Γιούχτας – Διαγόρας 0-0: Ο ένας έπεσε, ο άλλος έμεινε…

Γιούχτας  – Διαγόρας  0-0: Ο ένας  έπεσε,  ο άλλος  έμεινε…

Ο Γιούχτας αναδείχθηκε σήμερα ισόπαλος 0-0 με τον Διαγόρα Ρόδου στο «Μαρκομιχελάκειο», στην αυλαία των πλέι άουτ της Super League 2 και έφυγε νε “Χ” ετσι από την  SuperLeague2.

Και τη νέα σεζόν ο Γηραιός θα αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία, ενώ από την άλλη ο σύλλογος του Ηρακλείου υποβιβάστηκε στη Γ’ Εθνική.
Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα

11’ Πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα της Κρήτης. Ο Νοικοκυράκης έφερε την μπάλα στην καρδιά της άμυνας έπειτα από εκτέλεση φάουλ, με τον Κόλα να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα λίγο πάνω απ’ την εστία.

13’ Ο Κωστανάσιος απ’ τα αριστερά δοκιμάσει μια σέντρα – σουτ με την μπάλα να περνάει παράλληλα απ’ το οριζόντιο δοκάρι, φέρνοντας ξανά ανησυχία στην άμυνα των αντιπάλων.

16’ Ο Κόλα απειλεί, με δυνατό σουτ έξω απ’ την περιοχή στέλνοντας την μπάλα λίγο δίπλα απ’ το αριστερό κάθετο δοκάρι.

33’ Ο Keet με σουτ από μακρινή απόσταση στέλνει την μπάλα στα χέρια του Μακατουνάκη.

37’ Δοκάρι για τον Γιούχτα! Ο Κωστανάσιος από διαγώνια θέση κάνει το συρτό σουτ με την μπάλα να χτυπάει στο δεξι κάθετο δοκάρι.

39’ Μεγάλη απόκρουση του Μακατουνάκη σε σουτ του Ταχματζίδη.

42’ Ο Βρετός πατάει με προϋποθέσεις περιοχή, κάνει το σουτ απ’ τα δεξιά με τον Αυγερινό να μπλοκάρει.

52’ Ο Νοικοκυράκης βρίσκει χώρο έξω απ’ την περιοχή και προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Αυγέρη, με την μπάλα να καταλήγει πάνω απ’ τα δοκάρια.

55’ Ο Βρετός σουτάρει απ’ το ύψος του πέναλτι με την μπάλα να περνάει πάνω απ’ την εστία.

58’ Ωραίο σουτ απ’ τον Μπουτσάκη έξω απ’ την περιοχή η μπάλα περνάει λίγο εξω.

62’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ομάδα της Κρήτης. Ο Δασκαλάκης έστειλε την μπάλα πάνω στον Αυγέρη και στην επαναφορά ο Ροβίθης με κεφαλιά ανάγκασε τον αντίπαλο γκολκιπερ να αποκρούσει ξανά.

67’ Ο Μπουρσέλης βάζει την μπάλα στην περιοχή με σέντρα ακριβείας, εκεί όπου με κεφαλιά ο Αλεξόπουλος αναγκάζει τον Αυγερινό να μπλοκάρει.

Γιούχτας (Ανυφαντάκης): Μακατουνάκης (68’ Μακατουνάκης), Λιποράσε, Μπουρσέλης, Κόλα, Κορνιλάκης, Θεοδωράκης (68’ Τζανής), Μπουτσάκης (60’ Ροβίθης), Δασκαλάκης, Νοικοκυράκης, Κωστανάσιος (44′ λ.τρ. Αλεξόπουλος), Βρετός (60’ Κίσσας)

Διαγόρας (Ντόστανιτς): Αυγερινός, Αρίας, Μανωλακάκης, Δημήτριου, Σταματούλας, Παπατόλιος, Μασούρας, Τσιαντούλας, Κιτ Λουκ, Λεσάι, Ταχματζίδης .