Λακωνία

O Πανγυθεατικός απέκλεισε από τον τελικό της Λακωνίας τον Αστέρα Βλαχιώτη! (photos)

Την πρόκριση στον Μεγάλο Τελικό του Κυπέλλου Λακωνίας πήρε σήμερα η ιστορική ομάδα της πόλης του Γυθείου μας, ο Πανγυθεατικός, καθώς στον δεύτερο ημιτελικό με αντίπαλο τον Αστέρα Βλαχιώτη, στο Νέο Δημοτικό Στάδιο Γυθείου, επικράτησε με 1-0.

Το 0-0 του πρώτου αγώνα είχε αφήσει ανοιχτούς τους λογαριασμούς για το δεύτερο σημερινό παιχνίδι. Οι παίχτες του Γιώργου Ξανθάκου πιο αποφασιστικοί και αποτελεσματικοί από αυτούς του Βλαχιώτη κατάφεραν να βγουν νικητές και να κερδίσουν το εισιτήριο για το τελικό.

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίχτες του Βλαχιώτη είχαν την κατοχή της μπάλας χωρίς ωστόσο να απειλήσουν την εστία των γηπεδούχων, ενώ οι γηπεδούχοι αρκετές φορές προσπάθησαν οργανωμένα να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Στην επανάληψη οι μπλέ της πόλης πιο αποφασισμένοι μπήκαν δυνατά και είχαν τον έλεγχο της μπάλας. Το νικητήριο γκολ σημείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 65′ ο Πλεμμένος.

Το τελικό σφύριγμα από το διαιτητή Αγρανιώτη βρήκε τους μπλέ αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν την πρόκριση στο τελικό μετά από αρκετά χρόνια.

Στον τελικό ο Πανγυθεατικός θα διεκδικήσει το τρόπαιο αντιμετωπίζοντας την Α.Ε. Πελλάνας Καστορείου, ομάδα Γ’ Εθνικής.