Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0: Επιστροφή στις νίκες πρωτοπόρου Βορρά στη Super League 2 – Δηλώσεις (+videos)

Ο Πανσερραϊκός επιβλήθηκε με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ στις Σέρρες για την 20ή αγωνιστική του βορείου ομίλου της Super League 2 και πλησίασε ακόμα πιο κοντά στον προβιβασμό του.

Κακή παρένθεση αποδείχθηκε η ήττα του Πανσερραϊκού από τον Ηρακλή και στην 20ή αγωνιστική τα “λιοντάρια” επικράτησαν με 2-0 του Παναθηναϊκού Β’ και διατηρήθηκαν σε απόσταση από τη 2η θέση του βορείου ομίλου της Super League 2.

Ο αγώνας ήταν μονόπλευρος, με τους γηπεδούχους να αρχίζουν να χάνουν ευκαιρίες από το 5ο λεπτό της συνάντησης. Ο Βασίλης Ξενόπουλος ήταν από τους πρωταγωνιστές του παιχνιδιού με τις επεμβάσεις του.

Αλέξανδρος Ζέρης και Αχμέντ Σαΐντ απέτυχαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα του “τριφυλλιού” στο 1ο ημίχρονο, όμως στο 2ο, σε μία αντεπίθεση από αριστερά, ο Αντμίρ Μπαΐροβιτς κατάφερε να γράψει το 1-0. Με το μομέντουμ υπέρ τους, οι γηπεδούχοι βρήκαν δεύτερο γκολ στο 90′ με τον Βίκτορ Στίνα και πήραν τη νίκη που τους φέρνει πιο κοντά στην άνοδο στη Stoiximan Super League.

• ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Κατσίκας, Ζέρης, Αυλωνίτης, Καρασαλίδης, Πεταυράκης, Θυμιάνης (65′ Σοφιανός), Κολομπίνο (86′ Στάικος), Στίνα, Κανίς (56′ Μούργος), Κατσαντώνης (65′ Μπαΐροβιτς), Σαΐντ (86′ Σιόντης)
  • ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ Β’: Ξενόπουλος, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (8′ Καρβούνης), Λαμψιά (74′ Κρυπαράκος), Καραμπάς (58′ Βουτσάς), Προδρομίτης, Κυριόπουλος, Ταβάρες, Μπιλάλ (65′ Τερεζίου)

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

• Απόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 0-3 ά.α.
  • ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας 3-3 (1′ Δαρέλας, 27′ Παναγιώτου, 52′ Σπυράκος / 65′ Παραστατίδης, 74′ Μιχόπουλος, 83′ Λούκιτς)
  • Νίκη – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (71′ πέν. Μιράντα / 23′ αυτ. Κυριακίδης)
  • Θεσπρωτός – ΑΕΛ 0-2 (1′ Όγκμποε, 56′ Νικολιάς)
  • Αλμωπός – Βέροια 2-0 (8′ Τσιπούρας κεφ, 90+3′ Ρίβας)
  • Ηρακλής – Μακεδονικός 0-0
  • Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0 (71′ Μπαΐροβιτς, 90′ Στίνα)