Σπορ

Μπακς – Χοκς 110-127: Το πάλεψε ο Αντετοκούνμπο (+vids)

Μπακς – Χοκς 110-127:  Το πάλεψε ο Αντετοκούνμπο (+vids)

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έσπασε τα στεφάνια και οι Μπακς γνώρισαν βαριά εντός έδρας ήττα από τους Χοκς (110-127), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει, να γεμίζει τη στατιστική του, αλλά να είναι απελπιστικά μόνος.

Την πρώτη τους ήττα στη σεζόν 2023/24 γνώρισαν τα ξημερώματα της Δευτέρας (30/10) οι Μπακς, καθώς οι Χοκς εμφανίστηκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο Fiserv Forum και πήραν μία πολύ άνετη νίκη (110-127) σε ένα ματς στο οποίο δεν βρέθηκαν ποτέ πίσω στο σκορ. Σε ένα ματς στο οποίο δεν προβληματίστηκαν ποτέ.

Αυτή τη φορά ο Ντέιμιαν Λίλαρντ ήταν πραγματικά πολύ κακός και στο σκοράρισμα και στη δημιουργία και στην άμυνα (6 πόντοι, 0/4 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 6 λάθη σε 29 λεπτά), με αποτέλεσμα η ομάδα του Μιλγουόκι, η οποία δεν είχε τον Κρις Μίντλετον ενεργό, να παίξει μονοδιάστατα, να είναι προβλέψιμη και πολύ μπερδεμένη. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, ο Μαλίκ Μπίσλι είχε πείσμα και αποφασιστικότητα, ο Μπόμπι Πόρτις έδωσε κάποιες λύσεις, από εκεί και πέρα όμως οι Μπακς δεν έχουν κάτι να κρατήσουν από αυτόν τον αγώνα.

Σπουδαία εμφάνιση από τους Χοκς, που πήραν την πρώτη τους νίκη μετά από δύο αρνητικά αποτελέσματα. Το βασικό rotation του Κουίν Σνάιντερ περιελάμβανε οκτώ παίκτες και το εντυπωσιακό είναι ότι ΚΑΙ ΟΙ ΟΚΤΩ σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων! Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν μαγικός σε εκτέλεση και δημιουργία, ο Τζέιλεν Τζόνσον που μπήκε στην αρχική πεντάδα συστήθηκε με εντυπωσιακό τρόπο, ο Κλιντ Καπέλα έγραψε ξεκούραστο double-double και οι Τρέι Γιανγκ – Ντεζούντε Μάρεϊ δεν χρειάστηκε να κάνουν πολλά καθώς η βραδιά εξελίχθηκε σε μια καλή προπόνηση για την ομάδα της Ατλάντα.

44-50 οι πόντοι στη ρακέτα, 7-25 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 45-51 οι πόντοι από τους αναπληρωματικούς, 22-22 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 17-18 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες. 32 ασίστ για 17 λάθη είχαν οι Χοκς, 22 ασίστ για 23 λάθη είχαν οι Μπακς.

Επόμενος αντίπαλος για το Μιλγουόκι οι Μαϊάμι Χιτ σε back-to-back αγώνα (ξημερώματα Τρίτης στις 02:00), με τον Μίντλετον να είναι αυτή τη φορά ενεργός.

Ο απολογισμός του Γιάννη Αντετοκούνμπο
Μπήκε στο ματς με κάρφωμα από ασίστ του Λόπεζ, όμως συνέχισε με άστοχο turnaround jumper και με άστοχο τρίποντο από την κορυφή. Πήρε νωρίς τις πρώτες του ανάσες και γύρισε για να κλείσει την περίοδο, να μαζέψει τα ριμπάουντ, να φτιάξει φάσεις, να κόψει δύο σουτ και να γεμίσει τη στατιστική του (5/4/1/1/2).

Στη δεύτερη πάτησε το γκάζι όταν τίποτα δεν λειτουργούσε για την ομάδα του και ήταν ο μόνος που ξεχώρισε μέχρι το ημίχρονο (16/7), ήταν όμως και φανερό ότι δεν μπορούσε να συνεργαστεί με τον Λίλαρντ. Συνέχισε να παλεύει στο διάστημα που έμεινε στο παρκέ, ακόμη κι όταν είχαν όλα κριθεί, όμως όσο κι αν είναι αποτελεσματικός, ξέρει ότι μόνος του δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά.

Ο αγώνας
Οι Μπακς μπήκαν άσχημα στο ματς (3-12 στο 4′ και 11-24 στο 8′), είχαν 2/9 τρίποντα στην περίοδο και τον Λίλαρντ άποντο. Έμειναν όμως κοντά και άνοιξαν το δεύτερο δωδεκάλεπτο με άμυνα ζώνης, χωρίς να πετύχουν κάτι. Στο ημίχρονο είχαν πέσει στο -21, με τους Χοκς να έχουν πλουραλισμό, αποτελεσματικότητα, 17 ασίστ για έξι λάθη και τον Λίλαρντ να παραμένει άποντος την ώρα που ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να καλύψει τους πάντες.

Το ξέσπασμα που έψαχνε το Μιλγουόκι στο ξεκίνημα του β’ μέρους δεν έγινε, η διαφορά έφτασε τους 24 και το πρώτο καλάθι του Λίλαρντ το είδαμε περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου. Το υπόλοιπο της αναμέτρησης είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Τρέι Γιανγκ να βάζει σερί τρίποντα, τη διαφορά να πηγαίνει πάνω από τους 30 και τους φίλους των Μπακς να φεύγουν απογοητευμένοι από το Fiserv Forum στο οποίο θα επιστρέψουν για δεύτερο συνεχόμενο βράδυ για το ματς με τους Χιτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-31, 47-68, 80-101, 110-127

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Έιντριαν Γκρίφιν): Κράουντερ 2 (1/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 26 (9/13 δίποντα, 8/10 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Μπρουκ Λόπεζ 13 (2), Μπίσλι 18 (4/10 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Λίλαρντ 6 (2/8 τρίποντα, 5 ασίστ, 6 λάθη), Κόνατον 5 (1/6 τρίποντα), Πόρτις 12 (5/8 δίποντα), Μπότσαμπ 8 (2), Πέιν 6 (2), Τζάκσον, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (2 ασίστ), Γκριν 7 (2), Ρόμπιν Λόπεζ 2, Ουάσινγκτον 3 (1).

ΑΤΛΑΝΤΑ ΧΟΚΣ (Κουίν Σνάιντερ): Χάντερ 15 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Τζόνσον 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Καπέλα 12 (5/10 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μάρεϊ 15 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιανγκ 20 (3 τρίποντα, 11 ασίστ), Μπογκντάνοβιτς 17 (4/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μπέι 13 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Οκόνγκου 14 (7/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκρίφιν 6 (2), Φόρεστ, Φερνάντο, Μπάφκιν 1, Γκουέι

Τα ομαδικά στατιστικά των Μιλγουόκι Μπακς: 23/42 δίποντα, 16/44 τρίποντα, 16/20 βολές, 46 ριμπάουντ, 22 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 23 λάθη, 22 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά των Ατλάντα Χοκς: 32/56 δίποντα, 15/37 τρίποντα, 18/22 βολές, 55 ριμπάουντ, 32 ασίστ, 15 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 17 λάθη, 17 φάουλ.