Κηφισιά-ΠΑΣ Γιάννινα 2-3: Την πήρε μαζί του τστη δεύτερη κατηγορία (+videos)

Μπορεί οι Γιαννιώτες να είχαν ήδη υποβιβαστεί, ωστόσο έδειξαν μεγάλο πάθος στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος” της Καισαριανής, πήραν την πρώτη τους νίκη έπειτα από 2,5 μήνες και με το τελικό 3-2, οδήγησαν την ομάδα των βορείων προαστίων στην επιστροφή της στη Super League 2.

Η Κηφισιά ήταν αυτή που είχε το βαθμολογικό κίνητρο στην αναμέτρηση και μπήκε με επιθετικές διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη τελική για τους γηπεδούχους ήρθε μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Νίνης εκτέλεσε το φάουλ και ο Τεττέι πήρε μια δύσκολη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου απείλησαν και με σουτ του Ματέους Σάντος στο 12′ και ένα λεπτό μετά ήρθε η απάντηση από τον ΠΑΣ, με το πλασέ του Κύρκου που έφυγε δίπλα από την εστία. Σε ένα παιχνίδι που είχε καλό ρυθμό, η Κηφισιά ευτύχησε να προηγηθεί στο 26′ από στημένη φάση. Ο Νίνης με περίτεχνη απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0, με τον Αθανασίου να πέφτει στη γωνιά του και να μην μπορεί να αποσοβήσει το γκολ. Πάντως, οι Γιαννιώτες βρήκαν την ισοφάριση άμεσα. Οι φιλοξενούμενοι αναπτύχθηκαν υπέροχα, με τον Κόντε να τροφοδοτεί με τακουνάκι τον Ροσέρο. Αυτός πρόλαβε τον Νικοπολίδη και με ωραίο τσίμπημα της μπάλας έγραψε στο 36′ το 1-1, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Κηφισιά (Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα, Νίνης, Πρίτσας, Κλωναρίδης (41′ Γκόμπελιτς), Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος, Καραχάλιος, Λιάσος, Τζίμας, Ροσέρο, Κόντε.