fbpx
Connect with us

Διεθνή

Μουντιάλ 2022: Τρία εισιτήρια για τους «16» – Το πρόγραμμα σήμερα

Μουντιάλ 2022: Τρία εισιτήρια για τους «16» – Το πρόγραμμα σήμερα

Μόνο η Γαλλία από τα σημερινά παιχνίδια έχει εξασφαλίσει τη θέση της στη νοκ άουτ φάση της διοργάνωσης.

Η Ολλανδία και η Σενεγάλη από τον 1ο όμιλο και η Αγγλία με τις ΗΠΑ από τον 2ο όμιλο, εξασφάλισαν την Τρίτη (29/11) την παρουσία τους στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ακολουθώντας το δρόμο της Γαλλίας, της Βραζιλίας και της Πορτογαλίας.

Και δημιούργησαν ήδη τα πρώτα «ζευγάρια» της φάσης των νοκ-άουτ: Η Ολλανδία θα αντιμετωπίσει τους Αμερικανούς το Σάββατο 3 Δεκεμβρίου στην Αλ-Ραγιάν, ενώ η Αγγλία θα παίξει με τη Σενεγάλη μία μέρα αργότερα (Κυριακή, 4/12) στην Αλ-Χορ.

Η δράση συνεχίζεται την Τετάρτη (30/11) με τα ματς του 3ου και του 4ου ομίλου, απ’ όπου θα προκύψουν οι τρεις ομάδες που θα ακολουθήσουν τη Γαλλία στους «16», με ανοικτά όλα τα ενδεχόμενα και στα δύο γκρουπ…

17:00 Αυστραλία-Δανία

Στο «Al Janoub Stadium» της πόλης Αλ Ουάκρα, η Αυστραλία θα αντιμετωπίσει τη Δανία, σε ένα πολύ μεγάλο ματς που φέρνει τους Αυστραλούς σε θέση ισχύος στον 4ο όμιλο, καθώς πιθανότατα θα «βολευτούν» και με την ισοπαλία. Η Αυστραλία δεν υπολογίζει στον τραυματία Άτκινσον, ενώ οι Δανοί δεν θα έχουν διαθέσιμο τον τραυματία Ντιλέινι (νοκ-άουτ για ένα μήνα).

Οι πιθανές ενδεκάδες:

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Ράιαν, Κάρασιτς, Σούταρ, Ρόουλς, Μπέχιτς, Λέκι, Ιρβάιν, Μόουι, ΜακΓκρι, Γκούντγουιν, Ντιούκ.

ΔΑΝΙΑ: Σμάιχελ, Άντερσεν, Κιάερ, Κρίστενσεν, Κρίστιενσεν, Χόιμπιεργκ, Έρικσεν, Μάλε, Σκοβ Όλσεν, Ντόλμπεργκ, Ντάμσγκααρντ.

17:00 Τυνησία-Γαλλία

Την ίδια ώρα στο «Education City Stadium» της πόλης Άλ-Ραγιάν, η Γαλλία με εξασφαλισμένη την παρουσία της τους «16», θα παίξει με την Τυνησία που «καίγεται» για τη νίκη για να διατηρήσει μαθηματικές πιθανότητες πρόκρισης (χρειάζεται αρκετά γκολ και να μην νικήσει η Αυστραλία στο άλλο ματς). Μοναδική απουσία για τους «μπλε» είναι ο «λαβωμένος» Λούκας Φερναντές, ενώ δεν αποκλείεται ο Ντιντιέ Ντεσάν να κάνει κι ένα μικρό rotation για να ξεκουραστούν οι «βασικοί» του.

Οι πιθανές ενδεκάδες:

ΤΥΝΗΣΙΑ: Νταχμέν, Μπρον, Ταλμπί, Μεριά, Κεχρίντα, Σκιρί, Λαιντουνί, Αμπντί, Μσακνί, Σλίτι, Χαζρί.

ΓΑΛΛΙΑ: Μανταντά, Παβάρ, Κονατέ, Βαράν, Καμαβινγκά, Γκεντουζί, Φοφανά, Κομάν, Γκριεζμάν, Μπαπέ, Τουράμ.

21:00 Πολωνία-Αργεντινή

Το απόλυτο ντέρμπι του 3ου ομίλου. Η Πολωνία «βολεύεται» και με την ισοπαλία για να εξασφαλίσει την πρόκρισή της, όμως ίσως αυτό να μην αρκεί για τους Αργεντινούς, οι οποίοι «επέστρεψαν» μετά την ήττα-σοκ από τη Σαουδική Αραβία στην πρεμιέρα, νίκησαν 2-0 το Μεξικό και θέλουν άλλο ένα τρίποντο για να πάρουν την πρωτιά στον όμιλο. Και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν πλήρεις.

Οι πιθανές ενδεκάδες:

ΠΟΛΩΝΙΑ: Στσέζνι, Κας, Γκλικ, Κίβιορ, Μπερεζίνσκι, Ζιελίνσκι, Μπιέλικ, Κριχόβιακ, Φρανκόφσκι, Μίλικ, Λεβαντόφσκι.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ε. Μαρτίνες, Μολίνα, Οταμέντι, Λισ. Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Φερναντές, Παρέδες, Ντε Πολ, Μέσι, Λαουτ. Μαρτίνες, Ντι Μαρία.

21:00 Σαουδική Αραβία-Μεξικό

Οι Σαουδάραβες έκαναν την απόλυτη έκπληξη στην πρεμιέρα νικώντας την Αργεντινή, όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν συνέχεια στο… θαύμα τους, καθώς ηττήθηκαν από την Πολωνία, όμως έχουν άλλη μία ευκαιρία απέναντι στο Μεξικό. Οι δε Μεξικανοί θέλουν να νικήσουν με περισσότερα από ένα γκολ τη Σαουδική Αραβία και την ίδια ώρα να ηττηθεί η Πολωνία από την Αργεντινή, για να «αρπάξουν» οι ίδιοι τη 2η θέση στον 3ο όμιλο και να προκριθούν στους «16». Οι Σαουδάραβες θα παίξουν χωρίς τους τραυματίες Αλ Φαράι, Αλ Σαχρανί, Σαραχιλί και τον τιμωρημένο Αλ Μαλκί.

Οι πιθανές ενδεκάδες:

ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ: Αλοβάις, Αμπντουλχαμίντ, Αλ-Αμρί, Ταμπακτί, Αλ-Γκανάμ, Κανό, Αλ-Μπουραϊκάν, Αλ-Χασάν, Αλ-Ναζεΐ, Αλ-Νταουσαρί, Αλ-Σεχρί.

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Σάντσες, Μορένο, Μόντες, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαρδάδο, Τσάβες, Λοσάνο, Χιμένες, Βέγκα.

Το πανόραμα και οι βαθμολογίες:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
20/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΑΤΑΡ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 0-2
21/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΣΕΝΕΓΑΛΗ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-2
25/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΤΑΡ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-3
25/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ 1-1
29/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΚΑΤΑΡ 2-0
29/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΣΗΜΕΡΙΝΟΣ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ 1-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 1ου ΟΜΙΛΟΥ 

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ολλανδία 5-1 7
Σενεγάλη 5-4 6
Ισημερινός 4-3 4
Κατάρ 1-7 0
Β’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
21/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΑΓΓΛΙΑ-ΙΡΑΝ 6-2
21/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΠΑ-ΟΥΑΛΙΑ 1-1
25/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΙΡΑΝ 0-2
25/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΑΓΓΛΙΑ-ΗΠΑ 9-0
29/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΥΑΛΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ 0-3
29/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΡΑΝ-ΗΠΑ 0-1

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 2ου ΟΜΙΛΟΥ

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Αγγλία 9-2 7
ΗΠΑ 2-1 5
Ιράν 4-7 3
Ουαλία 1-6 1
Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 1-2
22/11 STADIUM 974
DOHA
ΜΕΞΙΚΟ-ΠΟΛΩΝΙΑ 0-0
26/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ 2-0
26/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ-ΜΕΞΙΚΟ 2-0
30/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΛΩΝΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 21:00
30/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΣΑΟΥΔΙΚΗ ΑΡΑΒΙΑ-ΜΕΞΙΚΟ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 3ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Πολωνία 2-0 4
Αργεντινή 3-2 3
Σαουδική Αραβία 2-3 3
Μεξικό 0-1 1
Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
22/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΔΑΝΙΑ-ΤΥΝΗΣΙΑ 0-0
22/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΑΛΛΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 4-1
26/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 0-1
26/11 STADIUM 974
DOHA
ΓΑΛΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 2-1
30/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ-ΔΑΝΙΑ 17:00
30/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΤΥΝΗΣΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 4ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Γαλλία 6-2 6
Αυστραλία 2-4 3
Δανία 1-2 1
Τυνησία 0-1 1
Ε’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ 1-2
23/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 7-0
27/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ 0-1
27/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΙΣΠΑΝΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-1
01/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΙΑΠΩΝΙΑ-ΙΣΠΑΝΙΑ 21:00
01/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 5ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Ισπανία 8-1 4
Ιαπωνία 2-2 3
Κόστα Ρίκα 1-7 3
Γερμανία 2-3 1
ΣΤ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
23/11 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΜΑΡΟΚΟ-ΚΡΟΑΤΙΑ 0-0
23/11 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΒΕΛΓΙΟ-ΚΑΝΑΔΑΣ 1-0
27/11 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΒΕΛΓΙΟ-ΜΑΡΟΚΟ 0-2
27/11 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΚΑΝΑΔΑΣ 4-1
01/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
ΚΡΟΑΤΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ 17:00
01/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΚΑΝΑΔΑΣ-ΜΑΡΟΚΟ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 6ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Κροατία  4-1 4
Μαρόκο 2-0 4
Βέλγιο 1-2 3
Καναδάς 1-5 0
Ζ’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΕΛΒΕΤΙΑ-ΚΑΜΕΡΟΥΝ 1-0
24/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ 2-0
28/11 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΣΕΡΒΙΑ 3-3
28/11 STADIUM 974
DOHA
ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 1-0
02/12 STADIUM 974
DOHA
ΣΕΡΒΙΑ-ΕΛΒΕΤΙΑ 21:00
02/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΚΑΜΕΡΟΥΝ-ΒΡΑΖΙΛΙΑ 21:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 7ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Βραζιλία 3-0 6
Ελβετία 1-1 3
Καμερούν 3-4 1
Σερβία 3-5 1
Η’ ΟΜΙΛΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
24/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ-Ν. ΚΟΡΕΑ 0-0
24/11 STADIUM 974
DOHA
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΓΚΑΝΑ 3-2
28/11 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΓΚΑΝΑ 2-3
28/11 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 2-0
02/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
ΓΚΑΝΑ-ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 17:00
02/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
Ν. ΚΟΡΕΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 17:00

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ 8ου ΟΜΙΛΟΥ  

ΟΜΑΔΑ ΓΚΟΛ ΒΑΘΜΟΙ
Πορτογαλία 5-2 6
Γκάνα 5-5 3
Ν. Κορέα 2-3 1
Ουρουγουάη 0-2 1
ΦΑΣΗ ΤΩΝ 16
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
03/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΗΠΑ (49) 17:00
03/12 AHMAD BIN ALI STADIUM
AR-RAYYAN
Γ1 – Δ2 (50) 21:00
04/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
Δ1 – Γ2 (52) 17:00
04/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΑΓΓΛΙΑ-ΣΕΝΕΓΑΛΗ (51) 21:00
05/12 AL JANOUB STADIUM
AL WAKRAH
Ε1 – ΣΤ2 (53) 17:00
05/12 STADIUM 974
DOHA
Ζ1 – Η2 (54) 21:00
06/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΣΤ1 – Ε2 (55) 17:00
06/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
Η1 – Ζ2 (56) 21:00
ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
09/12 EDUCATION CITY STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 53 – ΝΙΚΗΤΗΣ 54 (58) 17:00
09/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 49 – ΝΙΚΗΤΗΣ 50 (57) 21:00
10/12 AL THUMAMA STADIUM
DOHA
ΝΙΚΗΤΗΣ 55 – ΝΙΚΗΤΗΣ 56 (60) 17:00
10/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 51 – ΝΙΚΗΤΗΣ 52 (59) 21:00
ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
13/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 57 – ΝΙΚΗΤΗΣ 58 (61) 21:00
14/12 AL BAYT STADIUM
AL KHOR
ΝΙΚΗΤΗΣ 59 – ΝΙΚΗΤΗΣ 60 (21) 21:00
ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
17/12 KHALIFA INTERNATIONAL STADIUM
AR-RAYYAN
ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 61 – ΗΤΤΗΜΕΝΟΣ 62 17:00
ΤΕΛΙΚΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΣΤΑΔΙΟ – ΠΟΛΗ ΑΓΩΝΑΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ
18/12 LUSAIL STADIUM
AL DAAYEN
ΝΙΚΗΤΗΣ 61 – ΝΙΚΗΤΗΣ 62 17:00

loading...
Click to comment

Leave a Reply

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Πρόσφατα άρθρα

Advertisement
Advertisement

Δες ακόμη…

Advertisement

More in Διεθνή