Οι “Λάκωνες”… μπέμπηδες παραλίγο το “θαύμα” (1-0) και στην Πάτρα!

Φάση από τον αγώνα της Αγυιάς....

Οι “πιτσιρικάδες” της ΑΕ Σπάρτη, παίζοντας με μεγάλο πάθος, όπως και στην πρεμιέρα τους με τον Κισσαμικό, έχασαν με 1-0 (μόνο) σήμερα στην Αγυιά από την κακή ξανά Παναχαϊκή, του ανεπαρκή φυσικά Σωκράτη Οφρυδόπουλου, με γκολ που σημείωσε στο 82′ παρακαλώ ο Αργυρόπουλος!

Να σημειωθεί πως η Ηλίας Πολίμος μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο στον αγώνα της Αγυιάς, συνέβαλε καθοριστικά στην νίκη της ομάδας του, ενώ ο Μιχάλης Μπαστακός δεν έπαιξε καθόλου, καθώς ήταν και ακτός αποστολής (!), παρακαλώ.

Γκολ: Αργυρόπουλος το 1 – 0 στο 82′.

Στατιστικά: Κόρνερ 4-1, Κίτρινες: 3-5

Η Παναχαϊκή λοιπόν σημείωσε την πρώτη της νίκη στη Football League. Μετά το 1-1 με τον Αιγνιακό, επικράτησε με άγχος 1-0 της Σπάρτης στην Αγυιά, με εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου στο 82′.

Μετά τη γκέλα στην πρεμιέρα με τον Αιγινιακό (1-1), η Παναχαϊκή νίκησε 1-0 τη Σπάρτη στην Αγυιά, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Football League. Έστω και μπόλικη δόση άγχους, οι Αχαιοί πανηγύρισαν το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα, με γκολ που προήλθε από εκτέλεση φάουλ του Αργυρόπουλου, στο 82ο λεπτό!

Η Παναχαϊκή θα μπορούσε να σκοράρει νωρίτερα, όταν στο 58′ από σέντρα του Σταμόπουλου, ο Ελευθεριάδης έπιασε το σουτ στην καρδιά της περιοχής και η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της Σπάρτης.

Στο 61ο λεπτό το παιχνίδι διεκόπη για λίγο (για μισό λεπτό), όταν οπαδός της Παναχαϊκής άρπαξε κασκόλ από τους περίπου 15 οπαδούς της Σπάρτης και στην προσπάθειά του να επιστρέψει στην κερκίδα της ομάδας του, πέρασε μέσα από τον αγωνιστικό χώρο. Η Σπάρτη, αγωνιστικά, ήταν ακίνδυνη, όμως και οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο και παραλίγο να την… πατήσουν, όπως στην πρεμιέρα.

Το παρών στο γήπεδο της Αγυιάς, σημειώνεται, έδωσαν περίπου 600 οπαδοί των Κοκκινόμαυρων.

Διαιτητής: Περράκης (Αθηνών). Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Νικολάου (Αθηνών). Σχετικά καλοί όλοι τους, σε ένα δύσκολο όμως ματς, μπροστά σε πολύ λίγο όμως κόσμο ξανά σήμερα στην Αγυιά…

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Σούλης, Ντάσιος (46′ Πολίμος), Σταμόπουλος, Τσελεπίδης, Λουμπαρδέας, Πλέγας (46′ Αργυρόπουλος), Παπατόλιος, Μαυριάς, Ελευθεριάδης, Κολ, Μωραΐτης (63′ Κυνηγόπουλος).

ΣΠΑΡΤΗ (Αντρέι Τσερνίσοφ): Σταματόπουλος, Κοζάκης, Κολτσίδας, Βλάχος, Τιεντσέ, Στογιάνοβιτς, Φραγκούλης, Βλαχομήτρος, Καινούργιος (57′ Καινούργιος), Σαραντόπουλος (26′ Κωνσταντινόπουλος), Μαντζίρης (74′ Καψάσκης).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 2ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Νοεμβρίου

ΑΕ Καραϊσκάκης – Πλατανιάς 0-1 (22′ Μπιανκόνι)

Κυριακή 4 Νοεμβρίου

Κέρκυρα – Ηρακλής 1-0 (67′ Σιατραβάνης)

Δόξα Δράμας – Βόλος 2-1 (64′ Μάρτινς, 70′ Κουσκουνάς – 38′ Ηλιόπουλος)

ΑΟΧ Κισσαμικός – Εργοτέλης 1-2 (94′ Αρναρέλλης – 14′ Μπάτζιος, 78′ Ισαχάκου Γιακούμπου)

Αιγινιακός – Απόλλων Λάρισας 0-4 (15′ Τασιούλης, 41′ Χατζής, 50′ Λουκάο, 90′ Σουλιώτης)

Απόλλων Πόντου – ΑΟ Τρίκαλα 1-0 (21′ Γεωργιάδης)

Ηρόδοτος – Αήττητος 1-0 (80′ Σμυρλής)

Δευτέρα 5 Νοεμβρίου

Παναχαϊκή – Σπάρτη 1-0 ( 82′ Αργυρόπουλος).