Ποδόσφαιρο

Πρόκριση για τον Παναιτωλικό στην Ρόδο στην «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι (3-4) με ήρωα Στεργιάκη!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντώνη Στεργιάκη, στην διαδικασία των πέναλτι ο Παναιτωλικός πήρε την νίκη-πρόκριση επί του Διαγόρα.

Παρότι προηγήθηκε στο 22′ με τον Βοΐλη, ο Παναιτωλικός ισοφαρίστηκε πριν το ημίχρονο. Μετά από ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην παράταση υπήρχαν στιγμές για να πάρει ξανά το προβάδισμα χωρίς ωστόσο να τις μετουσιώσει σε γκολ, με τον Διαγόρα να αντέχει. Το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι με τον Αντώνη Στεργιάκη να αποκρούει δύο πέναλτι. Παρότι ο Παναιτωλικός είδε Μπαλντασάρα, Πέρεθ και Μπουζούκη να αστοχούν, προκρίθηκε με 3-4.

Γενικά προβληματική η εικόνα του Παναιτωλικού που ωστόσο πήραν τη νίκη και την ψυχολογία για την συνέχεια. Ο Πετράκης έχει μπροστά του πλέον δύο εβδομάδες δουλειάς ενόψει Βόλου , που όπως και πέρυσι στην Καλαμάτα(θυμίζουμε πρόκριση για Μάυρη Θύελλα) οδηγήθηκε στην ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι.

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Γράφας):Αυγερινός, Αρίας (35′ λ.τρ. ), Μανωλάκης, Δημητρίου, Σταματούλλας Μασούρας, Τσιαντούλας, Λούκιτς (75′ Φέκκας), Γκάτα (106′ Μουντές), Λεσάι (83′ Πάρντο), Μανιάς

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Πετράκης): Στεργιάκης, Λιάβας, Ντουάρτε Μ, Μλάντεν, Στάγιτς, Τορεχόν (79′ Χατζηθεωρίδης), Μπαλντασαρά, Ξενιτίδης (56′ Πέρεθ), Χουάνπι (69′ Μπουζούκης), Ντουάρτε Φ. (78′ Νικολάου), Βοϊλής

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

• Αχαρναϊκός – Κηφισιά 0-2
  • Αστέρας Καισαριανής – Πανσερραϊκός 0-2
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 1-2
  • Καμπανιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-3
  • Χανιά – ΟΦΗ 3-5
  • Διαγόρας – Παναιτωλικός 3-4 (1-1 κ.δ.)
  • Πανθρακικός / Εθνικός – Γιούχτας εναντίον Ατρομήτου
  • Λεβαδειακός – Αιολικός / Αναγέννηση Καρδίτσας εναντίον Λαμίας

Έχουν προκριθεί άνευ αγώνα στους “16”

• Athens Kallithea
  • Νίκη Βόλου
  • ΑΕΛ

Στους “16” τα ζευγάρια θα αναμετρηθούν σε διπλά ματς, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται 31/10 – 2/11 και τις ρεβάνς (5-7/12) ενώ στον έκτο γύρο θα μπουν στο θεσμό οι ομάδες του Big 5. Οι 16 ομάδες θα μάθουν την αντίπαλο τους σε νέα κλήρωση.