Φινάλε σήμερα στον α’ γύρο με την Καλαμάτα να αγωνίζεται εκτός έδρας στην Καλλιθέα (15.00 Δημοτικό Στάδιο «Γρ, Λαμπράκης») με την τοπική Athens, σε ένα παιχνίδι ντέρμπι κοκορυφής η Μαύρη Θύελλα θέλει να διατηρήσει την επαφή με την κορυφή και να φέρει καλύτερο αποτέλεσμα σε παιχνίδι με τους άλλους διεκδικητές της ανόδου από αυτά που έχει με Χανιά και Ιωνικό.
Η Καλλιθέα βρίσκεται για δεύτερη φορά φέτος αντιμέτωπη με την Καλαμάτα, την είχε αποκλείσει στο κύπελλο στην αρχή της σεζόν στην Παραλία με Αμανατίδη προπονητή για τους «μελανόλευκους», σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα πέναλτι και έμεινε στην μνήμη για το γεγονός ότι η Αθηναϊκή ομάδα είχε καταφέρει να κάνει αρκετές φάσεις από τον άξονα προς τα καρέ των καλαματιανών, τα κενά στην ανασταλτική λειτουργία των οποίων τότε, είχαν προβληματίσει. Και παρέμειναν για αρκετό διάστημα τροχοπέδη στην παραμονή της ομάδας στην κορυφή της βαθμολογίας. Στον τομέα αυτό, τον αμυντικό, είναι εμφανές πλέον και ιδίως από τον αγώνα με τον Ο.Σ.Φ.Π. Β’ και μετά, ότι ο Μάκης Χάβος ρίχνει βάρος για να βάλει τα πράγματα σε τάξη…
Δε γίνεται η Μαύρη Θύελλα να έχει την καλύτερη επίθεση της κατηγορίας με 19 τέρματα, να έχει τον αρχηγό και ηγέτη της Ανδρέα Τάτο στα 34 του να κάνει την καλύτερη σεζόν του μακράν τα τελευταία χρόνια να είναι σε φουλ φόρμα με 5 γκολ, 6 ασίστ, να διαθέτει τον πρώτο σκόρερ του ομίλου Ακόστα με 6 γκολ και να μην είναι πρώτη, πληρώνοντας φτηνά γκολ στην άμυνα και ολιγωρίες.
Το πλάνο Χάβου και μέχρι να ολοκληρωθεί το αποφασισμένο «λιφτινγκ» στο ρόστερ της ομάδας, με τη σφραγίδα πλέον του έμπειρου Μακεδόνα τεχνικού, είναι η «Μαύρη Θύελλα» να «σφίξει» στα μετόπισθεν και μπροστά με κίνηση, υπομονή, στηρίγματα και επιλογές να φτάσει στη δημιουργία φάσεων και στο γκολ.
Στο «Ελ Πάσο» δεν κρίνεται ο τίτλος, ούτε η 5άδα των playoffs, έχει ενδιαφέρον όμως η αγωνιστική παρουσία της Καλαμάτας σε ένα παιχνίδι απέναντι σε διεκδικητή της ανόδου όπως είναι η Καλλιθέα, οι φίλαθλοι της ομάδας περιμένουν ένα θετικό αποτέλεσμα, μια νίκη αν είναι δυνατόν σε ντέρμπι, η ίδια η ομάδα στο τέλος του α’ γύρου αποζητάει ένα αποτέλεσμα αυτοπεποίθησης και δυναμικής πρωταθλητισμού. Ένα αποτέλεσμα ή δυνατόν που θα στείλει «μελανόλευκο» μήνυμα για το αφεντικό της κατηγορίας ενόψει β’ γύρου όπου και θα κριθούν όλα…
Η Καλλιθέα είναι καλή ομάδα, προέρχεται από τον αγώνα του κυπέλλου με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο όπου του έβαλε δύσκολα, προηγούμενη μέχρι το 62’ 0-2, ισοφαρίστηκε στο 88’ 2-2 για να λυγίσει 3-2 στις καθυστερήσεις.
Στο πρωτάθλημα βέβαια προέρχεται από ήττα στη Ρόδο από τον τρομερό Διαγόρα που νικώντας χθες τον Π.Α.Ο. Β’ έχει μπει σφήνα στο γκρουπ των πρωτοπόρων, ενώ στην έδρα της έχει χάσει από τα Χανιά, έχει νικήσει στη Νίκαια τον Ιωνικό, διαθέτει έμπειρη ομάδα, έχει στις τάξεις της πρώτο σκόρερ τον πρώην «μελανόλευκο» Γιάννη Λουκίνα, είναι αργή πίσω με βαριά κορμιά στο κέντρο της άμυνας αλλά με καλούς χειριστές με εμπειρία στα χαφ και άκρα με πολύ δουλειά στο γήπεδο (Μανθάτης, Ουές, Καινούργιος, Ντιμίτριους).Στην Καλλιθέα αγωνίζεται και ο Βασιλόγιαννης που έμεινε ελεύθερος το καλοκαίρι από την Καλαμάτα.
