Πανωλεθρία για τον Ολυμπιακό στο Μονακό (+video)

Προσκεκλημένος στο… πάρτι της Μονακό ήταν ο Ολυμπιακός, ο οποίος παραδόθηκε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, γνωρίζοντας τη συντριβή 92-72 στο Πριγκιπάτο.

Ένα δεκάλεπτο… έμεινε στο Μονακό ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» παραδόθηκαν άνευ όρων στους Μονεγάσκους, γνωρίζοντας τη συντριβή 92-72, που τους πήγε στο 17-9 και έτσι έχασαν την ευκαιρία να παραμείνουν πιο γερά στην 3η θέση.

Οι Πειραιώτες έκλεισαν μπροστά (19-22) την πρώτη περίοδο, αλλά μετά το ίδιο έκαναν και στους… διακόπτες τους, με τους Γάλλους να κάνουν «πάρτι», διατηρώντας διαφορές άνω των 20 πόντων.

Από την άλλη, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έκανε σημαντικό βήμα για τη συμμετοχή στα playoffs, καθώς ανέβηκε στο 12-13. Κορυφαίος ο Τζέιμς με 25 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπέικον με 15π.

Για τον Ολυμπιακό ήταν… όαση ο Φαλ με 18 πόντους, ενώ τόσους είχε και ο Βεζένκοφ, ο οποίος τους έβαλε μαζεμένους προς το τέλος.

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Με καλές άμυνες στα πρώτα δύο λεπτά μπήκαν οι Πειραιώτες για το 0-4. Στη συνέχεια, ο Τζέιμς «ζεστάθηκε» από την περιφέρεια και… αφύπνισε τη Μονακό για το προβάδισμά της (11-9), με την απάντηση των Πειραιωτών να έρχεται με Φαλ και Ντόρσεϊ για το +4 (13-17), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς με τον Μπέικον, για την ισοφάριση (19-19), με το τρίποντο του Βεζένκοφ να στέλνει την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +3 (19-22), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Τραγική εκκίνηση έκαναν στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «ερυθρόλευκοι», καθώς φθηνά λάθη και τραγικές άμυνες έδωσαν πολύ χώρο σε Λι και Μπέικον, με τη Μονακό να κάνει σερί 10-0, για το +7 (29-22), στο 12’. Με τις βολές του ΜακΚίσικ ο Ολυμπιακός έκοψε προσωρινά το σερί, ωστόσο η συνέχεια έγινε ακόμη χειρότερη. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έβγαλαν ποτέ ενέργεια στο παρκέ σε αντίθεση με τους γηπεδούχους, οι οποίοι έτρεχαν συνεχώς στο γήπεδο και είχαν πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +19 (45-26), στο 17’. Εκεί, επέστρεψε ο Φαλ στο παρκέ, ο οποίος «έδεσε» κάπως την άμυνα με τους Πειραιώτες να κάνουν ένα σερί 5-0 (45-31), αλλά τα λάθη, η τρομερή αστοχία (ακόμη και στις βολές) και το καλάθι και φάουλ του Τόμας διαμόρφωσαν το 48-31 του πρώτου ημιχρόνου.

Με περισσότερη συγκέντρωση στην άμυνα και βαρόμετρο τον Φαλ, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 2-9 (50-40), στα πρώτα τρία λεπτά. Εκεί, οι «ερυθρόλευκοι»… κόλλησαν επιθετικά, έχοντας τρομερή αστοχία, με τη Μονακό να απαντά με Μπέικον και Τζέιμς για το νέο +19 (61-42), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και με τη… συμβολή από τους παίκτες του Μπαρτζώκα και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 71-51.

Με τον Τζέιμς να συνεχίζει «ζεστός» στην τέταρτη περίοδο, οι Μονεγάσκοι όχι μόνο διατηρούσαν χωρίς… κόπο τη διαφορά τους, αλλά έφτασαν στο +24 (82-58), στο 34’. Από την άλλη, οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν έβγαζαν αντίδραση, άφηναν τους γηπεδούχους να σκοράρουν με κάθε τρόπο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμη και στο +27 (88-61) και το τελικό σκορ να ήταν το 92-72.

MVP: Βάσει στατιστικής ο κορυφαίος της Μονακό, αλλά και του παρκέ ήταν ο φυσικά ο Μάικ Τζέιμς με 25 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι είχαν και… κρυφό MVP τον Πάρις Λι, ο οποίος εκτός από τους 13π. και τις 5 ασίστ, ήταν και εξαιρετικός στην άμυνα, ειδικά πάνω στον Σλούκα.

Ο αριθμός που έκανε τη διαφορά: Οι γηπεδούχοι σκόραραν στο ματς με κάθε πιθανό και… απίθανο τρόπο. Αλλά, αυτό που έκανε τη μεγάλη διαφορά ήταν τα τρίποντα, με τη Μονακό να είχε 11/21 και τον Ολυμπιακό από την άλλη το κακό 8/29.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72: