Μεσσηνία

Πανθουριακός – Μιλτιάδης 2-2: Με το σπαθί του ξανά στον τελικό!

Πανθουριακός  – Μιλτιάδης 2-2: Με το σπαθί του ξανά στον τελικό!

Στον τελικό του Κυπέλλου Μεσσηνίας βρίσκεται ο Πανθουριακός μετά το σημερινό αποτέλεσμα (2-2) κόντρα στον Μιλτιάδη και το αβαντάζ που είχε από τον πρώτο αγώνα (0-1).

Η Θουρία μετά από ένα χρόνο απουσίας θα βρεθεί ξανά στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Εράνη Φιλιατρών που νίκησε τον Ακρίτα Κορώνης με 5-2.

ΔΥΝΑΤΌ ΞΕΚΊΝΗΜΑ Ο ΜΙΛΤΙΆΔΗΣ
Το συγκρότημα του Πυργακίου που έπαιζε με την πλάτη στο τοίχο ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και έψαχνε ένα γρήγορο γκολ. Πραγματοποίησε ευκαιρίες όμως δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο τέρμα με τον Μπεσσή να είναι σωστός στις επεμβάσεις του.

1-0 Ο ΚΟΥΤΣΌΠΟΥΛΟΣ
Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Κουτσουρόπουλο και πήγαν με υπέρ τους σκορ στα αποδυτήρια και με σαφές προβάδισμα για την πρόκριση.

ΞΕΚΊΝΗΜΑ ΣΤΟ ΔΕΎΤΕΡΟ ΜΈΡΟΣ ΜΕ ΓΚΟΛ
Το δεύτερο μέρος άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Θουρία μίας και πέτυχε το 2-0 με τον Ζαραφέτα και βρισκόταν με το 1,5 πόδι στον τελικό.

ΑΠΟΒΟΛΉ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΌΠΟΥΛΟΣ (ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΡΤΑ), ΑΝΈΒΗΚΕ Ο ΜΙΛΤΙΆΔΗΣ
Η αποβολή του Αλεξανδρόπουλου στο 60′ έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην συνέχεια του αγώνα καθώς ο Μιλτιάδης εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και ανέβασε την απόδοση του.

ΜΕ ΠΈΝΑΛΤΙ ΤΟ 1-2.
Δύο λεπτά πριν το τέλος, ο Αθανασόπουλος κέρδισε πέναλτι και μείωσε σε 1-2, δίνοντας παράταση στην αγωνία όλων που βρέθηκαν κάτω από αντίξοες συνθήκες στο γήπεδο.

ΣΤΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΉΣΕΙΣ ΤΟ 2-2
Ο Αθανασόπουλος και πάλι έδωσε την λύση και ο Μιλτιάδης ισοφάρισε σε 2-2, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων και έψαχνε ακόμα ένα τέρμα.

ΤΑ ΓΚΟΛ
Στο 34′ σουτ του Κουτσουρόπουλου έξω από την περιοχή η μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 57′ ο Ζαραφέτας με πλάσε μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-0.

Στο 60′ ο Αλεξανδρόπουλος αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ, αφήνοντας την ομάδα του με παίκτη λίγότερο.

Στο 88′ ο Αθανασόπουλος κέρδισε πέναλτι από τον Μπεσσή. Το εκτέλεσε ο ίδιος για το 2-1.

Στο 92′ ο Αθανασόπουλος και πάλι από πλάγια θέση ισοφάρισε σε 2-2.

Μεγάλη ευκαιρία με Πολίμο να στείλει το ματς στην παράταση

Και σαν να μην έφθανε το 2-2, ο Πολίμος έχασε μεγάλη ευκαιρία να κάνει την ανατροπή, το 2-3 και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Πλακογιάννης με βοηθούς τους H. Mπουρίκα και Γεωργαντά. Τέταρτος ο Μπαρδής.

ΑΣ ΠΑΝΘΟΥΡΙΑΚΟΣ: Μπεσσής, Γιαννακόπουλος, Νικολόπουλος, Πιτσιλής, Καραχάλιος, Ζαχαρόπουλος, Βασιλόπουλος, Ζαραφέτας, Πλατάνας (73′ Καρύδης), Κουτσορόπουλος (84′ Γαλανόπουλος), Αλεξανδρόπουλος.

ΑΟ ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ: Κωνσταντακόπουλος, Γεωργιόπουλος (68′ Σταθόπουλος), Ι. Τσόπελας (72′ Μπολούν), Καντούτσης, Μπουτσικάκης, Πολίμος, Τσιγαρίδης, Δημητρίου(72′ Μπάρκας), Αθανασόπουλος, Τσουλάκος, Σαραντόπουλος.