Ολυμπιακός – Αμβούργο 1-1: Αποχαιρέτησε την Αυστρία με ισοπαλία

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με το Αμβούργο στο τελευταίο του φιλικό επί αυστριακού εδάφους. Ο Ρούμπεν Σεμέδο το γκολ, απέκρουσε πέναλτι ο εξαιρετικός Τζολάκης, ικανοποίησαν οι Γιάννης Μασούρας και Ντουρμισάι. Αποχώρησε τραυματίας ο Φορτούνης.

Ισόπαλο έληξε το τελευταίο φιλικό του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους. Οι ερυθρόλευκοι (αγωνίστηκαν με τις μπλε φανέλες) άνοιξαν το σκορ με τον Ρούμπεν Σεμέδο στο 80ό λεπτό, ενώ ο Λούκας Χιντερζέερ ισοφάρισε στο 87ο για τη γερμανική ομάδα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Ο Πορτογάλος προπονητής της ομάδας του Πειραιά, Πέδρο Μαρτίνς, χρησιμοποίησε μια νεανική ενδεκάδα. Εντυπωσιακός ήταν ο Κωνσταντίνος Τζολάκης, ο οποίος απέκρουσε και πέναλτι, καλά στάθηκε ο Σουρλής, ενώ ξεχώρισαν ειδικά στο πρώτο ημίχρονο οι Γιάννης Μασούρας και Φιορίν Ντουρμισάι.

Η ΑΠΟΚΡΟΥΣΗ ΕΝΑΣ ΑΚΟΜΗ ΘΕΤΙΚΟΣ ΟΙΩΝΟΣ ΓΙΑ ΤΖΟΛΑΚΗ

Ο 16χρονος Έλληνας γκολκίπερ είναι ένας από τους μικρούς που εμπιστεύεται και πήρε στην προετοιμασίας ο προπονητής των ερυθρόλευκων, Πέδρο Μαρτίνς. Αυτή ήταν η τέταρτη φιλική αναμέτρηση, στην οποία αγωνίστηκε ο γεννηθείς στις 8 Νοεμβρίου 2002 στα Χανιά τερματοφύλακας.

Στο πρώτο χρονικά ματς προετοιμασίας με τη ρουμανική Βιτορούλ ξεκίνησε βασικός και έπαιξε 80 λεπτά πριν παραχωρήσει τη θέση του στον Δημήτρη Στουρνάρα. Σ’ εκείνο με την πολωνική, Πογκόν Σετσίν, αγωνίστηκε σε όλη τη διάρκειά του, ενώ κόντρα στην Γιαγκελόνια από την ίδια χώρα πέρασε στο 62ο λεπτό στη θέση του Πορτογάλου βασικού γκολκίπερ, Ζοζέ Σα.

Ο Κωνσταντίνος Τζολάκης απέκρουσε με τα πόδια το πέναλτι που εκτέλεσε ο Μπόμπι Γουντ στο 26ο λεπτό της φιλικής αναμέτρησης που διεξήχθη επί αυστριακού εδάφους. Ύστερα από τρία λεπτά (29′) επενέβη και πάλι αποτελεσματικά, καθώς έδιωξε με τα πόδια σε κόρνερ το σουτ του Ντζούντζιακ.

Ο νεαρός Κρητικός αποδεικνύει κάθε μέρα στον Πορτογάλο προπονητή του ότι αξίζει την ευκαιρία που του δίνει. Λογικά δεν θα μείνει στην πρώτη ομάδα – καθώς υπάρχουν οι Ζοζέ Σα, Μάριος Σιαμπάνης κι αναζητείται δεύτερος γκολκίπερ – αλλά τα στοιχεία που έχει και οι εμπειρίες που αποκτά αποτελούν μια καλή παρακαταθήκη για τη μελλοντική του εξέλιξη.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΘΑΡΡΟΣ ΚΑΙ ΘΡΑΣΣΟΣ ΑΠΟ ΜΑΣΟΥΡΑ ΚΑΙ ΝΤΟΥΡΜΙΣΑΪ

Έτσι κι αλλιώς αυτήν την ενδεκάδα δύσκολα θα τη συναντήσουμε ξανά στη διάρκεια της σεζόν. Ο Ολυμπιακός στάθηκε καλά στο πρώτο ημίχρονο κι αυτό αποτυπώνεται και ατομικά. Ο Ραντζέλοβιτς έχει αφήσει δείγματα γραφής από τα προηγούμενα φιλικά, αλλά στο ματς του Γένμπαχ ξεχώρισαν οι Γιάννης Μασούρας και Φιορίν Ντουρμισάι.

Ο πρώτος με τα πολλά ανεβάσματά του από τη δεξιά πλευρά, χωρίς βέβαια ν’ αμελεί τα ανασταλτικά του καθήκοντα. Ο δεύτερος γιατί ήταν μια διαρκής πηγή κινδύνου για τη γερμανική ομάδα, έστω κι αν τελικά δεν κατάφερε να σκοράρει.

Στο 34ο λεπτό πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή, έκανε και την ντρίμπλα αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν αρκετά άστοχο. Ύστερα από τέσσερα λεπτά (38′), δεν μπόρεσε να μπει στη φάση, η μπάλα βρήκε στα σώματα, ίσως και σε κάποιο χέρι παίκτη του Αμβούργου αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι.

ΤΟ ΔΙΔΥΜΟ ΣΕΜΕΔΟ – ΑΒΡΑΑΜ, Ο ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ ΚΑΙ Ο ΣΟΛΔΑΝΟ

Ο Πέδρο Μαρτίνς χρησιμοποίησε τους Ρούμπεν Σεμέδο και Αβραάμ Παπαδόπουλο ως κεντρικό αμυντικό δίδυμο. Είναι αλήθεια ότι οι ερυθρόλευκοι απειλήθηκαν ελάχιστα. Η στιγμή του πέναλτι και το σουτ του Ντζούτζιακ στο πρώτο ημίχρονο καθαρίστηκαν από τον Τζολάκι, το σουτ του Κίτελ στο δεύτερο από τον Σιαμπάνη.

Άλλος προβληματισμός δεν υπήρχε για τους δυο, ενώ στη φάση της ισοφάρισης στο 87′ η συνολική αμυντική αντίδραση ήταν κακή. Στην επίθεση ο Φράνκο Σολδάνο δεν βρήκε τόσο χώρο, όσο ο Φιόριν Ντουρμισάι. Ο Αργεντινός έδειξε διάθεση, μπήκε στις μονομαχίες, αλλά δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Ο Κώστας Φορτούνης αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο στο 65ο λεπτό, καθώς ένιωσε ενοχλήσεις μετά από μαρκάρισμα που δέχθηκε. Η πρώτη εκτίμηση ήταν ότι η αντικατάστασή του από τον Ματιέ Βαλμπουενά οφείλεται σε προληπτικούς λόγους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης (64′ Σιαμπάνης), Μασούρα, Αβραάμ Παπαδόπουλος, Σεμέδο, Τσιμίκας, Σουρλής (79′ Γκιλιέρμε), Ανδρούτσος (79′ Μπουχαλάκης), Ραντζέλοβιτς (79′ Σουντανί), Φορτούνης (67′ λ.τρ. Βαλμπουενά), Σολδάνο (85′ Κάιπερς), Ντουρμισάι (79′ Γιώργος Μασούρας).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: Μίκελ, Γκάμεραχ, Φαν Ντρόγκελεν, Νάρεϊ, Ντούντζιακ, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Γουντ, Τζάτα, Λέιμπολντ, Τζουνγκ, Φέιν.