Champions League: Τα… χρειάστηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, εύκολα η Μάντσεστερ Σίτι στα προημιτελικά (+videos)

Champions League: Το δοκάρι της Λειψίας στις καθυστερήσεις παραλίγο να στείλει το ματς στην παράταση, με την Ρεάλ Μαδρίτης να προκρίνεται τελικά στους «8» με το 1-1 – Δεύτερη νίκη με 3-1 της Μάντσεστερ Σίτι επί της Κοπεγχάγης.

Είναι απ’ τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του Champions League. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Μάντσεστερ Σίτι και η πιο επιτυχημένη ομάδα του θεσμού, Ρεάλ Μαδρίτης, συνεχίζουν στους «8» της διοργάνωσης. Έχοντας διαφορετικά ματς στις ρεβάνς που έδωσαν στις έδρες τους.

Η «βασίλισσα» της Ευρώπης που είχε νικήσει 1-0 στη Γερμανία τη Λειψία, ήρθε ισόπαλη στη Μαδρίτη με 1-1. Αγχωτικά εξασφάλισε το εισιτήριο για τα προημιτελικά, με τους Γερμανούς στις καθυστερήσεις να έχουν δοκάρι για να στείλουν την πρόκριση στην παράταση! Ο Βινίσιους στο 65’ άνοιξε το σκορ, αλλά τρία λεπτά μετά ο Όρμπαν ισοφάρισε στο τελικό σκορ.

Στο Μάντσεστερ η βραδιά ήταν εύκολη για τη Σίτι, η οποία επικράτησε 3-1 της Κοπεγχάγης. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με δύο γκολ. Ακάντζι (5’) και Άλβαρες (9’) οι σκόρερ, με τον Ελιονούσι να μειώνει στο 29’ για τους Δανούς. Ο Χάαλαντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έκανε το 3-1.