Superleague

ΟΦΗ-Βόλος 2-1: Δεν χαρίζονται οι “Κρητικοί” – Δηλώσεις (+videos)

ΟΦΗ-Βόλος 2-1: “Καθάρισε” η ομάδα της Κρήτης στο Γεντί Κουλέ…

Super League: Με δύο γκολ του Τοράλ που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Βόλος επικράτησε 2-1 του Βόλου.

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τοράλ, ο ΟΦΗ πήρε τη νίκη επί του Βόλου με 2-1. Για την 5η αγωνιστική των play out η ομάδα της Κρήτης δείχνει πως θέλει να τερματίσει στην κορυφή των συγκεκριμένων αγώνων κατάταξης. Απ’ την άλλη η ομάδα της Μαγνησίας συνεχίζει να κοιτάζει προς τα πίσω.

Ο Ισπανός πέτυχε και τα δύο γκολ των Κρητικών που έφτασαν τους 34 βαθμούς, τη στιγμή που ο Βόλος έμεινε στους 29.

Ο ΟΦΗ απ’ την αρχή του ματς ήταν πιεστικός, αναζητώντας τις ευκαιρίες που θα του φέρουν το γκολ. Ο Βόλος ήταν περισσότερο σε παθητικό ρόλο, τον οποίο του επέβαλλε η γηπεδούχος ομάδα.

Οι Κρητικοί βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 28ο λεπτό. Ο Τοράλ προσπάθησε με ψαλιδάκι να σκοράρει, δεν βρήκε την μπάλα, αυτή πήγε στον Ριέρα που έστρωσε ξανά στον Τοράλ και αυτή τη φορά με πλασέ έκανε το 1-0!

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους το ματς ισορρόπησε, αλλά ο ΟΦΗ με τον Μπακού είχε την μόνη ευκαιρία μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με μεγάλη ευκαιρία του Ισέκα στο 48’, όταν ο Κόβατς έκανε εκπληκτική επέμβαση. Όμως ένα λεπτό μετά, ο Τοράλ τον νίκησε για το 2-0. Ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή και με πανέμορφο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του!

Με το που συμπληρώθηκαν τα 90 λεπτά, ο Βόλος κέρδισε κόρνερ. Ο Λαμπρόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-1!

Ο χρόνος που απέμενε δεν αρκούσε στους φιλοξενούμενους κι έτσι ο ΟΦΗ επικράτησε 2-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Ανδριανός

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρινάκης – Ντε Καμπς

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (72΄ Λαμπρόπουλος), Βούρος, Λουκάο, Θοράρινσον, Μπάκιτς, Μεγιάδο (79΄ Γκλάζερ), Τοράλ (64΄ Γκαγέγκος), Ριέρα, Μπάκου (72΄ Μοσκέρα), Ισέκα (79΄ Φελίπε Λουίζ)

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Λούνα (85΄ Κίτσος), Ντε Καμπς (62΄ Τρουιγέ), Τσοκάνης, Γκλάβτσιτς, Μύγας (62΄ Μπερτόλιο), Κόμπα, Ασεχνούν (70΄ Ποπέσκου), Γκαρσία (70΄ Μωραΐτης).