Euro 2020, Ρωσία – Δανία 1-4: Θρίαμβος και πρόκριση των Δανών (+vid)

Η Δανία διέλυσε τη Ρωσία με 4-1 και προκρίθηκε ως 2η στον 2ο όμιλο του Euro 2020, αφήνοντας τη Φινλανδία στην 3η θέση.

Η Δανία βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, ανησύχησε, αλλά τελικά βρήκε τον δρόμο να αποδείξει ότι θα ήταν άδικο να αποκλειστεί από τη φάση των ομίλων του Euro 2020, διαλύοντας με 4-1 τη Ρωσία.

Τα μακρινά σουτ “εκτέλεσαν” τους Ρώσους, με τους Μίκελ Ντάμσγκααρντ, Αντρέας Κρίστενσεν και Γιόακιμ Μάλε να βρίσκουν δίχτυα και τον Γιουσούφ Πόουλσεν να δέχεται… δώρο απ’ τον Ντάλερ Κουζιάεφ. Το πέναλτι του Αρτέμ Τζιούμπα δεν ήταν αρκετό για τη Ρωσία, που από τη 2η θέση έμεινε στην 4η, με τη Φινλανδία να τερματίζει 3η στον όμιλο. Πλέον η Δανία έδωσε ραντεβού με την Ουαλία το Σάββατο στη φάση των 16.

Η βαθμολογία του 2ου ομίλου: Βέλγιο 9 (7-1) Δανία 3 (5-4), Φινλανδία 3 (1-3), Ρωσία 3 (2-7)
Ο Στάνισλαβ Τσερτσέσον άλλαξε τα πλάνα του και παρέταξε μία ομάδα με 5 στο κέντρο και τον Αλεκσέι Μίραντσουκ να συνδέει τη μεσαία γραμμή με τον Αρτέμ Τζιούμπα. Αυτό του έδωσε τον έλεγχο στα πρώτα λεπτά του αγώνα, απέναντι σε μία Δανία που μπήκε μουδιασμένα και έψαχνε τον οργανωτή της, έψαχνε τον Κρίστιαν Έρικσεν.

Οι Ρώσοι ήταν αυτοί που απείλησαν πρώτοι και είχαν κάποιες καλές στιγμές με τον Αλεκσάντερ Γκολοβίν, ο οποίος δεν κατάφερε να χριστεί σκόρερ. Όσο κυλούσε ο χρόνος, οι Σκανδιναβοί ανέβασαν το ρυθμό τους, πήραν μπάλα και κάποια μέτρα και απείλησαν κυρίως με μακρινά σουτ. Σε ένα τέτοιο, ο Μίκελ Ντάμσγκααρντ άνοιξε το σκορ στο 38′ και ανέτρεψε τα δεδομένα του ομίλου.

Η Ρωσία μπήκε ξανά πιο δυνατά και έψαξε το γκολ, ωστόσο αυτήν τη φορά οι Δανοί δεν είχαν παθητικό ρόλο, όπως στο 1ο ημίχρονο. Όταν βρήκαν την ευκαιρία, την άδραξαν, κάτι που συνέβη στο 59ο λεπτό με το τραγικό λάθος του Ντάλερ Κουζιάεφ, που έδωσε… ασίστ στον Πόουλσεν για το 2-0.

Οι Ρώσοι είχαν μία τελευταία δυνατότητα να ξαναμπούν στον αγωνιστικό χώρο, με το (αυστηρό) πέναλτι που κέρδισαν και μετέτρεψε σε γκολ ο Τζιούμπα. Όμως οι Δανοί είχαν το απόλυτο μομέντουμ και δεν το έχασαν. Με συνεχείς ευκαιρίες απειλούσαν την εστία του Ματβέι Σαφόνοφ, ο οποίος σταμάτησε ότι ερχόταν από κοντινή απόσταση, αλλά δεν τα κατάφερε το ίδιο καλά με τα μακρινά σουτ. Δύο οβίδες του Κρίστενσεν και του Μάλε έριξαν στο καναβάτσο τους Ρώσους και “κλείδωσαν” την πρόκριση των Δανών.

ΡΩΣΙΑ: Σαφόνοφ, Ντιβέεφ, Κουντριασόφ (68′ Καραβάεφ), Τζίκια, Φερνάντες, Οζντόεφ (61′ Ζεμαλέτντινοφ), Ζόμπνιν, Γκολοβίν, Κουζιάεφ (67′ Μούχιν), Μίραντσουκ (62′ Σομπόλεφ), Τζιούμπα.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Κρίστενσεν, Κιάερ, Βέστεργκααρντ, Βας (61′ Στρίγκερ Λάρσεν), Χιιέιμπιεργκ, Ντιλέινι (86′ Γένσεν), Μάλε, Μπρέθγουεϊτ (86′ Κορνέλιους), Πόουλσεν (61′ Ντόλμπεργκ), Ντάμσγκααρντ (72′ Νέργκααρντ).