Καλαμάτα

Καλαμάτα – Ολυμπιακός Β’ 1-0: “Τρίποντο” με Μπαράλες

Ο Μπαράλες ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα και η Καλαμάτα επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακό Β’, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ης αγωνιστικής στον β’ όμιλο της Super League 2.

Σημαντική, βαθμολογικά και ψυχολογικά, νίκη για τη Μαύρη Θύελλα που επικράτησε με 1-0 του Ολυμπιακού Β’, με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Μπαράλες στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Οι παίκτες του Αριέλ Ιμπαγάσα μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά δεν κατάφεραν να απειλήσουν με αξιώσεις την εστία του Κόβαλ. Στην συνέχεια η Καλαμάτα ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο 38′ ο Ελιβέλντο ανατράπηκε στην περιοχή από τον Αργυρίου, αλλά ο Μαλούτας έδωσε φάουλ στη γραμμή της περιοχής. Αν και οι μελανόλευκοι προσπάθησαν για κάτι καλύτερο το ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό με την Καλαμάτα να πιέζει περισσότερο και τον Ολυμπιακό να βρίσκει χώρους για να κάνει γρήγορες αντεπιθέσεις.

Στο 60′ ο Μαυρουδής ανέτρεψε τον Μπαράλες στην περιοχή και ο Μαλούτας έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος ο Μπαράλες που ευστόχησε κάνοντας το 1-0 για την Καλαμάτα.

Γι’ αυτή τη φάση διαμαρτύρονται οι ερυθρόλευκοι ζητώντας να καταλογιστεί επιθετικό φάουλ στον Μπαράλες και όχι πέναλτι.

Στο 81′ ο Κωτσόπουλος έφτασε κοντά στο γκολ για την Καλαμάτα, αλλά είδε το σουτ του να σταματά στο δοκάρι.

Το φιλμ του αγώνα

14′ Καλή επιθετική προσπάθεια της Καλαμάτας θα αποφέρει ένα κόρνερ.
18′ Καλό σουτ με τον Μπρίνιτς εκτός περιοχής, επέμβαση σε κόρνερ από τον Κόβαλ.
22′ Φάση διαρκείας στα καρέ του Ολυμπιακού Β’. Ο Μαλούτας δείχνει κόρνερ, ο Πασάς διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι.
23′ Κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, σε μια καλή στιγμή για την Καλαμάτα με τον Στρούγκη.
27′ Για λίγο λάθος από τον Κόβαλ, η Καλαμάτα γλίτωσε τα χειρότερα.
38′ Ανατροπή εντός περιοχής του Ελιβέλντο από τον Αργυρίου, ο Μαλούτας όμως δίνει οριακά φάουλ.
40′ Καλή εκτέλεση φάουλ, δεν σκοράρει όμως η Καλαμάτα.
51′ Ωραία φάση με τον Τζανακάκη να βγάζει την μπάλα στον Κατάλντι, αλλά δεν θα καταφέρει να σκοράρει.
56′ Νέα φοβερή ευκαιρία. Ο Πασάς στρώνει την μπάλα στον Κατάλντι, ο οποίος εξ επαφής πλάσαρε άουτ!
61′ Πέναλτι μετά από ανατροπή του Μπαράλες από τον Μαυρουδή.
62′ ΓΚΟΛ! Ο Μπαράλες εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 1-0.
75′ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό Β’, σε κόρνερ ο Κοζορώνης.
80′ Δοκάρι μετά από σουτ του Κωτσόπουλου, στην επαναφορά νέο σουτ από τον Τάτο, ζητούν χέρι οι παίκτες της Καλαμάτας.
88′ Αναμποπούλα στην περιοχή της Καλαμάτας, χωρίς αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους.

Περίπου 1000 φίλαθλοι παρακολούθησαν τον αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμάτας.

Καλή ήταν  η διαιτησία του Μαλούτα από την Ημαθία,  όπως και των βοηθών του, Χριστοδούλου (Ημαθίας), Λακά (Δυτικής Αττικής), ενώ  4ος ο Παπαγεωργόπουλος από την Αργολίδας.

Καλαμάτα (Τόλης Τερζής): Κοβάλ, Τζανακάκης, Βαλεριάνος, Στρούγγης, Καρασαλίδης, Κάτσε (59′ Τάτος), Κοζορώνης, Ματέους (46′ Κατάλντι), Ελιβέλτο (71′ Κωτσόπουλος), Πασάς, Μπαράλες (84′ Κωνσταντινόπουλος).

Ολυμπιακός Β’ (Αριέλ Ιμπαγάσα): Παπαδούδης, Μπα, Βλαχομήτρος, Μπαγκαλιάνης, Κουτσίδης (84′ Αποστολόπουλος), Κεραμίδας (72′ Παπακανέλλος), Μαυρουδής (72′ Σγουρός), Μπρίνιτς, Ι. Ιμπαγάσα (64′ Κεϊτά), Σαπουντζής (84′ Πινακάς), Αργυρίου.