Η Μαύρη Θύελλα ολοκλήρωσε την προετοιμασία της για το ντέρμπι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, με δυνατές προπονήσεις, πολύ τακτική από τον Χάβο και έντονο ρυθμό, αφού το παιχνίδι αναμένεται για γερά νεύρα.
Σε αγωνιστικό επίπεδο δεν έχει απουσίες λόγω τιμωρίας, στην αποστολή επέστρεψε ο Κωστούλας και εκτός έμειναν οι Κάνιας, Μπενίτες, Καμπράλ. Μάλιστα ο πρώτος στα μέσα της εβδομάδας άρχισε τρέξιμο, ένδειξη ότι σιγά – σιγά επανακάμπτει από τον σοβαρό τραυματισμό που είχε στο παιχνίδι με το Αιγάλεω.
Αναλυτικά οι 22 επιλογές του Μάκη Χάβου:
Γιαννίκογλου, Μέντες, Λαδάς, Δημόπουλος, Μπαξεβάνος, Αρίμπας, Κωστούλας, Μοζέρ, Ραπόζο, Βαλεριάνος, Κωνσταντινόπουλος, Καραγκούνης, Παπατόλιος, Ματέους, Αρναρέλλης, Γρίβας, Κατάλντι, Μπαράλες, Ακόστα, Τάτος, Πασάς, Ρόβας.
Στον αντίποδα, πάνοπλη υποδέχεται την Καλαμάτα και η Καλλιθέα και η 22άδα που ανακοίνωσε ο έμπειρος προπονητής της Αλέκος Βοσνιάδης είναι:
Πάντος, Βοσνιάδης, Κότσιαρης (τερματοφύλακες), Μεχία, Ρομαό, Μανθάτης, Μαρότα, Βλάχος, Ποζατζίδης, Ουές (αμυντικοί), Τσιντώνης, Μπουλουλης, Βασιλόγιαννης, Ματίγια, Ντεμίτριους, Έντλουντ, Νταμιάν Σίλβα, Μουτσακόπουλος (μέσοι), Μουνιέ, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Βερτάινεν (επιθετικοί).
Αξίζει να αναφέρουμε ότι η Αθηναϊκή Π.Α.Ε. (ίσως και με προτροπή της Αστυνομίας)
δεν έδωσε εισιτήρια στην Π.Α.Ε. Καλαμάτα, ανακοινώνοντας μάλιστα ότι σήμερα ημέρα διεξαγωγής του αγώνα δε θα πωλούνται «μαγικά χαρτάκια» και προϋπόθεση για την είσοδο στο γήπεδο είναι η επίδειξη της αστυνομικής ταυτότητας η οποία – όπως αναφέρει η Αθηναική Π.Α.Ε. – θα πρέπει να έχει εκδούσα αρχή στην Αττική!!!
Άρχοντας του αγώνα ορίστηκε ο 31χρονος Παναγιώτης Κουκούλας, ρέφερι από το σύνδεσμο Λέσβου που έχει σφυρίξει σε τέσσερα παιχνίδια πρωταθλήματος Super league 2 φέτος, μεταξύ των οποίων και το Παναθηναϊκός Β – Καλαμάτα 1-4 στην πρεμιέρα. Βοηθοί είναι οι: Καλαμπόκης (Αιτ/νίας), Θανασιάς (Ηπείρου), 4ος: Ανδρικόπουλος (Κυκλάδων) και παρατηρητής: Ζαννετίδης (Δωδ/νήσου)
Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου της Super League 2
Παναχαϊκή – Ολυμπιακός Β’ 1-1
Διαγόρας – Παναθηναϊκός Β’ 1-0
Σήμερα:
10/12 15:00 Ηλιούπολη – Χανιά
10/12 15:00 Καλλιθέα – Καλαμάτα
10/12 15:00 Τηλυκράτης – Γιούχτας
Τετάρτη
13/12 15:00 Ιωνικός – Αιγάλεω
Βαθμολογία
1.Χανιά (10) 22
2.Καλλιθέα (10) 20
3.Διαγόρας (11) 19
-.Καλαμάτα (10) 19
5.Ηλιούπολη (10) 17
6.Ιωνικός (10) 15
7.Γιούχτας (10) 13
8.Παναθηναϊκός Β (11) 9
9.Αιγάλεω (10) 8
-.Ολυμπιακός Β (11) 8
11.Τηλυκράτης Λευκάδας 7
12.Παναχαϊκή (10) 5
*Ο Ολυμπιακός Β ξεκίνησε με -10β.
ΒΟΡΕΙΟΣ ΟΜΙΛΟΣ (13η αγων.)
Σάββατο 9 Δεκεμβρίου
Μακεδονικός – ΑΕΚ Β’ 1-1
Κυριακή 10 Δεκεμβρίου
15:00 Αιολικός – Ηρακλής
15:00 Αναγέννηση Καρδίτσας – Καμπανιακός
Δευτέρα 11 Δεκεμβρίου
15:00 Νίκη Βόλου – ΠΑΟΚ Β’
15:00 ΑΕΛ – Απόλλων Πόντου
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto