Τσάμπιονς Λιγκ: Πέρασε ο Ερυθρός Αστέρα από Τίρανα, αγωνίστηκε ο Τόλι της Καλαμάτας…

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε 1-0 των Τιράνων – αγωνίστηκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο με την ομάδα των Τιράνων και ο Τόλι, της Καλαμάτας πέρυσι, θυμίζουμε) χάρη στο γκολ του Τομανέ και εξασφάλισε μία θέση στον γ’ προκριματικό γύρο του UEFA Champions League.

Θέση στον γ’ προκριματικό γύρο του Champions League εξασφάλισε ο Ερυθρός Αστέρας του Ντέγιαν Στάνκοβιτς. Οι Σέρβοι επικράτησαν 1-0 των Τιράνων χάρη στο γκολ του Τομανέ στο 61ο λεπτό.
Ο 27χρονος Πορτογάλος σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους, μετά από μία εκτέλεση κόρνερ του Αλεξάντερ Κάταϊ και σημείωσε με κεφαλιά το γκολ που καθόρισε την πορεία της αναμέτρησης. Ο Τομανέ αγωνιζόταν στον Παναιτωλικό, όπου αποχώρησε το 2017 για την Αρούκα.

Ο Ερυθρός Αστέρας θα περιμένει τον αντίπαλό του στην κλήρωση της 31 Αυγούστου, ενώ σίγουρα μπαίνει στους ισχυρούς της γ’ προκριματικής φάσης.

Τίρανα (Έγκμπο): Λίκα, Χοτζαλάρι (76′ Τολί), Βαγκέλι, Βράπι (73′ Κομπίναχ), Ναϊντόβσκι, Τοσέβσκι, Τοράσα, Καλέ (85′ Αβντιάι), Μπάθα, Τσελιάκα, Κομπίνα, Μούτσι

Ερυθρός Αστέρας (Στάνκοβιτς): Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Πάνκοβ, Ντέγκεγκ (60′ Ρόντιτς), Σανόγκο, Νίκολιτς, Σπιριντόνοβιτς (46′ Ίβανιτς), Κάνγκα (83′ Πέτροβιτς), Κατάι, Τομανέ