Παρτίζαν – Παναθηναϊκός 92-87: Λύγισε στην τελική ευθεία και γνώρισε την τρίτη ήττα στην παράταση

Παρτίζαν – Παναθηναϊκός  92-87: Λύγισε στην τελική ευθεία και γνώρισε την τρίτη ήττα στην παράταση

Ο Παναθηναϊκός  πέταξε στα σκουπίδια το +10 που είχε στο 35ο λεπτό και ηττήθηκε από την Παρτίζαν στην παράταση (92-87) στη Stark Arena. Ο Κέβιν Πάντερ με τον Πι Τζέι Ντοζίερ έβαλαν όλα τα μεγάλα σουτ, που πήραν. Μεγάλη εμφάνιση από τον Κέντρικ Ναν, που όμως δεν ήταν αρκετή.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR βρέθηκε στο +10 στο 35ο λεπτό, αλλά δεν τα κατάφερε στη Stark Arena. Η Παρτίζαν γύρισε το παιχνίδι, το έστειλε στην παράταση -στηριζόμενη στα πολλά μεγάλα σουτ που έβαλε- και πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό AKTOR στην παράταση (92-87), που έμεινε με την πίκρα της μεγάλης -άνευ αποτελέσματος- εμφάνισης.

Ο Κέντρικ Ναν (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος σε 26’15”) ήταν αυτός που ξεχώρισε την στιγμή που ο Παναθηναϊκός AKTOR έχτισε το +10 στην τέταρτη περίοδο, με τον Ντίνο Μήτογλου (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ) και τον Ματιάς Λεσόρ (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη) να παίζουν σχεδόν όλο τον χρόνο μετά από την ανάπαυλα.

Για την Παρτίζαν, ο Ζακ ΛεΝτέι (23 πόντοι, 5 ριμπάουντ) ήταν αυτός που έκανε -σε επίπεδο αριθμών- τη μεγαλύτερη ζημιά στην πράσινη άμυνα.

Ο MVP

Υπό κανονικές συνθήκες, ο Ζακ ΛεΝτέι θα έπαιρνε τον τίτλο του πολυτιμότερου. Τα έβαλε με όλους τους ψηλούς του Παναθηναϊκού AKTOR για σαράντα λεπτά. Στην τελική ευθεία όμως, αυτοί που έκαναν τη διαφορά, με τα μεγάλα σουτ που πέτυχαν, ήταν ο Κέβιν Πάντερ (11/13 πόντοι από το 38′ κι έπειτα!) με τον Πι Τζέι Ντοζίερ. Γι αυτό κιόλας, ο τίτλος του MVP πρέπει να αποδοθεί από κοινού στους δύο περιφερειακούς της Παρτίζαν.

Ο αδύναμος κρίκος

Ο Εργκίν Αταμάν δεν κατάφερε να πάρει αυτά που ήθελε από τον Λούκα Βιλντόσα και τον Κώστα Σλούκα στη διάρκεια του αγώνα. Ο αρχηγός του τριφυλλιού ξεκίνησε καλά βέβαια, άπλωσε το παιχνίδι της ομάδας μέσα από το πικ εν ρολ, στην πορεία όμως θυσιάστηκε δεδομένης της μεγαλειώδους εμφάνισης του Κέντρικ Ναν.

Το στατιστικό που ξεχώρισε

Ο Κέβιν Πάντερ είχε 2 πόντους στο 38ο λεπτό, δείχνοντας να είναι έξω από τα νερά του. Από εκεί κι έπειτα όμως, έβαλε 11 (!) με αποτέλεσμα να κουβαλήσει την Παρτίζαν. Αν μη τι άλλο, πρόκειται για τον αριθμό που έκανε τη διαφορά στην τελική ευθεία.

Ο αγώνας

Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς αποφάσισε να ξεκινήσει με πολύ ψηλό σχήμα, τοποθετώντας τον Άλεν Σμάιλαγκιτς επί της ουσίας στο “3” για να χτυπήσει από το low post. Οι πρώτες κατοχές της Παρτίζαν εκδηλώθηκαν από εκεί, αλλά ο Παναθηναϊκός AKTOR ήταν έτοιμος πνευματικά και τακτικά για να διαχειριστεί την κατάσταση. Γι αυτό κιόλας πήρε νωρίς το προβάδισμα (7-12 στο 4′), φτάνοντας μέχρι το +6 (13-19 στο 7′) χάρη στη δημιουργία του Κώστα Σλούκα και τα καλά ποσοστά του Μάριους Γκριγκόνις.

Το προβάδισμα παρέμεινε σε ελληνικά χέρια στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου μέρους, με τον Κέντρικ Ναν να έρχεται από τον πάγκο και να δίνει πολύτιμες λύσεις στον δρόμο για το +8 (24-32 στο 15′). Παρόλ’ αυτά, οι γηπεδούχοι απάντησαν γρήγορα.

Εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη των παικτών του Εργκίν Αταμάν και με άρμα μάχης τον Ζακ ΛεΝτέι ανέτρεψαν την κατάσταση, ανακτώντας το προβάδισμα στο φινάλε του πρώτου μέρους (39-38).

Στην τρίτη περίοδο, η εικόνα ήταν αρκετά διαφορετική, από την άποψη πως πλέον οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο. Ιδίως εκείνη του Παναθηναϊκού AKTOR. Οι πράσινοι προστάτευσαν εξαιρετικά τη ρακέτα τους (βλ. αμυντικό ριμπάουντ) και εκμεταλλευόμενοι την εκτόξευση του Ματιάς Λεσόρ στην επίθεση, έφεραν τα πάνω κάτω. Ο πρώην ασπρόμαυρος σέντερ κάρφωνε την μία μπάλα μετά την άλλη και μαζί με τον Κέντρικ Ναν άναψαν την σπίθα για την ανατροπή στο φινάλε της τρίτης περιόδου (54-56 στο 30′) -σημειώθηκε με buzzer beater του Ντίνου Μήτογλου από τα πέντε μέτρα.

Αυτό το σουτ άλλαξε ραγδαία την ψυχολογία του αγώνα, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού AKTOR να ξεκινούν την τελευταία περίοδο με το πόδι στο γκάζι. Με μπροστάρη τον Κέντρικ Ναν. Ο αριστερόχειρας γκαρντ άναψε την σπίθα για το +10 (54-64 στο 32′ και 61-71 στο 35′), με τον Τζέριαν Γκραντ και τον Ματιάς Λεσόρ να συμπράττουν.

Στην τελική ευθεία όμως, η Παρτίζαν έβαλε πολλά μεγάλα σουτ. Με τον Πι Τζέι Ντοζίερ και τον Κέβιν Πάντερ, με αποτέλεσμα να επιστρέψει δριμύτερη και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (78-78). Οι γηπεδούχοι είχαν κιόλας την τελευταία κατοχή του αγώνα, την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Μάριους Γκριγκόνις έβαλε το χέρι του την κατάλληλη στιγμή, για να χαλάσει την προσπάθεια του Κέβιν Πάντερ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Παρτίζαν πήρε γρήγορα το προβάδισμα και δεν ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό AKTOR, που έμεινε με την πίκρα της ήττας, σε μια βραδιά που έκανε πολλά πράγματα σωστά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μόγκουλκοτς – Λάτισεβς – Αλιάγκα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78κ.α., 92-87.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 7 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2 (8 ριμπάουντ), Ντοζίερ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντασ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 19 (5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13 (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 30/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 26/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ.