Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ολυμπιακός 93-80: «Πράσινη» λάβα… έκαψε τους Πειραιώτες!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ξέσπασε στο δεύτερο ημίχρονο και με… έκτο παίκτη τον κόσμο, παρέσυρε (93-80) τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακά εύστοχος στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενος και τα λάθη των παικτών του Τσάβι Πασκουάλ. Στο δεύτερο μέρος, όμως, και μολονότι πολλοί παίκτες ήταν φορτωμένοι με φάουλ, οι “πράσινοι” ξέσπασαν και βάζοντας στην εξίσωση και τον κόσμο τους έφτασαν στη νίκη στο πρώτο ντέρμπι της σεζόν. Καθοριστική συμβολή σε αυτό είχε ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, ο οποίος ξεσήκωσε κόσμο και… συμπαίκτες με αυτά που έκανε το διάστημα που ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο “μίλησε” ο Λούκας Λεκαβίτσιους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με… έκτο παίκτη τον κόσμο του μπήκε φουριόζος στο παρκέ και προηγήθηκε με 21-16, ωστόσο η αδυναμία των “πράσινων” να περιορίσουν τον Μιλουτίνοφ επέτρεψε στον Ολυμπιακό να ανανεώνει επιθέσεις (είχε πέντε επιθετικά στο πρώτο δεκάλεπτο). Επίσης, με τον Τίμα να είναι αποτελεσματικός έξω από τα 6μ75, οι “ερυθρόλευκοι” πέρασαν μπροστά μέχρι το φινάλε της περιόδου. Οι “πράσινοι” εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στην άμυνα στη δεύτερη περίοδο και με τον Λεκαβίτσιους να αντικαθιστά επάξια τον Καλάθη (φορτώθηκε νωρίς με δύο φάουλ) πήγαν να πάρουν ξανά το προβάδισμα.

Η ευκολία με την οποία, όμως, οι διαιτητές έδιναν φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων (πήγαν στο μπόνους στο 17′) έβγαλαν εκτός ρυθμού τους παίκτες του Πασκουάλ, κάτι που φάνηκε κι από τη διαφορά στις ασίστ (2-13). Την ίδια ώρα οι “ερυθρόλευκοι” ήταν άκρως αποτελεσματικοί στα τρίποντα (6/11 στο πρώτο ημίχρονο), με τον Τίμα να έχει 4/4! Επίσης, χτύπησαν κοντά στο καλάθι με τον Πρίντεζη (13 με 5/5 σουτ!). Κάπως έτσι οι παίκτες του Μπλατ βρέθηκαν ακόμα και στο +9 (44-35) στο 18′.

Τα χαμένα ριμπάουντ αποτέλεσαν πρόβλημα και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπισε νωρίς πρόβλημα με τα φάουλ. Ο Λάνγκφορντ βγήκε από το πρώτο ημίχρονο off μετά την τεχνική ποινή που δέχθηκε (έφτασε τα 4 φάουλ), ενώ μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου στα τρία φάουλ είχαν φτάσει οι Αντετοκούνμπο, Λάσμε και Καλάθης! Παρ’ όλα αυτά οι “πράσινοι” παίζοντας σωστή άμυνα κοντά στο “ζωγραφιστό” δυσκόλεψαν την κυκλοφορία του Ολυμπιακού και παράλληλα βρήκαν πόντους στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν σε 54-54 στο 25′.

Με τον κόσμο να δίνει την ώθηση και τον Αντετοκούνμπο να… ξεχειλίζει ενέργεια ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 67-57 στο 28′. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε δύο γκολ φάουλ κι ένα απίστευτο κάρφωμα, μολονότι έπαιζε με τρία φάουλ, την ώρα που ο Ολυμπιακός ήταν φανερά εκτός ρυθμού! Εκείνος που τον κράτησε… ζωντανό ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι, μέχρι να αναλάβει δράση ο Πρίντεζης, ο οποίος με συνεχόμενα καλάθια έφερε τους φιλοξενούμενους στο -3 (67-64), μέχρι ο Παπαπέτρου να πετύχει ένα μεγάλο τρίποντο ψυχολογίας.

Το συγκεκριμένο καλάθι… έκοψε τα πόδια των παικτών του Μπλατ, οι οποίοι προσπάθησαν με τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ να επιστρέψουν αλλά ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρα το μομέντουμ. Με τον Γκιστ και τον Λεκαβίτσιους να δίνουν πολύτιμες λύσεις στο σκοράρισμα, η διαφορά έφτασε στο +9 (81-72 στο 36′). Με τον Λιθουανό γκαρντ να… ζαλίζει την “ερυθρόλευκη” άμυνα η διαφορά έφτασε στο +12 (88-76), με τους φιλοξενούμενους να μένουν ξεκάθαρα από λύσεις.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.