Superleague

Λύτρωση στο 91′ με Άκπομ για ΠΑΟΚ και τώρα… Γάνδη!

Παρά τις πολλές αλλαγές, την ανησυχία για τον τραυματισμό του Μιχαηλίδη και την σκληροτράχηλη άμυνα του ΠΑΣ, ο ΠΑΟΚ με γκολ του Άκμπομ στο 90′ νίκησε 1-0 και πάει… Γάνδη!

Το άσχημο για τους γηπεδούχους ήταν ότι ήταν τον Μιχαηλίδη να αποχωρεί τραυματίας, με τα νέα είναι ανησυχητικά
, ενώ από την πλευρά των φιλοξενούμενων που παρατάχθηκαν χωρίς τον Ηρακλή Μεταξά στον πάγκο, είδαν τον Περέα χάνει τρομερή ευκαιρία στο τέλος και έχουν παράπονα από τον Διαμαντόπουλο για μη αποβολή του Σοάρες στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, ο ΠΑΟΚ ανέβηκε στους 53 βαθμούς και έμεινε στο -12 από τον Ολυμπιακό, ενώ ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να ξεκολλήσει από τους 40 βαθμούς και την έκτη θέση.

Στο μυαλό των κόουτς:

Ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε το 4-2-3-1, με τον Ζίβκοβιτς κάτω από τα δοκάρια και τους Σίντκλεϊ, Μιχαηλίδη, Μιχάι, Σάστρε, τετράδα στην άμυνα. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Σοάρες-Κούρτιτς και μπροστά τους σε ρόλο δεκαριού ο Μπίσεσβαρ. Στα εξτρέμ ξεκίνησαν οι Μουργκ και Ζαμπά, ενώ στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Τσόλακ.

Ο Θανάσης Στάικος παρέταξε τους Γιαννιώτες με 4-4-2, επιλέγοντας τον Λοντίγκιν στο τέρμα και τους Οικονομόπουλο, Κάργα, Εραμούσπε, Γκαρντάφσκι στην αμυντική γραμμή. Τετράδα μπροστά τους ήταν οι Στάνκο, Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ, Μπρένερ, με τους Περέα και Μορέιρα στην κορυφή της επίθεσης.

Το ματς

Μόλις στο 1’, ο Ζαμπά σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, σέντρα Σάστρε από τα δεξιά, γύρισμα του Ζαμπά, αδύναμο πλασέ του Σοάρες, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΣ να μπλοκάρει ξανά. Η αναγκαστική αλλαγή του Μιχαηλίδη έριξε κάπως τον ρυθμό, με τον ΠΑΣ να έχει στο 29’ την πρώτη του τελική με ένα μακρινό σουτ του Μορέιρα να φεύγει ψηλά από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς που ήταν… θεατής στο πρώτο ημίχρονο.

Στο 31’ ένα σουτ του Σοάρες εκτός περιοχής, με τη μπάλα να βρίσκει στα σώματα και τον Ζαμπά στη συνέχεια να μην μπορεί να κάνει πολλά. Μια ακόμα καλή στιγμή ήρθε στο 36’ όταν ο Τσόλακ πάτησε περιοχή αλλά το τελείωμα του πήγε πάνω ακριβώς στον Λοντίγκιν! Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σοάρες που είχε δεχθεί κίτρινη κάρτα στο 43’, πήγε να διεκδικήσει τη μπάλα και κλώτσησε στην κοιλιά τον Ντομίνγκεθ. Οι παίκτες των φιλοξενούμενων διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον Διαμαντόπουλο ο οποίος λανθασμένα δεν απέβαλλε τον ποδοσφαιριστή του ΠΑΟΚ και έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Ζαμπά ζήτησε πέναλτι, χωρίς ωστόσο να υπάρχει κάτι. Στο 48’ ο Τσόλακ έχασε μια ακόμα τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, αφού το σουτ του από κοντά ήταν τρομακτικά δύναμο, για να έρθει ο Μπρένερ στο 49’ και να κάνει ένα σουτ εκτός περιοχής για τον ΠΑΣ, που όμως δεν δυσκόλεψε τον Ζίβκοβιτς. Στο 64’, αρχικά φάση διαρκείας στην περιοχή του ΠΑΣ, με τους αμυντικούς των Ηπειρωτών απομακρύνουν. Στη συνέχεια ο Μιτρίτσα επιχειρεί εκτός περιοχής με τον Λοντίγκιν να απομακρύνει όχι σταθερά και τον Ζαμπά να σουτάρει αλλά να μην βρίσκει στόχο!

Στο 71’οι γηπεδούχοι κέρδισαν φάουλ ακριβώς έξω από την περιοχή, με τον Κούρτιτς να κεραυνοβολεί, αλλά τον φανταστικό Λοντίγκιν να απομακρύνει σε κόρνερ τη μπάλα που πήγαινε…καρφί για τα δίχτυα του! Τα σουτ των Κρέσπο (79′) και Σάστρε (84′) σταμάτησαν στα σώματα, με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να βρει το πολυπόθητο γκολ. Στο 88′ ο ΠΑΣ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Ντομίνγκεθ έπιασε ολομόναχος την κεφαλιά αλλά από πλεονεκτική θέση δεν κατάφερε να βρει στόχο! Στο 91′ ο Άκπομ έμελλε να είναι αυτός που θα πετύχει όμως το γκολ, αφού μετά από σέντρα του Ζαμπά, κάρφωσε με κεφαλιά τους Γιαννιώτες ολομόναχος! Στο 90+5’ο Περέα από το… πουθενά βρέθηκε μόνος με τον Ζίβκοβιτς αλλά αστόχησε και έτσι οι Θεσσαλονικείς πανηγύρισαν τη νίκη!

Ο MVP: Ο τίτλος πήγαινε… καρφί για τον Γιούρι Λοντίγκιν, ωστόσο ο Τσούμπα Άκπομ που πέρασε ως αλλαγή στο ματς και σκόραρε το καθοριστικό γκολ στο 90′, κερδίζει επάξια στην σχετική κατηγορία και αποδυκνύει ξανά ότι είναι ένας game changer αν είναι στην καλή του μέρα.

Η «σφυρίχτρα: Ο Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος δεν είχε αρκετές δύσκολες φάσεις στο παιχνίδι της Τούμπας, ωστόσο στις καθυστερήσεις του πρώτο ημιχρόνου «κλείνει» τα μάτια για δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σοάρες για το χτύπημα πάνω στον Ντομίνγκεθ.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Ζ. Ζίβκοβιιτς, Σάστρε, Μιχάι, Μιχαηλίδης (17’ Κρέσπο), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Σοάρες, Μουργκ (46’ Μιτρίτσα), Μπίσεσβαρ (73’ Α. Ζίβκοβιτς), Ζαμπά, Τσόλακ (66’ Άκπομ).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Λοντίγκιν, Οικονομόπουλος, Εραμούσπε, Κάργας, Γκαρντάβσκι, Στάνκο, Ντομίνγκες, Σνάιντερ, Μορέιρα (85’ Παντελάκης), Μπρένερ (73’ Λώλης), Περέα.

Sport-fm

Τον αγώνα διεύθυνε ο κ. Διαμαντόπουλος, με βοηθούς τους κ.κ. Νικολακάκη, Στεφανή και τέταρτο τον κ. Περράκη. Στο VAR θα ήταν οι Τζήλος και Κουρομπύλια