Διεθνή

Champions League: Τα ζευγάρια των ημιτελικών και οι “μάχες” της Τρίτης! (+pics – vids)

Champions League: Τα ζευγάρια των ημιτελικών και οι “μάχες” της Τρίτης!  (+pics – vids)

Η Παρί απέκλεισε λοιπόν την Μπάγερν στα προημιτελικά του Champions League και περιμένει το νικητή από το Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ, ενώ η Τσέλσι μετά την Πόρτο θέλει να αποκλείσει μία εκ των Ρεάλ ή Λίβερπουλ.

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπάγερν 0-1: Τη νίκη οι Βαυαροί, την εκδίκηση οι Παριζιάνοι

Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε εκτός έδρας την Παρί Σεν Ζερμέν αλλά οι γηπεδούχοι με το σκορ του πρώτου αγώνα πήραν την πρόκριση στα ημιτελικά και συνάμα τη ρεβάνς για την ήττα στον περυσινό τελικό του Champions League

Το δεύτερο μέρος δεν είχε τις φάσεις του πρώτου ημιχρόνου. Η Παρί πρόσεξε περισσότερο τα νώτα της και προσπάθησε να φύγει στις αντεπιθέσεις αλλά πότε ο Εμπαπέ ήταν οφσάιντ, πότε ο Νόιερ προλάβαινε τις πάσες προς τον Νεϊμάρ και οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν το γκολ της ισοφάρισης.

Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, τα έδωσαν όλα, αλλά δεν έφτιαξαν τις κλασικές ευκαιρίες όπως έκαναν στη Γερμανία για να πετύχουν ένα ακόμη γκολ και να φτάσουν στην ολική ανατροπή και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Η ομάδα των Νεϊμάρ – Εμπαπέ πήρε έτσι ρεβάνς από την Μπάγερν για τον χαμένο περσινό τελικό όπου οι Γερμανοί είχαν φτάσει στην κατάκτηση του Champions League. Και πλέον η περσινή πρωταθλήτρια δεν θα μπορεί να διατηρήσει τα σκήπτρα της.

Στο παιχνίδι της Τρίτης (13/4) η Παρί Σεν Ζερμέν σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι στη Γερμανία ήταν αυτή που έχανε τις ευκαιρίες, αλλά είδε τη Μπάγερν να σκοράρει στο πρώτο μέρος και να δίνει στην αναμέτρηση μια άγρια ομορφιά. Στο δεύτερο 45λεπτο όμως και οι δύο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, η μία για να ισοφαρίσει ή άλλη για να πάρει την πρόκριση αλλά τελικά το 0-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος με τους Γάλλους να παίρνουν τελικά την πρόκριση.

Χαρακτηριστικό πως οι Γάλλοι στο πρώτο 45λεπτο είχαν τρία δοκάρια, όλα με τον Νεϊμάρ σε πέντε λεπτά, και άλλες δύο χαμένες ευκαιρίες με τον Βραζιλιάνο ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ στη δεύτερη τους τελική με τον Τσούπο-Μότινγκ να κάνει το 0-1.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς κάποια καλή στιγμή για τις δύο ομάδες. Η Παρί ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 9′ με τον Εμπαπέ να γυρίζει στον Νεϊμάρ, αυτός έκανε το πλασέ με τον Νόιερ να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 26′ με πλασέ του Σανέ το οποίο έφυγε εκτός εστίας ενώ την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ του Κίμιχ στο επόμενο λεπτό. Στο 27′ η Παρί βγήκε στην επίθεση ο Εμπαπέ έδωσε παράλληλη μπαλιά στον Νεϊμάρ ο οποίος νικήθηκε για δεύτερη φορά από τον Νόιερ.

Η Παρί άντεξε την πίεση της Μπάγερν και απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ενώ η Τσέλσι προκρίθηκε επί της Πόρτο ύστερα από την πρώτη μέρα των ρεβάνς στα προημιτελικά του Champions League. Αυτό σημαίνει ότι οι δύο θριαμβεύτριες περιμένουν την Τετάρτη για να μάθουν τους αντιπάλους τους, με την κλήρωση να έχει γίνει ήδη.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Νταγκμπά, Γκέιγ, Παρέδες, Ντράξλερ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Ερναντέζ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο-Μότινγκ.

