Διεθνή

Champions League: Προβάδισμα πρόκρισης για Σίτι και Ρεάλ – Βίντεο με τα γκολ (+videos)

Τα φαβορί μίλησαν στα πρώτα παιχνίδια για τους 16 του Champions League, με τις Μάντσεστερ Σίτι και Ρεάλ Μαδρίτης να πετυχαίνουν εκτός έδρας νίκες.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε δύσκολα από τη «Red Bull Arena» επικρατώντας της Λειψίας με 1-0, ενώ την ίδια ώρα η Μάντσεστερ Σίτι «καθάρισε» με συνοπτικές διαδικασίες την υπόθεση πρόκριση, νικώντας 3-1 στην Κοπεγχάγη.

Στη Γερμανία η «βασίλισσα» πήγε με πάρα πολλές απουσίες (Αλάμπα, Ρούντιγκερ, Μπέλινγχαμ, Μιλιτάο, Κουρτουά) και η Λειψία το εκμεταλλεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας την εστία του εξαιρετικού Λούνιν. Μάλιστα, σκόραρε μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λανθασμένα για παθητικό οφσάιντ.

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου η Ρεάλ «χτύπησε» στην κατάλληλη στιγμή, με ένα υπέροχο γκολ του Μπραχίμ Ντίας, ο οποίος απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και με υπέροχο πλασέ έκανε το 0-1.

Στο «Parken» η Μάντσεστερ Σίτι απέδειξε στο γρασίδι την ανωτερότητά της. Προηγήθηκε μόλις στο 11′ με τον Ντε Μπρόινε, ο οποίος στη συνέχεια έδωσε δύο ασίστ στους Μπερνάρντο Σίλβα (45’+1′) και Φόντεν (90+2′) για το τελικό 1-3, μιας και η Κοπεγχάγη είχε προσωρινά ισοφαρίσει με τον Μάτσον στο 34′.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα των πρώτων αγώνων για τη φάση των «16» του Champions League:

Λειψία (Γερμανία)-Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία) 0-1 (48΄ Μπραχίμ Ντίαζ)

Κοπεγχάγη (Δανία)-Μάντσεστερ Σίτι (Αγγλία) 1-3 (34΄ Μάτσον – 10΄ Ντε Μπρόινε, 45΄+1΄ Μπερνάρντο Σίλβα, 90΄+3΄ Φόντεν)