Basketball Champions League: “Έπεσε” μαχόμενο το Περιστέρι – Δηλώσεις (+videos)

Basketball Champions League: Ηττήθηκε απ’ την Τενερίφη το Περιστέρι στον ημιτελικό του Final Four παρά την εξαιρετική του παρουσία (97-93).

Πικρή γεύση για το αποτέλεσμα, ψηλά το κεφάλι για την εμφάνιση.

Αυτή ήταν η εικόνα του ημιτελικού στο Final Four του Basketball Champions League του Βελιγραδίου, για το Περιστέρι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη αντιμετώπισε την ισχυρή Τενερίφη και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες με 97-93.

Αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή της ομάδας των δυτικών προαστίων σε Final Four ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Θα μπορούσε να έχει πετύχει κάτι καλύτερο, όμως στο τέλος οι Ισπανοί στάθηκαν πιο τυχεροί και πήραν το εισιτήριο για τον τελικό.

Η ελληνική ομάδα είχε μικρό προβάδισμα στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Ο Κάιλ Γκάι έκανε ζημιά σημειώνοντας δέκα σερί πόντους, ενώ ο Μήτρου Λονγκ ήταν εξαιρετικός για το Περιστέρι. Το ημίχρονο «έκλεισε» στο 43-42 για τους Ισπανούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Γκάι συνέχισε… το βιολί του. Η Τενερίφη ήταν μπροστά 66-60 στο τρίτο δεκάλεπτο και έφτασε και σε διψήφιες διαφορές. Στην τελική ευθεία του ματς, δύο τρίποντα του Πουλιανίτη μείωσαν στους 5 και ο Ντάγκουμπιτς «ψαλίδισε» τη διαφορά στο 90-88 στα 55’’ για το τέλος. Τρεις βολές για φάουλ πάνω στον Χουέρτας και τεχνική ποινή στον Σπανούλη έφεραν το 93-88, ο Μήτρου Λονγκ έκανε το 93-90, αλλά ένα καλάθι του Σάστρε ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση νίκη. Με τις βολές έφτασε το ματς στο τελικό 97-93.

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 43-42, 66-60, 97-93

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Ματσόνι, Κρέιτς

ΤΕΝΕΡΙΦΗ (Τσους Βιντορέτα): Χουέρτας 25, Γκάι 34 (6), Σάστρε 5 (1), Αμπρομάιτις 4, Γκουέρα 6, Βισέντο, Φιτιπάλδο, Σαλίν, Ντιόπ, Σερμαντίνι 21, Κουκ, Λόπεζ.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 18 (2), Ράγκλαντ 14, Ντάνκγουμπιτς 13 (1), Κασελάκης 5, Τόμπσον 11, Ξανθόπουλος, Λοβ 5, Πουλιανίτης 12 (4), Ρένφρο 5, Γουίλιαμς 3 (1), Χουγκάζ 7 (2), Ζούγρης.