Παναχαϊκή – Τηλυκράτης 2-1: Σωτήρια ανατροπή

Σε ένα παιχνίδι… τελικό παραμονής, η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή και νίκησε με 2-1 τον Τηλυκράτη Λευκάδας στην Αγυιά, για την 19η αγωνιστική στον Νότιο Όμιλο της Super League 2.

Ο σημαντικότερος -μέχρι τον επόμενο- αγώνα για το συγκρότημα του Γιάννη Τάτση ήταν κόντρα στον Τηλυκράτη, τον οποίο και νίκησε με 2-1 στην Πάτρα και τρεις “στροφές” πριν το φινάλε “κοκκινόμαυροι” ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση, παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμα για τους Πατρινούς παρά τη νίκη-ανατροπή κόντρα στον Τηλυκράτη και πλέον η αποφυγή του υποβιβασμού περνάει από τα… χέρια της, καθώς δεν αντιμετωπίζει άλλη από τις ομάδες που κυνηγάει για να βάλει από κάτω.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 14′ και ήταν για την Παναχαϊκή, με τον Πατρινό να κινείται στην πλάτη της άμυνας του Τηλυκράτη, έπειτα από εξαιρετική μπαλιά του Μπαξεβάνου, να πλασάρει και τον Τζελέπη να αποκρούει εντυπωσιακά. Στο 25′ οι Πατρινοί άγγιξαν το γκολ. Ο Γαϊτανίδης σούταρε με το δεξί, η μπάλα χτύπησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τζελέπη, που απομάκρυνε πάνω στη γραμμή, και ο Ρίζος στη συνέχεια έδιωξε σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι στο απείλησαν με τον Περιστέρη, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά, με τον Κολοβούρη του λέει “όχι”. Η ομάδα της Λευκάδας ήταν αυτή που πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Τέρζι με ωραίο “ψηλοκρεμαστό” σουτ στο 39′.

Ο Τζελέπης μπλόκαρε το μακρινό σουτ του Καραγιάννη στο 49′, που ήταν και η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους. Ο Τηλυκράτης απάντησε στο επόμενο λεπτό (50′), με τον Περιστέρη να κάνει ωραία ενέργεια, να σουτάρει με το δεξί και να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ. Ευκαιρία για την Παναχαϊκή στο 61′, με τον Ντε Τόμας να σουτάρει, τον Πέρεζ να κάνει την προβολή και τον Τζελέπη να μπλοκάρει σταθερά. Στο 69′ ο Πέρεζ έκανε φοβερή ενέργεια από αριστερά, γύρισε τη μπάλα και αυτή βρήκε σε χέρι αμυνόμενου, με την Παναχαϊκή να κερδίζει πέναλτι. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Νίκος Μασούρας, ο οποίος ευστόχησε και έφερε το ματς στα ίσα στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Ολική ανατροπή από την Παναχαϊκή στο 89′, με τον Ζαμόρα να βάζει την προβολή από το δεύτερο δοκάρι και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Τζελέπη για το τελικό 2-1 υπέρ των “κοκκινόμαυρων”!

ΓΚΟΛ: 70′ (πεν.) Μασούρας, 88′ Ζαμόρα / 39′ Τέρζι

Παναχαϊκή (Γιάννης Τάτσης): Κολοβούρης, Μούλντερ (46′ Ντε Τόμας), Μπαξεβάνος, Ζαμόρα, Προύντζος, Ζέκοφ (46′ Καραγιάννης), Νάστος (59′ Πετράτος), Πατρινός, Τραορέ (65′ Αλιμπέ), Μασούρας, Γαϊτανίδης (46′ Πέρεζ).

Τηλυκράτης Λευκάδας (Φάνης Γκέκας): Τζελέπης, Ρίζος, Ρουγκάλας, Χατζητερζόγλου (54′ Τόσκα), Μακρυδάκης (74′ Σπανουδάκης), Πέρεζ, Μπελέβωνης, Τέρζι, Περιστέρης (54′ Ντοναλντόνι), Φοφανά (74′ Τεγούσης), Νιφορόπουλος.