Ματσάρα στας Σέρρας! (+νideo)

Στις Σέρρες, Πανσερραϊκός και Ολυμπιακός Βόλου αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2, το μεσημέρι του Σαββάτου (6/11), στην πρεμιέρα της Super League 2.

Η πρώτη καλή στιγμή ήλθε στο 7’ για τους γηπεδούχους. Στο 7′ ο Ξενοδόχοβ θα διώξει με υπερένταση σε κόρνερ τη σέντρα-σουτ του Ζέρη. Επτά λεπτά μετά, ο Να’ά έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, έβγαλε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Σιαφά, ο οποίος έκανε αδύναμο πλασέ με τον Καβουσάκη να μπλοκάρει εύκολα.

Το σκορ (1-0) η ομάδα των Σερρών στο 24’, όταν ο Κανίς έκανε τη σέντρα-σουτ από τα δεξιά, ο Βερνάρδος όμως στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Τρία λεπτά μετά, ο Πανσερραϊκός έφτασε κοντά στο 2-0, όταν ο Μαρκιόνι εκτέλεσε το φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι του Ξενοδόχοφ.

Η απάντηση του Ολυμπιακού Βόλου ήταν άμεση. Στο 31’ ο Μπάτροβιτς με ωραία προσπάθεια και κάθετη πάσα, έβγαλε στην πλάτη της άμυνας τον Κουντουριώτη, ο οποίος με πλασέ νίκησε τον Καβουσάκη για το 1-1. Ο Ολυμπιακός Βόλου κατάφερε λίγο πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου να γυρίσει το ματς. Στο 44’ ο Κουντουριώτης πάσαρε στον Μπάτροβιτς, με τον τελευταίο να κάνει το πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στην αριστερή γωνία του Καβουσάκη για το 1-2.

Στο δεύτερο μέρος, τα «λιοντάρια» κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 με τον Κανίς στο 61’, ο οποίος με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Ξενοδόχοβ. Στο 63’ το δυνατό φάουλ του Μπάτροβιτς εξουδετερώνει ο Καβουσάκης.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο Πανσερραϊκός πίεσε όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην ολική ανατροπή. Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται βαθμούς και εντυπώσεις στην πρεμιέρα της Super League 2.

Συνθέσεις:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Σαραγόσα): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης, Κουκόλης (40’ λ.τρ. Δημητρίου), Πίντο, Μαρκιόνι (80’ Καραμπέρης), Κρητικός (68’ Τσιμίκας), Ανάκογλου, Φουάσης (46’ Θεοδωρίδης), Κανίς, Κόντσι (68’ Μέσι)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Βαζάκας): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Να’α, Παπακώστας, Φιλίποβιτς, Κόλα, Σκοπελίτης (90’+1’ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (90+1’ Αμπουμπακάρι), Βερνάρδος, Κουντουριώτης (66’ Χατζηπιρπιρίδης), Σιαφά (80’ Εντονγκά).

Διαιτητής: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)

Βοηθοί: Βρούζος (Πιερίας), Παραφέστας (Λάρισας)

4ος: Τσιάρας (Καβάλας)   Άριστοι  όλοι τους.