Ολυμπιακός Βόλου – Ιωνικός: Η προϊστορία

Από τις 28/2/2010, χρονιά στην οποία οι «ερυθρόλευκοι» πανηγύρισαν την άνοδο από τη Β’ Εθνική στη Σούπερ Λιγκ, έχουν να αναμετρηθούν Ολυμπιακός και Ιωνικός.

Εκείνο το ματς είχε διεξαχθεί στην έδρα του Ιωνικού με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 3-2, χάρη σε τέρματα των Ροτζέριο, Καμπάνταη και Ψυχογιού. Μάλιστα, σ’ εκείνο το παιχνίδι ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 5’ να χάνει με 2-0 με γκολ των Σάλτο και Φουρτάδο με πέναλτι και γύρισε το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Το τελευταίο παιχνίδι στο Βόλο ήταν στις 24/10/2009, όταν με δύο γκολ από εκτελέσεις φάουλ του Χαβιέ Ούμπιντες ο Ολυμπιακός είχε νικήσει με 2-1 τον Ιωνικό στο ΕΑΚ. Το γκολ των φιλοξενουμένων είχε σημειώσει ο Φουρτάδο.

Συνολικά οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί στο Βόλο εννέα φορές (μία για την Α’ Εθνική, έξι για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής κατηγορίας και μία για το Κύπελλο Ελλάδος). Ο απολογισμός για τους «ερυθρόλευκους» είναι τρεις νίκες, τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες). Την περίοδο 1993-94 ο Ιωνικός νίκησε στο Βόλο τον Ολυμπιακό με 3-1. Ο Δημήτρης Κόφφας είχε ανοίξει με κεφαλιά το σκορ για τον Ολυμπιακό (είχε προπονητή τότε τον Στέφανο Γαϊτάνο), για να ακολουθήσουν τρία τέρματα του Ιωνικού στο δεύτερο ημίχρονο. Ένα από τον Λεοντιάδη και δύο από τον Φρούσο. Δεύτερη και τελευταία νίκη του Ιωνικού επί του Ολυμπιακού εκτός έδρας σημειώθηκε στις 9/4/2008, όταν η ομάδα της Νίκαιας με γκολ του Μακόρ στο 83’ είχε φύγει νικήτρια από το ΕΑΚ Βόλου.

Όσον αφορά το μοναδικό ματς Κυπέλλου που έγινε στο Βόλο, ήταν την περίοδο 1998-99, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1 στη κανονική διάρκεια του αγώνα και στην παράταση (σκόραρε για τον Ιωνικό ο Φρούσος στο 86’ και είχε ισοφαρίσει ο Αποστόλης Κουτσοκώστας στο 89’), για να αποκλειστεί ο Ολυμπιακός στα πέναλτι.