Κηφισιά – ΟΦΗ 0-0: Ο Αναγνωστόπουλος έκρινε ένα επεισοδιακό παιχνίδι – Δηλώσεις (+vids)

Η Κηφισιά αγωνίστηκε για μία ώρα με δέκα παίκτες, αλλά κράτησε το 0-0 κόντρα στον ΟΦΗ με πρωταγωνιστή τον Αναγνωστόπουλο, που απέκρουσε και πέναλτι του Λουίς Φελίπε – Φωνές των γηπεδούχων για τη διαιτησία.

Χωρίς νικητή και χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Κηφισιάς με τον ΟΦΗ, στο ματς της 8ης αγωνιστικής στο «Αθανάσιος Διάκος» της Λαμίας, παρά το γεγονός πως η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε με 10 παίκτες από το 36ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Τζακ Ιπαλίμπο.

Η ομάδα της Κρήτης δεν κατάφερε να αξιοποιήσει το αριθμητικό πλεονέκτημα, ενώ έχασε και πέναλτι με τον Λουίς Φελίπε στο 88′, με τον Αναγνωστόπουλο να το αποκρούει. Ο ΟΦΗ επιστρέφει στο Ηράκλειο, με τον έναν βαθμό της ισοπαλίας, μετρώντας 13 βαθμούς. Η Κηφισιά που αγωνίστηκε για δεύτερη φορά στη Λαμία μετρά πλέον 7 βαθμούς.

Ο ΟΦΗ ήταν ο πρώτος που δημιούργησε σημαντική ευκαιρία, όταν στο 13ο λεπτό ο Ντίκο πάσαρε στον Λουίς Φελίπε, ο οποίος με πλασέ προσπάθησε να ανοίξει το σκορ, αλλά η μπάλα κατέληξε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου.
Οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες, όταν στο 36ο λεπτό, ο Τζακ Ιπαλίμπο αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα, για φάουλ στον Λάρσον. Ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης του έδειξε απευθείας κόκκινη κάρτα, αλλά μετά από προτροπή του VAR είδε τη φάση και στο μόνιτορ, για να διατηρήσει την αρχική απόφασή του.
Η φάση αυτή έφερε και την ανακοίνωση της Κηφισιάς, όπου έκανε λόγο για «ανεπαρκείς διαιτησίες».

Στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ μέρους δεν σημειώθηκε κάτι σημαντικό στον αγωνιστικό χώρο. Στο 54ο λεπτό, ήταν ο Τοράλ που έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ντίκο έπιασε τη γυριστή κεφαλιά, με τη μπάλα να φεύγει έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Αναγνωστόπουλου. Στο 86ο λεπτό, ο ΟΦΗ κέρδισε πέναλτι, όταν ο Βούρος πέρασε κάθετη πάσα και ο Μποτία ανέτρεψε τον Λουίς Φελίπε, για να δείξει ο διαιτητής την άσπρη βούλα. Όμως, ο Αναγνωστόπουλος έπεσε σωστά στη δεξιά του γωνία για να αποκρούσει εντυπωσιακά μετά την εκτέλεση από τον επιθετικό του ΟΦΗ.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Γιάννης Αναστασίου): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Μποτία, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Ιπαλίμπο, Σναϊντερλάν (78΄ Παπασάββας), Σάντος (78΄ Τεττέη), Ιλίεφ (46΄ Λούκα), Μπιφούμα (65΄ Αντερεγκεν), Οζέγκοβιτς (90΄ Αγκμπενιένου)

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Λαμπρόπουλος (83΄ Μπάκιτς), Καρώ, Λάρσον, Γκλάζερ, Αμπάντα (60΄ Θοράρινσον), Ντίκο (60΄ Νέιρα), Γκαγιέγος (70΄ Ρέιρα), Φελίπε, Τοράλ (70΄ Μοσκέρα)