![Οικογένεια Χριστοβασίλη: “Δεν έχει υπάρξει πρόταση για την αγορά του ΠΑΣ Γιάννινα”](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/05/xristovasilis.jpg)
Οικογένεια Χριστοβασίλη: “Δεν έχει υπάρξει πρόταση για την αγορά του ΠΑΣ Γιάννινα, ξεκινάμε τον προγραμματισμό για τη νέα σεζόν”
Με γραπτή της δήλωση η οικογένεια Χριστοβασίλη έκανε έναν απολογισμό της χρονιάς που ολοκληρώθηκε με τον υποβιβασμό του ΠΑΣ Γιάννινα στη Super League 2, ενώ επισήμανε ότι δεν υπάρχει πρόταση αγοράς της ομάδας.
Η οικογένεια Χριστοβασίλη που κατέχει το πλειοψηφικό πακέτο του ΠΑΣ Γιάννινα, προέβη σε γραπτή δήλωση μέσω της οποίας ξεκαθαρίζει ότι παρόλη την πρόθεσή της να πωλήσει την ομάδα δεν έχει έρθει καμιά πρόταση αγοράς της, τονίζοντας ότι ο σχεδιασμός εν όψει της συμμετοχής των Ηπειρωτών στη Super League 2 της νέας αγωνιστικής περιόδου έχει ξεκινήσει κανονικά.
Αναλυτικά η γραπτή δήλωση της οικογένειας Χριστοβασίλη
“Η χρονιά που ολοκληρώθηκε δεν έφερε το επιθυμητό αποτέλεσμα για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ένα αποτέλεσμα που στεναχώρησε ιδιαίτερα τόσο εμάς όσο και τον κόσμο της ομάδας, με μερίδα φιλάθλων να ζητάει την αποχώρηση μας και την παραχώρηση του πλειοψηφικού πακέτου του συλλόγου.
Σεβόμενοι απόλυτα την μνήμη του πατέρα μας ο οποίος αναμόρφωσε αυτόν τον σύλλογο, αλλά και την επιθυμία των φιλάθλων, στις 2 Απριλίου προβήκαμε σε μια δήλωση με την οποία γνωστοποιήσαμε την πρόθεση μας να αποχωρήσουμε από τον σύλλογο.
Μάλιστα, στην δήλωση αυτή ξεκαθαρίζαμε πως ήμασταν ανοικτοί σε οποιαδήποτε πρόταση και πως είχε έρθει η ώρα για αλλαγή σελίδας που θα οδηγούσε τον ΠΑΣ Γιάννινα στην επόμενη ημέρα. Ως αντίτιμο δε για την παραχώρηση των μετοχών της οικογένειας ζητήσαμε να αναλάβει ο νέος επενδυτής την κάλυψη του ανοίγματος της ΠΑΕ χωρίς να ζητάμε κάποιο επιπλέον ποσό.
Εδώ να διευκρινίσουμε πως αυτή την στιγμή δεν έχει αλλάξει κάτι ως προς το οικονομικό σκέλος και το ποσό παραχώρησης παραμένει το ίδιο, το οποίο μάλιστα είναι ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ από όσο κόστισε η αγορά των μετοχών της ΠΑΕ ΠΑΣ Γιάννινα 1966 από τον πατέρα μας πριν 16 χρόνια.
Θα περίμενε κανείς πως για μια ομάδα η οποία έχει μια ιδιαίτερη και σημαντική δυναμική και αποτελεί σημείο αναφοράς για την Ήπειρο, θα υπήρχε ενδιαφέρον για την απόκτησή της. Αντίθετα όμως, σχεδόν δύο μήνες μετά την προαναφερθείσα δήλωση μας, δεν έχει υπάρξει η παραμικρή ουσιαστικά πρόταση για την αγορά του πλειοψηφικού πακέτου των μετοχών, όπως δεν υπήρξε ποτέ οποιαδήποτε πρόταση στα 16 χρόνια ιδιοκτησίας μας.
Το γιατί δεν έχει υπάρξει πρόταση θα πρέπει να απασχολήσει την κοινωνία των Ιωαννίνων και όσους φώναζαν όλο αυτό το διάστημα να πουλήσουμε και να αποχωρήσουμε, ειδικά από την στιγμή που όλο αυτό το διάστημα ακούγαμε φήμες για διάφορους υποψήφιους που περιμένουν στην γωνία, αλλά και όσους γενικά διατείνονται ότι ενδιαφέρονται και αγαπάνε την ομάδα της πόλης, χωρίς όμως ποτέ να είναι διατεθειμένοι να βοηθήσουν με οποιονδήποτε τρόπο.
Την ίδια ώρα εμείς προτιμήσαμε να μην μιλήσουμε και να περιμένουμε μήπως εμφανιστεί έστω και κάποιος στο 90’ και δείξει έμπρακτο ενδιαφέρον για την ομάδα. Τώρα όμως, μετά το πέρας δύο μηνών κι επειδή ο χρόνος τρέχει, πρέπει να βγούμε μπροστά και να σκεφτούμε την επόμενη ημέρα του συλλόγου γιατί όπως φαίνεται είμαστε και οι μοναδικοί που αγαπάνε και αγωνιούν για το μέλλον του ΠΑΣ Γιάννινα.
Για τον λόγο αυτό είμαστε υποχρεωμένοι να ξεκινήσουμε τον προγραμματισμό για την επόμενη σεζόν και να μην αφήσουμε την ομάδα να διαλυθεί, βάζοντας μια και καλή τέλος στις διάφορες σχετικές φήμες που έχουν κυκλοφορήσει στην πόλη, χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν είμαστε ανοικτοί σε οποιαδήποτε σοβαρή πρόταση έρθει.
Εμείς άμεσα ανεβάζουμε μανίκια για τον ΠΑΣ Γιάννινα της σεζόν 2024-25 κι ελπίζουμε στη νέα αυτή προσπάθεια αρωγοί να είναι όλοι (φίλαθλοι, επιχειρηματίες, φορείς και τοπικοί άρχοντες) και να βοηθήσει ο καθένας από την θέση του ώστε η επόμενη χρονιά να είναι απλά ένα μικρό διάλειμμα και ο ΠΑΣ Γιάννινα να επιστρέψει εκεί που ανήκει”.
Sport24
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto