Μεσσηνία

Με φοβερό Πάρι Καλλιντέρη, η Σπερχογεία 1-2 μέσα στην Ανδρούσα! Η βαθμολογία σε Α’ Μεσσηνίας

Ο θαυμάσιος και χθες, Πάρις Καλλιντέρης, ο έμπειρος πορτιέρο του ιστορικού μας ΑΟ Σπερχοργείας!

Με τους τρεις βαθμούς έφυγε χθες από το γήπεδο “Β. Μαλαφέκας” η Σπερχογεία, καθώς επικράτησε 2-1 της Ανδρούσας, σε εξ αναβολής ματς για την 15η αγωνιστική της Α’ τοπικής της Μεσσηνίας.

Οι “ταύροι” επέστρεψαν στις επιτυχίες ύστερα από τις διαδοχικές ήττες με τους πρωτοπόρους Απόλλωνα, Διαβολίτσι και ολοκλήρωσαν ιδανικά τον πρώτο γύρο. Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι ηττήθηκαν για δεύτερη σερί αγωνιστική μετά το 3-1 από τον Τσικλητήρα στην Πύλο. Ως εκ τούτου με 22 βαθμούς βρίσκονται στην 7η θέση, ενώ η Σπερχογεία με 21 βαθμούς ισοβαθμεί στην 8η θέση με τον Τέλλο Αγρα.

Στο χθεσινό ματς και τα τρία γκολ σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το ματς είχε δύο πέναλτι.

Η Σπερχογεία προηγήθηκε στο 33’ με κεφαλιά του Λαγωνικάκου ύστερα από φάουλ του Καραγιάννη.

Στο 38’ η Ανδρούσα έφερε το ματς στα ίσα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλαχόπουλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι τέσσερα λεπτά αργότερα πήραν εκ νέου το προβάδισμα. Ο Ζακόλι ανατράπηκε από τον γκολκίπερ και ο Καραγιάννης με πέναλτι διαμόρφωσε το 1-2 που ήταν το τελικό σκορ, καθώς στο β’ ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν ευκαιρίες δεν βρήκαν στόχο.

Το ματς διαιτήτευσε ο Ζαρακοβίτης με βοηθούς τους Τσίρμπα και Τσοπανάκη.

ΑΝΔΡΟΥΣΑ: Κατσίποδας, Ιμεράσι, Βασιλογιαννακόπουλος, Γκούνης, Κακογιάννης, Τριανταφυλλίδης, (60’ Μπερερής), Γ. Καλογερόπουλος, Θεοδοσόπουλος, Τσώνης (40’ λ.τρ. Αντ. Καλογερόπουλος), Χαρμπίλας (70 Διαμαντής), Βλαχόπουλος.

ΣΠΕΡΧΟΓΕΙΑ: Καλλιντέρης, Δημητρίου, Γκραντινάρου (55’ Κωστόπουλος), Δικαίος, Λαγωνικάκος, Ηρ. Καραχάλιος, Παπαγιαννόπουλος, Ζακόλι (70’ Γ. Δωδεκάτος), Κουτσουρόπουλος (80’ Οικονομόπουλος) Πανταζής, Καραγιάννης (90’ Ι. Καραχάλιος).