![Καταγγελία για αστυνομική βία στο Καλαμάτα – Ηλιούπολη (+pic)](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2023/11/kalamata-ilioupoli-sl2-1024x683-1.png)
Σοβαρή καταγγελία υπήρξε για άσκηση απρόκλητης βίας κατά νεαρών από αστυνομικούς στο Καλαμάτα-Ηλιούπολη για την Super League 2.
Όπως καταγγέλλει στην «Ζούγκλα» φίλαθλος που παρακολουθούσε τον αγώνα, αστυνομικοί επιτέθηκαν χωρίς προφανή αιτία σε νεαρούς.
Πιο συγκεκριμένα, ο καταγγέλλων σημειώνει τα εξής: «Δυστυχώς έγινα μάρτυρας σε ένα ντροπιαστικό περιστατικό. Είχαν περάσει περίπου 45 λεπτά από την λήξη του αγώνα και εγώ μαζί με έναν φίλο μου βρισκόμασταν έξω ακριβώς από την πύλη του γηπέδου. Απέναντι μας ήταν 6 με 7 ανήλικοι. Κάποια στιγμή, βγαίνει ένας ένστολος (μάλλον ειδικός φρουρός) και λέει: «Τι θα γίνει ρε μαλακισμένα με εσάς κάθε φορά, τσακιστείτε σπίτι σας, ποιοι νομίζετε ότι είστε; Σας μιλάει αξιωματικός της ελληνικής αστυνομίας». Έπειτα κινήθηκε απειλητικά προς το μέρος τους και άρχισε απρόκλητα να ρίχνει γροθιές και κλωτσιές στα ανήλικα.
Σοκαρισμένος φώναξα να βγουν βίντεο μήπως και σταματήσει. Οι συνάδελφοι του στην αρχή ήταν παρατηρητές στο συμβάν και μετά από 1 λεπτό περίπου φώναζαν «όχι ρε Φάνη». Και μάλιστα, όλα αυτά μπροστά στον υψηλόβαθμο διοικητή τους».
Όπως περιγράφει ο καταγγέλλων, τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν οι αστυνομικοί αντιλήφθηκαν ότι οι πράξεις τους βιντεοσκοπούνταν.
«Εκείνη την ώρα ακούνε πως υπάρχει βίντεο και κάνουν όλοι μαζί επίθεση σε εμένα και το φίλο μου. Μας τραβάνε χωρίς αιτία μας βάζουν σε μια άκρη και μας βρίζουν. Λένε πως θα κάνουν προσαγωγή και πως θα κατηγορηθούμε για αθλητική βία αν δεν ξεκλειδώσουμε τα κινητά για να σβήσουν τα βίντεο.
Μας πήραν τα κινητά και με χρήση βίας και απειλής σβήσανε τα βίντεο. Επίσης, στον φίλο μου χρησιμοποίησαν αναγνώριση προσώπου βάζοντας το κινητό μπροστά από το πρόσωπό του».
Μάλιστα, ο ίδιος ειδικός φρουρός επανέλαβε την βίαιη συμπεριφορά του όταν πέτυχε τυχαία στον δρόμο έναν από τους ανήλικους της παρέας που είχε βάλει στο μάτι την ημέρα του αγώνα και του επιτέθηκε τραυματίζοντάς τον όπως φαίνεται και στην φωτογραφία που ακολουθεί.
![Καταγγελία για αστυνομική βία στο Καλαμάτα – Ηλιούπολη (+pic)](https://www.mikriliga.com/wp-content/uploads/2023/11/fdfgdf.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
1 Comment
Leave a Reply
Ακύρωση απάντησης
Leave a Reply
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto
Atom
06/11/2023 at 21:40
Απαραδεκτο να επιμεληθει εισαγγελεας, καταχρηση εξουσιας, την ειδε σεριφης ο μαγκας. Αντι να βαρανε τους μπραβους χτυπανε τα παιδακια τα δικα μας, μεγαλη ξεφτυλα. Ο Διοικητης του εχει γνωση περι του θεματος ?? Οι Καλαματιανοι σε οποια εδρα πηγαιναν εκτος η αστυνομια τους βαραγε αλυπητα μονο και μονο γιατι ειχαν παει στην εδρα που ηταν αυτοι υπευθυνοι υπηρεσιας, και παντα ελεγα τι καλα παιδια αστυνομικους που εχουμε εμεις, οσοι ερχονται απο αλλες πολεις εδω και επεισοδια να κανουν τους χαιδευουν, και το ειχα απορια παντα, και τωρα εδειραν τα δικα μας τα παιδια ???? ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ ΟΛΩΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΤΟΥ..