Προκριματικά Euro 2024, Γιβραλτάρ – Ελλάδα 0-3: Το καθήκον της η Εθνική στην πρεμιέρα – Δηλώσεις (+videos)

Προκριματικά Euro 2024: Η Ελλάδα έπαιξε όσο χρειάστηκε κι έκανε άνετα το χρέος της κόντρα στο Γιβραλτάρ, το οποίο νίκησε 3-0 στην πρεμιέρα της στον 2ο όμιλο.

Όταν για να προκριθείς θα πρέπει να αφήσεις εκτός μια εκ των Γαλλία ή Ολλανδία, τους αγώνες με τις υπόλοιπες ομάδες πρέπει να τους «καθαρίζεις».

Οι διεθνείς εμφανίστηκαν σοβαροί, προηγήθηκαν νωρίς, «πετώντας» από πάνω τους το άγχος της πρεμιέρας. Συνολικά πέτυχε τρία τέρματα κι είχε ισάριθμα δοκάρια, ξεκινώντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την προσπάθεια τους να επιστρέψουν, μετά από χρόνια, σε τελική φάση «μεγάλης» διοργάνωσης.

Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ, μόλις στο 11ο λεπτό, ενώ ο Σιώπης με το πρώτο του γκολ με το εθνόσημο διπλασίασε τα τέρματα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Το τρίτο τέρμα ήρθε από τον Μπακασέτα στο 58. Με την Ελλάδα να… τριγυρνάει διαρκώς στην περιοχή του Γιβραλτάρ, η «γαλανόλευκη» σημάδεψε τρεις φορές τα δοκάρια.

Η Εθνική είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Γκουστάβο Πογιέτ να βάλει στον ματς και τον Κωνσταντέλια, ο οποίος έγραψε την πρώτη του συμμετοχή με το εθνόσημο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τσιμίκας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρόχιτ Σάγκι (Νορβηγία)
ΓΙΒΡΑΛΤΑΡ (Χούλιο Ρίμπας): Κόλεϊνγκ, Ολιβέρο, Ρόι Τσιπολίνα, Σέρτζεντ, Βαλαρινό (62΄ Κομπς), Τορίγια (62΄ Μουελί), Μπρίτο (85΄ Τζόλεϊ), Μπερνάντο Λόπες, Ρόναν (86΄ Γιόζεφ Τσιπολίνα), Γουόκερ, Κασάρο (85΄ Στίχε).
ΕΛΛΑΔΑ (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας (86΄ Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (70΄ Φορτούνης), Πέλκας (62΄ Κωνσταντέλιας), Γιακουμάκης (62΄ Παυλίδης), Μασούρας (86΄ Χατζηγιοβάνης).