Διεθνή

Φιορεντίνα – Νάπολι 2-2: Ισόπαλη η ματσάρα (+videos)

Το ματς

Η Νάπολι ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη μεγάλη φάση του αγώνα, με τον Πολιτάνο να εκτελεί το κόρνερ και τον Ραχμάνι να σηκώνεται ανενόχλητος στην περιοχή της Φιορεντίνα και με καρφωτή κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τερατσιάνο.

Ωστόσο, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου οι “βιόλα” γύρισαν την κατάσταση σε δύο λεπτά. Αρχικά ο Μπιράγκι με απευθείας εκτέλεση φάουλ και τη βοήθεια του δοκαριού ισοφάρισε σε 1-1, με τον Ενζολά στο 42′ να εκμεταλλεύεται το λάθος της άμυνας της Νάπολι, να κερδίζει την μπάλα και με όμορφο τελείωμα λίγο μέσα από την περιοχή να διαμορφώνει το 2-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, χωρίς όμως να λείπουν οι μεγάλες φάσεις, με τον Χβίτσα Κβαρατσχέλια στο 57′ να δείχνει την κλάση του.

Ο Γεωργιανός σταρ εκτέλεσε τον Τερατσιάνο για δεύτερη φορά στον αγώνα, αυτή τη φορά με τρομερή εκτέλεση φάουλ απ[ό τα 30 μέτρα.

Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Μπελότι βρέθηκε πεσμένος στο χορτάρι μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο διαιτητής της αναμέτρησης έδωσε κατευθείαν πέναλτι, απόφαση που πήρε πίσω όμως μετά από την εξέταση του VAR.

Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με συνέπεια η ματσάρα του “Αρτέμιο Φράνκι” να λήξει ισόπαλη υπό το βλέμμα του Σωτήρη Συλαϊδόπουλου, που βρέθηκε στην Ιταλία για να γεμίσει το μπλοκάκι του με σημειώσεις εν όψει του τελικού της 29ης Μαΐου.

• Φιορεντίνα (Ιταλιάνο): Τερατσιάνο, Ντοντό, Μιλένκοβιτς, Μπιράγκι (78′ Παρίζι, Αρτούρ (87′ Λοπέζ), Μποναβεντούρα, Γκονζάλες, Μπελτράν (78′ Μαντραγκόρα), Κουαμέ (67′ Ικονέ), Μαρτίνες, Ενζολά (67′ Μπελότι)
  • Νάπολι (Καλτσόνα): Μερέτ, Ματσόκι, Εστιγκαρντ, Ραχμάνι, Ολιβέρα, Ανγκισά, Λομπότκα, Καγιούστε, Πολιτάνο (76′ Ενγκόνγκ), Σιμεόνε (76′ Ρασπαντόρι), Κβαρατσκέλια (86′ Λίντστρεμ)