Μεσσηνία

Μπαράζ ανόδου στην Γ Εθνική – 5ος όμιλος: “Εξάρα” ο Μιλτιάδης “αγκαλιά” με την άνοδο…

Παίζοντας λοιπόν εξαιρετικό ποδόσφαιρο, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟ Μιλτιάδης Μεσσηνίας πήρε μια εντυπωσιακή νίκη με σκορ 6-0 κόντρα στην τραγική  πάντως και πολύ αδύναμη πάντως Θύελλα Αμπελοκήπων Ζακύνθου.

Για την 6η αγωνιστική και στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι στην έδρα του, έκανε το μεγαλύτερο και αποφασιστικό βήμα για την Γ’ Εθνική.

Πρώτα, από όλα εκμεταλλεύτηκε τους Γαργαλιάνους, έκανε το απόλυτο εντός έδρας, και με την βοήθεια του κόσμου έφθασε τους 9 βαθμούς και την 2η θέση στο ειδικό πρωτάθλημα του 5ου ομίλου. Φυσικά, ο ΑΟ Μιλτιάδης είδε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα να τον ευνοούν καθώς έχασε τόσο ο Ξενοφών Κρεστένων εντός έδρας όσο και ο Παλληξουριακός εκτός έδρας από την αδιάφορη ομάδα του Ατρόμητου Πατρών.

Την τελευταία επόμενη αγωνιστική οι “μελανόλευκοι” φιλοξενούνται στο Ληξούρι που θα πάνε για δύο αποτελέσματα, ισοπαλία ή νίκη ενώ τους ευνοεί ακόμα και η ήττα καθώς για να χάσουν τα μπαράζ σε περίπτωση ισοβαθμίας πρέπει να δεχθούν τρία τέρματα μιας και έχουν καλύτερη συγκομιδή τερμάτων με 11-5 έναντι 6-6 του Ληξουρίου.

Στα του αγώνα, το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς καθώς από το 1′ ο Σαραντόπουλος έκανε το 1-0. Στην συνέχεια, ο Μιλτιάδης είχε τρία ακυρωθέν γκολ ενώ στην εκπνοή του πρώτου μέρους αποβλήθηκε ο Τζίνα για τους φιλοξενούμενους.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί από την αρχή έως το τέλος. Στο

Στο 47′ ο Τσιγαρίδης που είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο, έκανε το 2-0 ενώ στην συνέχεια δράση πήρε ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος της Α’ Τοπικής κατηγορίας Βασίλης Αθανασόπουλος που πέτυχε χατ – τρικ (51′, 64′, 72′.

Τέλος, στο 87′ ο Τσιγαρίδης με δεύτερο προσωπικό τέρμα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (6-0), μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

ΑΟ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος (67’ Σταθόπουλος), Μπολούν, Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Πολίμος, Δημητρίου (74’ Γαλάνης), Κατσιώλης (46’ Τσιγαρίδης), Σαραντόπουλος, Αθανασόπουλος, Μπάρκας.

ΘΎΕΛΛΑ ΑΜΠΕΛΟΚΉΠΩΝ: Χαλβαντζής, Βελλίδης, Τζίνα, Αγγελίδης, Τζιαφέρης, Ντάσης, Κόντι, Κακολύρης, Τσουκαλάς, Ματαράγκας, Κόμσι