Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3: Στα ντέρμπι είναι αλλιώς…

Παρότι ήταν το αουτσάιντερ με βάση την εικόνα της στα τελευταία παιχνίδια η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα καθώς επικράτησε 3-1 στο el clasico που διεξήχθη στο Καμπ Νόου

Το σοκ από την Σαχτάρ Ντόνετσκ στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League εντός έδρας είχε μετατρέψει την Ρεάλ Μαδρίτης σε αουτσάιντερ στο ντέρμπι με την Μπαρτσελόνα στο Καμπ Νόου, όμως η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, ότι δεν μετράει τίποτα άλλο σε τέτοια παιχνίδια και επικράτησε 3-1 των Καταλανών.

Το μεγάλο ντέρμπι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Μπενζεμά πέταξε στον κενό χώρο, ο Βαλβέρδε κινήθηκε ταχύτερα απ΄όλους και νίκησε τον Νέτο, ανοίγοντας το σκορ. Η χαρά των «μερένγκες», όμως, κράτησε μόλις τρία λεπτά, καθώς στο 8΄ ο Μέσι έβγαλε ωραία μπαλιά στον Ζόρντι Άλμπα, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φατί από κοντά ισοφάρισε και έγινε ο νεότερος σκόρερ στην ιστορία των clasico (17 ημερών και 359 ημερών), ξεπερνώντας τον Ραούλ.

Δείτε τα γκολ του el clasico

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και εκατέρωθεν ευκαιρίες, με τους Μπενζεμά (άστοχος από πλεονεκτική θέση) και Μέσι (απέκρουσε ο Κουρτουά) να χάνουν τις σπουδαιότερες.

Στο β΄ ημίχρονο η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά, αλλά Φατί και Κουτίνιο έχασαν σημαντικές ευκαιρίες και στο 60΄, σε εκτέλεση κόρνερ του Κρόος, ο Λενγκλέ τράβηξε από τη φανέλα τον Σέρχιο Ράμος. Ο διαιτητής είδε το βίντεο και καταλόγισε πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε στο 63΄ ο Ράμος και πέτυχε το γκολ που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη “βασίλισσα”.

Οι «μπλαουγκράνα» πίεσαν, αλλά δεν δημιούργησαν καθαρή ευκαιρία και ο Μόντριτς σε μία αντεπίθεση «σφράγισε» στο 90΄ τη νίκη της Ρεάλ.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Ζόρντι Άλμπα (87΄ Μπρεθγουέιτ), Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Κουτίνιο, Ντε Γιονγκ, Μπουσκέτς (82΄ Τρινκάο), Πέδρι (82΄ Γκριεζμάν), Μέσι, Φατί (82΄ Ντεμπελέ)

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Μεντί, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (43΄ Βάθκεθ), Κασεμίρο, Κρόος, Βαλβέρδε (69΄ Μόντριτς), Βινίσιους, Ασένσιο (83΄ Ροντρίγκο), Μπενζεμά