Conference League: Η Μπόντο/Γκλιμτ έκανε πελάτισσα τη Ρόμα – «Σπάνε» καρδιές στις ρεβάνς! (+videos)

Conference League: Ανατροπή και προβάδισμα για την Μπόντο/Γκλιμτ που επικράτησε 2-1 της Ρόμα – Ισοπαλίες στα Φέγενορντ-Σλάβια Πράγας και Λέστερ-Αϊντχόφεν – Όλα τα αποτελέσματα και τα γκολ.

Το ορεκτικό της προημιτελικής φάσης του Conference League, ήταν το λιγότερο χορταστικό! Η Φέγενορντ υποδέχτηκε τη Σλάβια Πράγας στο «Ντε Κάιπ». Δύο ομάδες που δεδομένα δεν έχουν το μυαλό τους στην άμυνα και το απέδειξαν ακόμη μια φορά.

Από το ζευγάρι αυτό θα προκύψει ο αντίπαλος για το νικητή του ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ. Μετά από δύο ανατροπές σε ένα συναρπαστικό ματς, το 3-3 ήταν το τελικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό με τον Σινεστέρα που τελείωσε ιδανικά την αντεπίθεση της ομάδας του Ρότερνταμ.

Η ισοφάριση για τη Σλάβια Πράγας ήρθε με τον Ολαγίνκα στο 41’. Μια αμφισβητούμενη φάση, καθώς φαίνεται να υπάρχει οφσάιντ σε δύο περιπτώσεις. Γι’ αυτό κι ακολούθησε ένταση στο τέλος του πρώτου μέρους. Το γκολ πάντως μέτρησε κανονικά.

Οι Τσέχοι έκαναν την ανατροπή στο 67ο λεπτό, με τον Σορ να κάνει το 1-2 από κοντά, μετά από φάση διαρκείας και πίεση της Σλάβια.

Επτά λεπτά αργότερα, ο Σένεσι από στόπερ έγινε φορ και από κοντά έκανε το 2-2 για τη Φέγενορντ.

Οι Ολλανδοί έκαναν την ανατροπή και στο 86’ μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Κοκτσού ήταν αυτός που έκανε το 3-2. Που έμοιαζε πως θα οδηγήσει τις δύο ομάδες μέχρι τη ρεβάνς.

Όμως η Σλάβια Πράγας είχε διαφορετική άποψη. Οι Τσέχοι πίεσαν και επιβραβεύτηκαν γι’ αυτό στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τραορέ με γκολ που πέτυχε σε εκείνο το χρονικό σημείο, διαμόρφωσε το τελικό 3-3, αφήνοντας ανοιχτούς λογαριασμούς για τη ρεβάνς.

Στη Νορβηγία, η Μπόντο/Γκλιμτ φιλοξένησε τη Ρόμα. Οι Ιταλοί ήθελαν να πάρουν εκδίκηση για την εξάρα που είχαν «φάει» στην φάση των ομίλων, όμως όχι απλά δεν τα κατάφεραν αλλά τρέχουν και δεν φτάνουν ενόψει της ρεβάνς!

Οι Σκανδιναβοί με ανατροπή στο τέλος του ματς, πήραν σπουδαία νίκη με 2-1 κι έχουν έστω και μικρό προβάδισμα πρόκρισης.

Ο Πελεγκρίνι στο 43’ με άψογο αριστερό σουτ έκανε το 0-1, αλλά στο 56’ μετά από προσπάθεια του Σάλτνες ο Πατρίσιο ουσιαστικά έβαλε την μπάλα στα δίχτυα άθελά του για το 1-1.

Η ανατροπή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 89ο λεπτό! Τότε που ο Βέτλεσεν έκανε το 2-1 και χάρισε μια ακόμη σπουδαία νίκη στην Μπόντο/Γκλιμτ που μετατρέπει σε πελάτισσά της τη Ρόμα του Μουρίνιο.

Στο «Κινγκ Πάουερ» η Λέστερ φιλοξένησε την PSV Αϊντχόφεν. Οι ευκαιρίες των δύο ομάδων δεν έγιναν γκολ και το τελικό 0-0 μετατρέπει το παιχνίδι στην Ολλανδία σε ντέρμπι απ’ τα λίγα, για να φανεί ποια ομάδα θα πάρει το εισιτήριο για τα ημιτελικά..