Δύσκολα αλλά δίκαια η Ρόδος τον Ηρόδοτο, τι είπαν Αντωνίου και Τάτσης (+pics)!

H Ρόδος πήρε λοιπόν  πηρε εστω και δύσκολα το τρίποντο κόντρα στον Ηρόδοτο και επέστρεψε έτσι στις νίκες στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για το Νότιο Όμιλο.

Τα «Ελάφια» επικράτησαν 1-0 χάρη στο γκολ του Παπάζογλου στο 63′ που έκρινε την αναμέτρηση.
Οι Κρητικοί είχαν μαλιστα πολλές καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με κορυφαία το δοκάρι του Καντέ στο 26′.

To φιλμ του αγώνα

11’ Εκτέλεση φάουλ από το Μίγγο από αριστερά, η μπάλα περνάει λίγο αουτ.
22’ Κίτρινη στον τεχνικό των γηπεδούχων για διαμαρτυρία. Ο Σωτήρης Αντώνιου ζήτησε έντονα φάουλ που θεώρησε ότι έγινε πάνω σε παίκτη του.
24’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηροδοτο, σουτ του Χαλκιαδάκη από το ύψος της μεγάλης περιοχής, η μπάλα «έγλειψε» το δεξί κάθετο δοκάρι του Θεοδωράκη!
26’ ΔΟΚΑΡΙ για τον Ηροδοτο. Σέντρα Κοιλιάρα Δ. από δεξιά, κεφάλια Καντέ, στη συμβολή των δοκών της Ρόδου!
33’ Κεφάλια Παπάζογλου μέσα από την περιοχή έπειτα από σέντρα, μπλοκάρει ο Δερμιτζάκης.
53’ Ο Μίγγος εκτέλεσε κορνερ από δεξιά, η μπάλα βρέθηκε στη μικρή περιοχή, ο Γιάννης Κοιλιάρας έδιωξε σωτηρία προ των παικτών της Ρόδου.
55’ Κορνερ Δημήτρη Κοιλιάρα, ο Κόρτσαμ θα πιάσει την κεφάλια, λίγο αουτ!
63’ ΓΚΟΛ για τη Ρόδο. Μετά από σέντρα του Μαρκόφσκι η μπάλα στρώθηκε στον Παπάζογλου που με σουτ στην κίνηση νίκησε τον Δερμιτζάκη για το 1-0. Πριν τη φάση του γκολ τραυματίστηκε ο Καντέ.
77’ Σουτ του Τσάβες, η μπάλα αουτ.
82’ Εκτός ο Δελαπόρτας που αποχωρεί τραυματίας, μέσα ο Σουλάι.

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Χύσι (59′ Δελαπόρτας (82′ λ.τ Σουλάι), Καψάλης, Σάαντο, Μακρυδημήτρης, Μίγγος, Μάρκοβιτς, Σταματελόπουλος, Παπάζογλου, Αδαμάκης (40′ Τσάβες).

Ηρόδοτος (Τάτσης):Δερμιτζάκης, Λουμπάκης (68′ Βρεττός), Καργιωτάκης (68′ Γκίνη), Κόρτσαμ, Καντέ (80′ Αποστολίδης), Σουρνάκης, Ρουσσάκης, Γ. Κοιλιάρας, Δ. Κοιλιάρας, Χατζησάββας, Χαλκιαδάκης.

Οι δηλώσεις του Σωτήρη Αντωνίου και του Γιάννη Τάτση:

Ο προπονητής της Ρόδου Σωτήρης Αντωνίου παραχώρησε δηλώσεις μετά το τέλος της αναμέτρησης με τον Ηρόδοτο και τη νίκη των «ελαφιών» με 1-0 και αφιέρωσε το τρίποντο στον Καραγιάννη: ” Δίκαια  νικήσαμε,  μπορούσαμε  και άλλο γκολ,  απέναντι  σε μια πολύ  καλή  ομάδα  όπως είναι  ο Ηρόδοτος”, είπε…

Από την πλευρά του ο Γιάννης Τάτσης σχολίασε πως «αυτός που σκοράρει κερδίζει το παιχνίδι, παίξαμε πολυ καλά αλλα δυστυχώς  χάσαμε  αυτό το ματς,  από  το οποίο  μπορούσαμε βέβαια να πάρουμε έστω την ισοπαλία…».