Χωρίς γκολ (0-0) Ολυμπιακός Β’ και Ηλιούπολη

O Oλυμπιακός Β’ αναδείχθηκε ισόπαλος 0-0 εντός έδρας με την Ηλιούπολη, για την 1η αγωνιστική της Super League 2.
Το πρώτο μέρος ήταν «ζυγισμένο», με τις δύο ομάδες να μοιράζονται εντυπώσεις και ευκαιρίες. Η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 11′ όταν ο Περιστερίδης απέκρουσε εντυπωσιακά ένα δυνατό σουτ του Πινακά, στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ. Στο 17′ ο Βah είχε μια καλή στιγμή, ωστόσο η κεφαλιά του μέσα από τη μεγάλη περιοχή κατέληξε λίγο άουτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής, 9 λεπτά αργότερα σημείωσε τη σπουδαιότερη ευκαιρία του Ολυμπιακού Β’ στο πρώτο ημίχρονο, στέλνοντας τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Περιστερίδη. Από εκείνο το σημείο, η Ηλιούπολη άρχισε να ανεβάζει «στροφές» και απείλησε 2 φορές. Η πρώτη, ήταν η μεγάλη ευκαιρία που έχασε ο Παντελίδης στο 38′ όταν πέρασε το τερματοφύλακα, ωστόσο το σταμάτησε στη γραμμή του γκολ από την καίρια επέμβαση του Αποστολόπουλου. Η δεύτερη ευκαιρία για τους παίκτες του Νίκου Παντέλη ήρθε 3 λεπτά αργότερα, όταν ο Dettler πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ.

Η Ηλιούπολη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Ράμος στο 51′ να πιάνει ένα τεχνικό σουτ έξω από την αντίπαλη περιοχή μετά από κόντρες, με τον Παπαδούδη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 53′ ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να απειλήσει, με τον Τσέλιο να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή. Στο 58′ η παράλληλη σέντρα του Αποστολόπουλου πέρασε ανεκμετάλλευτη, ενώ στο 60, το σουτ του Πινακά δεν ανησύχησε τον Περιστερίδη, ο οποίος μπλόκαρε τη μπάλα. Στο 62′ σημειώθηκε μια σπουδαία φάση για τον Ολυμπιακό με τον Φουρλάνο να απομακρύνει τη μπάλα πάνω στη γραμμή, μετά από σου του Μαρίνου. Στο 85′ ο Βλαχομήτρος έπιασε μια επικίνδυνη κεφαλιά με τον Περιστερίδη να σώζει στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ, και στην αμέσως επόμενη φάση ο Τσαφταρίδης είχε όχι, διώχνοντας τη μπάλα πάνω στη γραμμή του γκολ.

Οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν ως εξής:

Ολυμπιακός Β (Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Βah, Ανδρούτσος (78′ Βλαχομήτρος), Μπαγκαλιάνης, Σγουρός, Τσέλιος  (78′ Αργυρίου), Αποστολόπουλος (71′ Καράκουτης), Κουτσίδης, Μαρίνος (71′ Ιμπαγάσα), Κωστή, Πινακάς (88′ Συρμής).

Ηλιούπολη (Παντέλης): Περιστερίδης, Barbosa, Φουρλάνος, Dettler, Τσαφταρίδης, Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (90′ Asigba), Ramos (85′ Κρέτση), Παντελίδης (66′ Παντελίδης), Barbaro (90′ Toπαλ), Μπαστακός (66′ Mandic).