![Ο 1ος αγώνας ορεινού τρεξίματος «Kalamata Mountain Run» από Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο (ΕΟΣ)](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/05/444481930_848137810686376_3105699568912989664_n.jpg)
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 19 Μαΐου 2024 ο πρώτος αγώνας ορεινού τρεξίματος «Kalamata Mountain Run». Στον αγώνα διοργανώθηκε από τον Ελληνικό Ορειβατικό Σύλλογο (ΕΟΣ) Καλαμάτας με την υποστήριξη του Δήμου Καλαμάτας συμμετείχαν 230 περίπου αθλητές. Σκοπός του αγώνα ήταν η προβολή του φυσικού και πολιτιστικού περιβάλλοντος της περιοχής μέσω της γνωριμίας με τα μονοπάτια που συνδέουν τη θάλασσα της Καλαμάτας με το όρος Καλάθι. Ο αγώνας πέρασε από παραδοσιακούς οικισμούς, παλιά καλντερίμια, δάση, αλπικά λιβάδια και φυσικές πηγές, ενώ κατά την κάθοδο οι αθλητές είχαν την ευκαιρία να θαυμάσουν το μεσσηνιακό κόλπο από ψηλά μέχρι να τερματίσουν και να δροσιστούν στα καταγάλανα νερά του.
Ιστορία έγραψαν όλοι οι τερματίσαντες, κυρίως όμως οι πρώτοι των πρώτων.
Στον αγώνα των 25 χιλιομέτρων «Kalathi Trail» η κατάταξη ήταν η εξής: Για τους άνδρες 1ος Δημητρακάκης Θεόδωρος (2:46:41), 2ος Βασιλείου Χρήστος (2:55:27), 3ος Δούβας Γεώργιος (3:08:21), και για τις γυναίκες 1η Κοντού Βασιλική (3:55:01), 2η Budoni Federica (3:59:24), 3η Τασιοπούλου Παρασκευή (4:06:58).
Στον αγώνα των 9 χιλιομέτρων «Verga Race» η κατάταξη ήταν η εξής: Για τους άνδρες 1ος Σταφυλαράκης Αλέξανδρος (0:46:11), 2ος Τσακμακάκης Θάνος (0:51:13), 3ος Πανταζής Παναγιιώτης (0:52:00), και για τις γυναίκες 1η Κολοβού Αντωνία (1:02:07), 2η Daoutova Nadia (1:02:44), 3η Μπάκα Βασιλική (1:03:17).
Για την υλοποίηση του πρώτου «Kalamata Mountain Run», που ήταν πολυετής στόχος του ΕΟΣ Καλαμάτας, απαιτήθηκε προετοιμασία μηνών και το γεγονός ότι οι αγωνιζόμενοι μας μετέφεραν τον ενθουσιασμό τους για την διαδρομή και την οργάνωση σε όλα τα επίπεδα, ήταν για εμάς η μεγαλύτερη ηθική ικανοποίηση και μας δημιουργεί προσδοκίες ώστε το «Kalamata Mountain Run» να γίνει θεσμός.
Ο Ορειβατικός Σύλλογος Καλαμάτας ευχαριστεί θερμά όλους τους αθλητές που συμμετείχαν και τους περίπου εκατό εθελοντές που βοήθησαν ώστε να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
loading...
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
Click to comment
Advertisement
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
Advertisement
Advertisement
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Advertisement
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
Advertisement
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto
Advertisement