Κύπελλο Ελλάδας: Χαμός στο Εθνικός-Προοδευτική – Πανηγυρισμοί και ένταση (video+photos)

Εθνικός-Προοδευτική, χαμός σήμερα ....

Την πρόκριση λοιπόν  για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Προοδευτική κόντρα στον Εθνικό

Ένα συγκλονιστικό ματς διεξήχθη στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων, καθώς για την τρίτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος η Προοδευτική αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση(2-2) και εν συνεχεια στα πέναλτι και με πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Χαλκίδη να επικρατήσει εκεί με 4-2 και να αποκλείσει τον Εθνικό.

Κύπελλο Ελλάδας: Χαμός στο Εθνικός-Προοδευτική – Πανηγυρισμοί και ένταση (video+photos)Μάλιστα στο γήπεδο βρέθηκαν και οπαδοί της Προοδευτικής, ενώ όπως φαίνεται υπήρχε ένταση των φιλοξενούμενων με τα ΜΑΤ. Στο τέλος της διαδικασίας των πέναλτι η πρόκριση πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες και οπαδούς της ομάδας του Κορυδαλλού.

Δείτε τις φωτογραφίες στην gallery του θέματος ενώ μπορείτε να παρακολουθήσετε όλο το ματς στο παρακάτω βίντεο

Προοδευτική και Διαγόρας πήραν την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας με την ομάδα του Κορυδαλλού να επικρατεί του Εθνικού, σε ένα ντέρμπι από τα παλιά, στα πέναλτι με 4-2 (2-2) ενώ η ομάδα της Ρόδου κέρδισε τον Άρη Σούδας στο 90′

Η Προοδευτική και ο Διαγόρας είναι οι δύο πρώτες ομάδες που πέρασαν στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας καθώς στα δύο ματς που έγιναν το Σάββατο κέρδισαν τον Εθνικό και τον Άρη Σούδας αντίστοιχα με το ένα ματς να κρίνεται στα πέναλτι και το άλλο με γκολ στο 90′.

Πρόκριση στα πέναλτι για τους “βυσσινί”

Στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων όπου ο Εθνικός υποδέχτηκε την Προοδευτική σε ένα ντέρμπι από τα παλιά οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0, έχασαν πέναλτι, με την “Πρόο” να γυρίζει την αναμέτρηση σε 2-2 και να πηγαίνει το ματς στην παράταση και τα πέναλτι. Εκεί η ομάδα του Κορυδαλλού επικράτησε με 4-2 και πήρε την πρόκριση στην 4η φάση πανηγυρίζοντας μαζί με τους οπαδούς της που βρέθηκαν στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων.

Ο Εθνικός προηγήθηκε στο 24′ με γκολ του Λούγκου, ενώ λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Στάμος. Στο δεύτερο μέρος όμως και συγκεκριμένα στο 56′ ο Σάμιος έκανε το 2-0.

Στην πρώτη της, ουσιαστικά, ευκαιρία στο ματς, η Προοδευτική μείωσε (2-1) στο 65’ με τον Μεγαρίτη, ενώ στο 77’ ο Νομικός ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση όπου παρέμεινε το 2-2 και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι

Παλάτσιος – 2-4

ΕΘΝΙΚΟΣ (Καλύβας): Μπαντίκος, Πάππος, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντάφλας (72′ Κώστας), Στάμος, Μπέλερης (117 Δόδας), Λύγκος, Διάγκος, Σάμιος (63′ Μουκίδης, 105′ Πανάκης)

ΠΡΟΟΔΕΤΙΚΗ (Αρναούτης): Χαλκίδης, Αλεξίου, Δημακάκος, Πατσατζόγλου (46′ Στειράκης), Βοσνακίδης, Μεγαρίτης (105′ Παν. Νομικός), Παρ. Νομικός, Μπιταξής, Κυριαζής, Μακρίδης (46′ Παλάτσιος), Μακρυγιάννης (46′ Κρίσταν Παλ).

Στην επόμενη φάση στο 90′ ο Διαγόρας

Με κεφαλιά του Ρουγκάλα, μετά από κόρνερ του Τσιαντούλα στο 90ο λεπτό, ο Διαγόρας κέρδισε με 1-0 στα Περιβόλια των Χανίων τον Α.Ο. Σούδας και πήρε το εισιτήριο της πρόκριση.

Το γκολ για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 90′ όταν με εξαιρετική κεφαλιά του Ρουγκάλα σκόραρε και πέρασε στην επόμενη φάση.

Οι παίκτες του Διαγόρα πανηγυρίζουν σε αγώνα για το Κύπελλο Ελλάδας | 25 Σεπτεμβρίου 2021 IN TIME SPORTS

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Καλαμαρίδης, Κοκκινάκης (76′ Τσίγκας), Στεφανίδης, Βασιλάκης, Βαρδάκης (87′ Μπακογιάννης), Κυτράκης, Παπαθανασίου, Μαθιουδάκης, Τσίτας, Παπαδάκης (79′ λ.τρ. Σελάμης), Ροκάκης (87′ Αναστασόπουλος).

Π.Α.Ε. ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σκαφίδας, Νογκουέιρα (46′ Τσιαντούλας), Τάτσης (60′ Σάιμπερτ), Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου, Παπαδόπουλος (46′ Μουμίν), Πίσπας (83′ Ντος Σάντος), Κουϊρουκίδης, Ζούνης, Λαμπίρης (83′ Μπούμπας).