Μεσσηνία

Φοβερός (ξανά) Γιάννης Καλογερόπουλος, το “μίνι” θαύμα Αβίας & η βαθμολογία σε Α’ Μεσσηνίας!

Φοβερός (ξανά) Γιάννης Καλογερόπουλος, το “μίνι” θαύμα Αβίας &  η βαθμολογία σε Α’ Μεσσηνίας!

Με σκόρερ λοιπόν – όπως γράψαμε και χθες – τους Κακογιάννη (40’) και Ι. Καλογερόπουλο (70’) η Ανδρούσα νίκησε χθες εντός έδρας με 2-0 την Εράνη σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 8η αγωνιστική και ανέβηκε στην 5η θέση της Α’ τοπικής της Μεσσηνίας.

Στον αντίποδα οι Φιλιατρινοί ισοβαθμούν με τον Τσικλητήρα στην 3η θέση και έχασαν την ευκαιρία να πιάσουν στην κορυφή το Διαβολίτσι και τον Απόλλωνα Καλαμάτας. Πλέον απέχουν 3 βαθμούς από το ρετιρέ, ενώ η Ανδρούσα που επέστρεψε στις νίκες μετά 24 μέρες, είναι 4 βαθμούς μακριά από την κορυφή. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο χθεσινό παιχνίδι και είχαν και δύο δοκάρια με το Γιάννη Καλογερόπουλο για να δώσουν διαστάσεις στη νίκη τους. Το 1-0 έγινε στο 40’ με σουτ του Κακογιάννη έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Μπερερή και στο 70’ ο Ι, Καλογερόπουλος βρήκε στόχο για το 2-0, έχοντας νωρίτερα στο 62’ και στο 63’ δύο δοκάρια σε σουτ!

Το ματς διαιτήτευσε ο Καρβούνης με βοηθούς την Τσουκάλη και τον Κομπιλίρη.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Κακογιάννης, Μπάλλας, Βασιλογιαννακόπουλος, Διαμαντής (90’ Τριανταφυλλίδης), Δασκαλάκης, Μπερερής (80’ Κάλλας), Τσώνης, Ι. Καλογερόπουλος, Χαρμπίλας (70\ Ιμεράσι), Φ. Βλαχόπουλος (91’ Κουρέτας).

ΕΡΑΝΗ: Λυμπερόπουλος, Νικολακόπουλος (58’ Χάρμπας), Μπακούρος (60’ Γιαννακόπουλος), Γκρέτσα, Μπουρδέκας, Χρονόπουλος, Πέππας, Κ. Βλαχόπουλος (85’ Μητρόπουλος), Χατζηαράπης (20’ λ.τρ. Μεϊντάνης), Κόλλιας, Παπαδήμος.

Σε 10 λεπτά… πρόλαβε  η ΑΕ Αβίας!

Εκτός από την Ανδρούσα, κερδισμένη ήταν χθες και η Α.Ε. Αβίας. Η ομάδα του Κάμπου με γκολ του Πολυμενέα στο 92’ ισοφάρισε 2-2 τον Ολυμπιακό Καλαμάτας και πήρε ένα πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια για παραμονή στην Α’ τοπική. Οι δύο ομάδες έπαιξαν χθες στο “Γ. Λουκαρέας” τα υπόλοιπα 8 λεπτά συν τις όποιες καθυστερήσεις, καθώς ο εν λόγω αγώνας είχε διακοπεί στις 18 Νοεμβρίου στο 82ο λεπτό και με το σκορ στο 2-1 υπέρ των “ερυθρόλευκων” λόγω των κακών καιρικών συνθηκών.

Ως εκ τούτου ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κοντά στην πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά η ομάδα του Κάμπου σκόραρε στο 92’ με σουτ του Πολυμενέα, έπειτα από γέμισμα στην περιοχή του Βαβαρούτσου και κεφαλιά – πάσα του Κ. Κορμπή.

Η ισοπαλία είναι λοιπόν σαν νίκη για την Αβία με δεδομένο είχε λίγο χρόνο για να σκοράρει και να αποφύγει την ήττα.