Καλαμάτα

Καλαμάτα – Παναχαική 1-0: Δύσκολα, πάλι με Ακόστα… (+pics)

Καλαμάτα  – Παναχαική 1-0: Δύσκολα, πάλι με Ακόστα… (+pics)

Κερδισμένη στην κορυφή του Νότου σήμερα  η Μαύρη Θύελλα,  η οποία, χωρίς  όμως  να ικανοποιήσει ξανά  με την απόδοσή  της, πήρε  το τρίποντο επί  της αδύναμης  Παναχαϊκής στην Παραλία (1-0  με γκολ ξανά  του Ακόστα, που έπιασε έτσι τα 6 και είναι  στην κορυφή του ομίλου) και πλησίασε  στους  3 πόντους  τα Χανιά τα οποία  έχασαν από τον Ολυμπιακό Β‘ με 3-0 στου Ρέντη, ενώ χθες  θυμίζουμε  πως η Καλλιθέα έχασε και αυτή  με 2-1 στη Ρόδο,  από τον φορέα φέτος  των γιγάντων,  Διαγόρα!

Η Καλαμάτα λοιπόν μέτρια μεν και πάλι, νίκησε όμως σήμερα στην Παραλία την Παναχαική με 1-0 και ανέβηκε στους 19 πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους τέσσερις πόντους και χωρίς  νίκη (!) παρακαλώ ακόμη στην Super League 2 φέτος.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με δυναμική στον αγώνα, με την Καλαμάτα να έχει ένα σουτ με τον Μπαράλες στο 2′ λεπτό, ενώ η Παναχαϊκή έκανε ευκαιρία με την κεφαλιά του Χριστόπουλου μετά την σέντρα του Ντε Ολιβέιρα στο 17′ λεπτό.

Οι “ασπρόμαυροι” πίεσαν στα επόμενα λεπτά και είχαν ευκαιρίες με την κεφαλιά του Μπαράλες στο 31′ λεπτό και την κεφαλιά του Πασά στο 36′ λεπτό. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 0-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες με την κεφαλιά του Ματέους στο 51′ λεπτό και με τον Δημόπουλο στο 51′ λεπτό, ενώ οι “κόκκινοι-μαύροι” είχαν μια μεγάλη φάση μέσα στην μικρή περιοχή με τον Αλιμπέ. Η Καλαμάτα έκανε το 1-0 με το γκολ του Ακόστα στο 59′ λεπτό μετά από σπάσιμο του Μπαράλες.

Η  Μαύρη Θύελλα έκανε ευκαιρία με τον Τάτο μέσα στην περιοχή στο 67′ λεπτό, αλλά και γύρισμα με τον Κατάλντι στο 89′ λεπτό. Η Καλαμάτα διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας την Παναχαική με 1-0.

Καλή ήταν η διαιτησία του Πουλόπουλου από τον  Πειραιά,  με τον Γιάννη Τάτση όμως  στις  δηλώσεις του στο τέλος να μιλάει  για οφσάιντ  του Μπαράλες στη φάση του γκολ του Ακόστα (στο 59′, θυμίζουμε) για την Καλαμάτα

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Μόζερ (46′ Ραπόσο), Βαλεριάνος, Αρίμπας, Δημόπουλος (85′ Μπαξεβάνος), Παπατόλιος, Άλβες (59′ Κατάλντι), Ακόστα, Τάτος (85′ Καραγκούνης), Πασάς, Μπαράλες (60′ Ρόβας).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης (84′ Πετράκος), Λιοφάγος, Μπάρετ, Γκανσιέρ, Γρηγόπουλος (67′ Παραστατίδης), Μασούρας, Ντε Ολιβέιρα (84′ Μαρτίνες), Πατρινός (67′ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (39′ Αλίμπε), Αποστολόπουλος.