Τσέλσι – Πόρτο 0-1: Η πρόκριση των Άγγλων κρίθηκε την προηγούμενη εβδομάδα

Σε έναν προημιτελικό Champions League που θα ξεχαστεί γρήγορα, η Τσέλσι πήρε αυτό που ήθελε κόντρα στην Πόρτο παρά την ήττα 0-1 στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν”, εξασφαλίζοντας την πρόκριση χάρη στο 2-0 στο ίδιο γήπεδο την προηγούμενη εβδομάδα!
ΗΤσέλσι έδωσε 3 παιχνίδια στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” για το φετινό Champions League και δέχθηκε γκολ στο τελευταίο λεπτό του τελευταίου από αυτά τα παιχνίδια. Ύστερα από το 4-0 στη φάση των ομίλων επί της Σεβίλλης, επέστρεψε στην Ανδαλουσία και απέκλεισε την Πόρτο στα προημιτελικά της διοργάνωσης παρά την ήττα 0-1 της ρεβάνς (2-0 το πρώτο παιχνίδι στο ίδιο γήπεδο) και πλέον περιμένει το νικητή του ζευγαριού Ρεάλ – Λίβερπουλ με όνειρο να επαναλάβει το θαύμα του 2012.

Η Παρί θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Μάντσεστερ Σίτι – Ντόρτμουντ, ενώ η Τσέλσι εκείνον από το Ρεάλ – Λίβερπουλ. Οι πρώτοι αγώνες είναι προγραμματισμένοι για τις 27 και 28 του μήνα, ενώ οι ρεβάνς στις 4-5 Μαΐου.

Οι “μπλε” στηρίχθηκαν σε ακόμα ένα παιχνίδι στην άμυνά τους, με τον Τόμας Τούχελ να ρίχνει στη μάχη ακόμα και τον ανέτοιμο Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος τα πήγε περίφημα στην υπεράσπιση της εστίας του Εντουάρ Μεντί. Οι “δράκοι” είχαν ηττηθεί την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά με τους Σέρζιο Ολιβέιρα και Μουσά Μαρεγκά εκτός μάχης λόγω τιμωρίας. Αμφότεροι επέστρεψαν στο βασικό σχήμα, αλλά δεν είχαν τα αναμενόμενα αποτελέσματα.

Το 3-4-3 του Τούχελ λειτούργησε ως κυματοθραύστης στο 4-2-3-1 του Σέρζιο Κονσεϊσάο σχεδόν σε όλο το ημίχρονο. Μόνο σε δύο περιπτώσεις ο Χεσούς Κορόνα απείλησε, την πρώτη ύστερα από πάσα που πήρε από τον… Μεντί και τη δεύτερη με σουτ που πέρασε πολύ άουτ. Το 1ο μέρος ολοκληρώθηκε δίχως τελική στην εστία για τις δύο ομάδες, συνθήκη ικανοποιητική για μία από τις δύο.

Ο Κονσεϊσάο περίμενε το 63ο λεπτό για να κάνει την πρώτη αλλαγή του και να βάλει έναν επιθετικό στη θέση ενός μέσου. Ο Μεχντί Ταρεμί προστέθηκε στην εξίσωση και η διάταξη μετατράπηκε σε 4-4-2. Αυτός έκανε και την πρώτη τελική στην εστία του αγώνα, αλλά η κεφαλιά του στο 63′ αντιμετωπίστηκε εύκολα από τον Μεντί. Ο Πούλισικ ήταν ο πιο επικίνδυνος παίκτης των (τύποις) γηπεδούχων, αλλά σταματούσε πάνω στον Πέπε την ύστατη στιγμή. Όταν κύλησε ο χρόνος, η Τσέλσι έμοιαζε ικανοποιημένη με το να αμύνεται μαζικά. Μία τριπλή αλλαγή των Πορτογάλων δεν έφερε αποτέλεσμα, την ώρα που ο Σίλβα έλεγε στον Τούχελ ότι άντεχε να βγάλει όλο το παιχνίδι.

Η Τσέλσι είχε αποκλειστεί μόλις 2 φορές στις τελευταίες 10 προημιτελικές φάσεις της διοργάνωσης που είχε πάρει το πρώτο παιχνίδι. Μόνο η Μπαρτσελόνα το 1999-2000 και η Λίβερπουλ το 2006-2007 είχαν ανατρέψει τα δεδομένα. Η Πόρτο δεν μπόρεσε να μπει σε αυτό το κλειστό κλαμπ. Το πανέμορφο γκολ με “ψαλίδι” του Ταρεμί στο 90+3′ δεν άλλαξε τα δεδομένα, με τους “μπλε” να χάνουν για πρώτη φορά φέτος, αλλά να παίρνουν την πρόκριση.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Ρίντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο, Τσίλγουελ, Πούλισικ, Χάβερτς (90+2′ Ζιρού), Μάουντ (86′ Ζιγές)

ΠΟΡΤΟ: Μαρτσεσίν, Μαναφά (75′ Νανού), Μπεμπά, Πέπε, Ζάιντου, Ολιβέιρα (84′ Βιέιρα), Γκρούγιτς (63′ Γκρούγιτς), Ουρίμπε, Κορόνα (75′ Ντίας), Μαρεγκά (75′ Εβανίλσον), Οτάβιο