4ο σετ, καταφέρνοντας να οδηγήσει το ντέρμπι στο καθοριστικό σετ.

Ο Κοκκινάκης επέστρεψε σε Grand Slam μετά από 1.5 χρόνο αγωνιστικής απραξίας και παρά τον αποκλεισμό του από τον Τσιτσιπά, έδειξε υγιής, έτοιμος και αποφασισμένος για ένα ακόμη restart στην καριέρα του.

Το εναρκτήριο σετ της αναμέτρησης ήταν πολύ αμφίρροπο και ανταγωνιστικό, με τον Στέφανο να χάνει τέσσερα break points, δύο εκ των οποίων ήταν set points στο 5-4, την ώρα που ο Κοκκινάκης σέρβιρε για να παραμείνει στο σετ. Ο 24χρονος Ελληνοαυστραλός, Νο267 στον κόσμο, έδειξε χαρακτήρα και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, κατακτώντας με 7-5 το tie break.

Η συνέχεια ανήκε στον Τσιτσιπά ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το γρήγορο break στο 5ο game (3-2) του 2ου σετ και χωρίς να απειληθεί στη συνέχεια, ισοφάρισε σε 1-1.

Το Νο6 της παγκόσμιας κατάταξης συνέχισε να κυριαρχεί στη Rod Laver Arena, πραγματοποιώντας ένα επιβλητικό 3ο σετ κατά το οποίο είχε 14 winners και μόλις 6 αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα να φτάσει άνετα στο 6-1 και στο προβάδισμα με 2-1 σετ.

Στο 4ο σετ, οι δύο άνδρες πήγαιναν χέρι-χέρι με τον Τσιτσιπά να δείχνει πιο άνετος στα service games του αλλά να μην μπορεί να αξιοποιήσει αυτή την ανωτερότητα. Ο Στέφανος έχασε match point στο 5-4 και λίγο αργότερα έχασε και το σετ σε ένα ακόμη tie break, με τον Κοκκινάκη να παίζει παθιασμένα για την ισοφάριση.

Το ξεκίνημα του 5ου σετ βρήκε τον Τσιτσιπά να πιέζει για το πολυπόθητο break, χάνοντας μερικές ακόμη ευκαιρίες μέχρι το 5ο game όπου τελικά τα κατάφερε (3-2). Στη συνέχεια διατήρησε σχετικά εύκολα το δικό του σερβίς, ολοκληρώνοντας την πολύ δύσκολη νίκη του.

Πηγή: Tennis24