Ολυμπιακός – Σαμπάχ 1-1: Άρεσαν για ένα ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι στο ντεμπούτο Ιμπόρα και Κίνι

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο ισόπαλο 1-1 απέναντι στην Σαμπάχα με τον Μασούρα να πετυχαίνει το ερυθρόλευκο τέρμα και τους Ιμπόρα και Κίνι να κάνουν το ανεπίσημο ντεμπούτο τους.

Χωρίς νικητής ολοκληρώθηκε το τελευταίο φιλικό του Ολυμπιακού επί αυστριακού εδάφους με το 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτών του Μαρτίνεθ και εκείνων της Σαμπάχ.

Ο Ισπανός κόουτς κρατά δεδομένα το πρώτο εικοσάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά και το ντεμπούτο των Ιμπόρα και Κίνι. Μάλιστα, ο πρώτος αγωνίστηκε σε όλη της διάρκεια της αναμέτρησης.

Σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Μασούρας στο 64′, ενώ ο Κώστας Φορτούνης ήταν εκείνος από τον οποίο ξεκίνησαν όλες οι επικίνδυνες φάσεις των ερυθρόλευκων.

Το ματς: Η Σαμπάχ μπήκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα πιέζοντας ψηλά τον Ολυμπιακό με τους ερυθρόλευκους να δυσκολεύονται να κυκλοφορήσουν την μπάλα.

Ωστόσο, οι παίκτες του Μαρτίνεθ ήταν εκείνοι που έφτασαν πρώτοι κοντά στο γκολ. Στο 11ο λεπτό μετά από σέντρα από τα αριστερά ο Ελ Αραμπί πήρε την πρώτη κεφαλιά και η μπάλα έφτασε στον Μπιέλ.

Ο Ιμάνοφ νίκησε σε τετ α τετ τον Μπιέλ EUROKINISSI SPORTS
Εκείνος βρέθηκε απέναντι από τον Ιμάνοφ και ο τερματοφύλακας της Σαμπάχ τον νίκησε κρατώντας το 0-0. Στο επόμενο εικοσάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα άρχισε να πέφτει με τον Ολυμπιακό να χάνει όμως τον Μπουχαλάκη ο οποίος ζήτησε αλλαγή αντιμετωπίζοντας πρόβλημα τραυματισμού.

Μετά το cooling break η Σαμπάχ ήταν εκείνη που ανέβασε στροφές και απείλησε δύο φορές. Στο 36′ o Βολκόφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, τσίμπησε την μπάλα πάνω από τον Τζολάκη με τον Ανδρούτσο να διώχνει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Από την εκτέλεση του κόρνερ η άμυνα του Ολυμπιακού αδράνησε με τον Νουρίγιεφ να παίρνει μόνος του την κεφαλιά, αλλά ο Τζολάκης κράτησε πάλι το “μηδέν”.

Ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να κάνει το ίδιο λίγο αργότερα. Στο 42′ ο Ρέαμπτσιουκ προσπάθησε να δώσει προς τα πίσω στον Μπα. Η μπάλα πήγε ανάμεσα στον αμυντικό του Ολυμπιακού και τον Τζολάκη ο οποίος ήταν πολλά μέτρα έξω από την περιοχή του. Ο Βολκόφ πετάχτηκε ανάμεσά τους, έκλεψε την μπάλα, πέρασε και τον Τζολάκη και έπειτα πλάσαρε σε κενή εστία για να ανοίξει το σκορ για την Σαμπάχ.

Με αυτό το σκορ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Μαρτίνεθ να κάνει τρεις αλλαγές με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν σαφέστατα ανώτερη.

Οι ερυθρόλευκοι κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και έδειξαν κομμάτια της δουλειάς που έκαναν επί αυστριακού εδάφους με τον Μαρτίνεθ. Ο Ολυμπιακό απείλησε στο 47 με τον Μασούρα να μην μπορεί να νικήσει τον Ιμάνοφ σε τετ α τετ μετά από εξαιρετική κάθετη του Φορτούνη.

Αμέσως μετά ο αρχηγός των ερυθρόλευκων προσπάθησε να νικήσει εκείνος τον τερματοφύλακα της Σαμπάχ, αλλά ξανά εκείνος ήταν εκεί που έπρεπε.

Στο 63′ ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά κοντά στο γκολ με τον Ρέαμπτσιουκ να κάνει τη σέντρα από τα αριστερά και τον Ελ Αραμπί να στέλνει την μπάλα στο αριστερό δοκάρι με κεφαλιά.

Η πίεση των ερυθρόλευκων καρποφόρησε στο 64′ όταν ο Φορτούνης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά με στόχο τον Ελ Αραμπί. Ο Μαρόκινος δε βρήκε γεμάτα την μπάλα, η οποία όμως στρώθηκε στον Μασούρα και εκείνος από κοντά έκανε το 1-1.

Για να δούμε κάποια καλή στιγμή έπρεπε να φτάσουμε στις καθυστερήσεις του αγώνα όμως ο Ιμάνοφ και ο Πασχαλάκης απέκρουσαν κρατώντας το 1-1.

Ολυμπιακός: Τζολάκης (46′ Πασχαλάκης), Ρέαμπτσιουκ (63′ Κίνι), Ντόι, Μπα (66′ Βρουσάι), Ανδρούτσος (46′ Ροντινέι), Μπουχαλάκης (31′ Καρβάλιο), Ιμπόρα, Φορτούνης, Μπιέλ, Μασούρας, Ελ Αραμπί.