Κηφισιά – Βόλος 0-0: Ήθελαν την νίκη οι γηπεδούχοι – Δηλώσεις (+videos)

Η κόντρα της  Κηφισιάς  με τον Βόλο το απόγευμα της Κυριακής (11/02) για την 22η αγωνιστική  βρήκε τις δύο ομάδες να παίρνουν αμφότερες από έναν βαθμό, όμως μόνο μία έφυγε με πλατύ χαμόγελο ικανοποίησης από το “Μιχάλης Κρητικόπουλος” της Καισαριανής και αυτή ήταν η φιλοξενούμενη.

Παρά το γεγονός πως χρειάστηκε να παίξει για πάνω από 45 λεπτά με παίκτη λιγότερο ελέω της αποβολής του Ασλανίδη στο 45′ (με δεύτερη κίτρινη κάρτα), με τους Θεσσαλούς να διαχειρίζονται όμως εξαιρετικά το μειονέκτημα αυτό και να μην επιτρέπουν στην ομάδα των βορείων προαστίων να κάνει το “2 στα 2” (μία εβδομάδα μετά το εκτός έδρας 2-1 επί του ΟΦΗ) που θα της επέτρεπε να αποδράσει από την επικίνδυνη ζώνη.

Τα xgoals στην αναμέτρηση μεταξύ της Κηφισιάς και του Βόλου SPORT24/OPTA

Η Κηφισιά είχε τρεις σημαντικές απουσίες στο ματς με τον Βόλο, τον αρχισκόρερ της Οζέγκοβιτς και τους Ματέους Σάντος και Βαφέα (όλοι τους τιμωρημένοι), παρόλα αυτά ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στο ματς… επιβίωσης μεταξύ των δύο ομάδων και μόλις στο 3ο λεπτό άγγιξε το γκολ.

Η μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου (στο πρώτο συναπάντημα με την πρώην ομάδα του) ήρθε μέσα από στατική φάση και συγκεκριμένα εκτέλεση κόρνερ, με τη μπάλα να μην απομακρύνεται και τον Μενέντες να πιάνει μονοκόμματο σουτ με το δεξί από το ύψος του πέναλτι και να στέλνει τη μπάλα να τραντάξει το οριζόντιο δοκάρι.

Το πρώτο δεκάλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους παρά το γεγονός πως δεν είχαν άλλη μεγάλη φάση, με μία ολιγόλεπτη διακοπή που ακολούθησε όμως (αποβλήθηκε ο Αχιλλέας Μπέος) να φέρνει αλλαγή σκηνικού αφού οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο ισορρόπησαν αλλά έγιναν εκείνοι πιο επικίνδυνοι.

Ο Κόμπα “απάντησε” στις μεγάλες ευκαιρίες

Μάλιστα στο 20ο λεπτό φλέρταραν έντονα με το γκολ όταν από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Άλχο ο Κόμπα βγήκε απέναντι στον Αναγνωστόπουλο, με τον κίπερ της Κηφισιάς να πραγματοποιεί σπουδαία επέμβαση και τον παίκτη του Βόλου να αστοχεί στην επαναφορά.

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν ισορροπημένο και είχε μία άγρια ομορφιά, αφού έλειπαν μεν οι μεγάλες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες αλλά ο ρυθμός ήταν καλός και υπήρχαν πολλές δυνατές μονομαχίες, με την επόμενη φάση άξια αναφοράς να είναι το σουτ του Μενέντες στο 42′ που έφυγε λίγο άουτ.

Το τάκλιν του Ασλανίδη άλλαξε τα δεδομένα

Με τη συμπλήρωση ωστόσο του πρώτου 45λεπτου άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Ασλανίδη να ανατρέπει τον Μπιφουμά που έκανε κούρσα από τα αριστερά και να βλέπει δεύτερη κίτρινη κάρτα, για να επιτρέψει έτσι στην Κηφισιά να αρχίσει το δεύτερο μέρος από πολύ πιο πλεονεκτική θέση.

Οι δύο πρώτες απειλές από πλευράς Κηφισιάς στο δεύτερο μέρος είχαν ως εκφραστές τους Σολόα (52′) και Τετέι (53′) που αμφότεροι δέχτηκαν ωραίες πάσες από τον Μπιφουμά αλλά απέτυχαν να βρουν δίχτυα μέσα από προσπάθειες εντός περιοχής, με τον Βόλο από την πλευρά του να δίνει χώρο στην αντίπαλό του και να αμύνεται εξαιρετικά, αποκόπτοντας την υπόλοιπη ομάδα από τους Τετέι, Μπιφουμά και Κλωναρίδη.

Ο Βόλος έπαιξε έξυπνα και βραχυκύλωσε την Κηφισιά

Βλέποντας την ομάδα του να προσπαθεί μόνο από τις πτέρυγες, ο Κώστας Μπράτσος πέρασε στα μισά του δευτέρου μέρους τους Σναϊντερλάντ και Ίλιεφ, με αποτέλεσμα να βελτιωθεί μεν το παιχνίδι της Κηφισιάς από τον άξονα, αλλά χωρίς να αισθανθεί κάποια ιδιαίτερη πίεση η άμυνα των Θεσσαλών.

Η μόνη φορά που χρειάστηκε να επέμβει ο Κόβατς ήταν για να μπλοκάρει ένα σουτ του Κανατζίγια στο 90′, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων να μη φέρνουν κάποια δραματική αλλαγή και το 0-0 να μένει δίκαια μέχρι το τέλος, αποτέλεσμα που ευνόησε τον Βόλο αφού έμεινε πάνω από τη ζωνη του υποβιβασμού και κράτησε το +1 από την προτελευταία Κηφισιά.

Η στατιστική απεικόνιση στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης της Κηφισιάς με τον Βόλο SPORT24/OPTA
  • ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν, Γκόμπελιτς (83′ Γιόβανσιτς), Σολόα (66′ Σναϊντερλάν), Τεϊσέιρα, Κανατζίγια, Μενέντες, Μιλίσεβιτς, Μπιφουμά, Κλωναρίδης (67′ Ίλιεφ), Τετέι
  • ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Άλχο, Ασλανίδης, Καλογερόπουλος, Μύγας, Γκλάβτσιτς (45+1′ Ράτσιτς), Μπαριέντος (53′ Τσοκάνης), Ντε Καμπς (53′ Τρουιγέ), Κόμπα, Ασεχνούν (89′ Μωραΐτης), Γκαρσία.