Μεσσηνία

Δίκαιο αλλά… οδυνηρό το “Χ” (1-1) χθες στην Αρκαδιά

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε λοιπόν χθες στην Αρκαδιά το μεγάλο τριφυλιακό ντέρμπι ανάμεσα στην Κυπαρισσία και την Εράνη Φιλιατρών στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στην Α’ τοπική Μεσσηνίας.

Οι δύο ομάδες έμειναν λοιπόν δίκαια στο 1-1 διατηρώντας το αήττητο στο πρωτάθλημα, είδαν όμως τον Πάμισο να ξεμακραίνει στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +3 από τη φιλοξενούμενη Εράνη και στο +5 από τον γηπεδούχο ΑΟΚ.

Στο κατάμεστο από κόσμο γήπεδο Κυπαρισσίας το τελικό 1-1κρίνεται δίκαιο – οπως και προαναφέραμε  – με βάση την εικόνα που έδειξαν οι δύο ομάδες, καλύτερη ή Κυπαρισσία στο πρώτο ημίχρονο στο δεύτερο ή Εράνη.
Οι γηπεδούχοι φάνηκαν να πατούν καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν στο σκορ ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στην επανάληψη και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα.

Ήταν ένα παιχνίδι που μέτρησε περισσότερο η σκοπιμότητα της αποφυγής της ήττας και όσο περνούσε ο χρόνος οι δυο αντίπαλοι πρόσεχαν περισσότερο τις άμυνες τους.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Κωνσταντόπουλο που ήταν και σκορ ημιχρόνου καθώς στην ολοκλήρωση του είχαν διπλή ευκαιρία με Μαλισσόβα και Μιτρόφ να διπλασιάσουν τα τέρματά τους.

Η Εράνη μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έφερε το ματς στα ίσα αρκετά νωρίς, στο 51ο λεπτό με τον Κόλλια που πέτυχε το 8ο φετινό του τέρμα.

ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΥ Ν., ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ Χ., ΜΠΑΡΔΗΣ Γ., οι διαιτητές του αγώνα,  παράπονα  στην Εράνη απ’ όλους  τους.  Έπαιξαν  έδρα  – τους κατηγορούν – για μια ακόμη  φορά  βέβαια…

ΑΟ ΚΥΠΑΡΙΣΣΊΑΣ: Δασκαλόπουλος, Καπλάνης, Γεωργιόπουλος, Μιτρόφ, Π. Μπουτσικάκης, Μαλισσόβας (79′ Ανδρουτσής Σ.), Μπακατσέλος, Σπυρόπουλος, Κυβελίδης, Κωνσταντόπουλος (45+4’ Βλαχόπουλος), Κατσιώλης.

ΕΡΆΝΗ ΦΙΛΙΑΤΡΏΝ: Κουμπαρούλης, Τσόπελας, Μπινιώρης, Γκότσης, Πέππας, Μιχαλόπουλος (84′ Χρονόπουλος), Γκεβόρι, Γεωργιόπουλος (91′ Πλακας), Κόλλιας (95′ Κουρουβάνης), Βασιλόπουλος, Μπάρκας.