Τοπικές Ενώσεις

Κυπελλούχος Πειραιά ο Εθνικός (photos)

Σε  έναν αγώνα που η εμπειρία έπαιξε σημαντικό ρόλο, ο Εθνικός επικράτησε με 3-0 του Ερμή Κορυδαλλού και στέφθηκε κυπελλούχος Πειραιά.

Ο τελικός του Κυπέλλου Πειραιά μας πρόσφερε για ακόμα μία φορά ξεχωριστές συγκινήσεις. Η ομάδα του Εθνικού ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, ωστόσο η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε για τον Ερμή όταν μετά από όμορφη κάθετη μπαλιά ο Βύρης αστόχησε σε τετ-α-τετ που απέκρουσε ο Χαλκίδης.

Στη συνέχεια οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στο χώρο του κέντρου και στο 24’ ο Τσιλιγκίρης με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0. Η ομάδα του Νίκου Γκουλή συνέχιζε να πιέζει ψηλά χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα απειλητική.

Ο Ερμής δυσκολευόταν πολύ να κρατήσει τη μπάλα στο κέντρο, με αποτέλεσμα ο Εθνικός να βγαίνει συνεχώς στην αντεπίθεση.

Στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου οι Κορυδαλλιώτες είχαν δοκάρι, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίτσιου η μπάλα σταμάτησε στη συμβολή των δοκών.

Οι τυπικά γηπεδούχοι, στο δεύτερο ημίχρονο έχασαν καλές ευκαιρίες, ενώ ο Ερμής άρχισε να μένει από δυνάμεις. Η ομάδα του Κορυδαλλού έχασε μία κλασική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό. Στο 88’ ο Μπλάνκο μετά από ωραίο γύρισμα του Μάναλη έγραψε το 2-0. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάναλης έγραψε με όμορφο πλασέ το τελικό 3-0.

Γκολ: Τσιλιγκίρης 24’ Μπλάνκο 88’ Μάναλης 93′

Εθνικός: Χαλκίδης, Σκεντεράι, Μηλιώτης, Κορνέζος, Χριστοφιλέας, Λεωνιδόπουλος, Τσιλιγκίρης, Κατίδης, Πολίτης, Ρομάνο, Μανάλης.

Ερμής: Δράμπαλης, Σταθινάκης, Αντωνίου, Αγγέλου, Λαζάκης, Νταλάκος, Τζανιδάκης, Στακάι, Βύρης, Κίτσιος, Μουτσάς.

Πηγή-φωτό: fosonline