![Ρεάλ-Ολυμπιακός 87-76: Το όνειρο έσβησε νωρίς (+videos)](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/05/REAL-OLYMPIACOS-EUROLEAGUE.jpg)
Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα στο δεύτερο μέρος, οι Πίτερς (20π.), Μακίσικ (17π.) και Γκος (15π.) ήταν καταπληκτικοί, όμως δεν είχαν τις απαραίτητες βοήθειες και μοιραία έχασαν από το συγκρότημα του Τσους Ματεό.
Οι πρωταθλητές Ευρώπης ξεκίνησαν εκρηκτικά την αναμέτρηση, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα μέσα σε τέσσερα λεπτά και το 16-8, ήταν το πρώτο ηχηρό καμπανάκι για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα. Βέβαια οι Κάνααν και Πίτερς βρήκαν κάποια εύκολα σουτ, όμως τα 6/7 εντός πεδιάς των Μαδριλένων, ήταν κακός οιωνός. Μάλιστα αυτή η εκνευριστική ευστοχία συνεχίστηκε με αποτέλεσμα η Ρεάλ να οικοδομήσει διαφορά έντεκα πόντων (21-10), ενώ η εικόνα της ελληνικής ομάδας, ήταν ανησυχητική στον επιθετικό τομέα. Το τελικό 28-10 της πρώτης περιόδου σημειώθηκε με τρίποντο του Γκερσόν Γιαμπουσέλε και το 6/8 από την περιφέρεια, έκανε τη διαφορά στο παιχνίδι.
Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Πετρούσεφ έκανε ένα μικρό σερί 5-0 για το 28-15, όμως όσο η Ρεάλ έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι, τόσο η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε. Οι Γιαμπουσέλε και Κοζέρ μπήκαν ζεστοί από τον πάγκο, έβαλαν τρίποντα, ενώ ο Γάλλος έκανε τη βρώμικη δουλειά και στα μετόπισθεν. Μάλιστα ο Πουαριέ ήταν καταπληκτικός και στις δύο μεριές του παρκέ, έβγαλε δύο καταπληκτικές φάσεις με καρφώματα κι αυτό έδειχνε την πολυτέλεια στη θέση πέντε των Ισπανών. Από τον Ολυμπιακό πάλευε απελπιστικά ο Σακίλ Μακίσικ, ο οποίος με δύσκολο buzzer beater τρίποντο, έκανε το 56-37, δίνοντας μία μικρή ελπίδα ανατροπής σε συμπαίκτες και κόσμο.
Ένας άλλος Ολυμπιακός βγήκε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ο Πίτερς ήταν καταπληκτικός, ο Γουόκαπ θυμήθηκε πως είναι ο κορυφαίος αμυντικός της φετινής Euroleague, ενώ ο Γκος έβαλε κάποια δύσκολα καλάθια και η διαφορά μειώθηκε στους δώδεκα πόντους (60-48). Ο Μούσα με ατομικές ενέργειες κρατούσε τη Ρεάλ επιθετικά, όμως η το μυαλωμένο παιχνίδι των Πειραιωτών σε συνδυασμό με την αφύπνιση του Πίτερς, που έκανε όργια από την περιφέρεια, έφεραν την αναμέτρηση στο 66-56 και τα πάντα είχαν αλλάξει στον ημιτελικό. Τελικά το 71-58, που γράφτηκε με δύο βολές από τον Πουαριέ, άφηναν χαραμάδα αισιοδοξίας στους Πειραιώτες, οι οποίοι δεν τα παρατούν ποτέ.
O Πίτερς συνέχισε να είναι εντυπωσιακός, μείωσε με καλάθι τριών πόντων στους δέκα (61-610, όμως ο Γιουλ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 64-51. Ο Ολυμπιακός έμοιαζε να καταθέτει την περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, ο Γκος συνέχισε να ευστοχεί από την περιφέρεια και η Ρεάλ φαινόταν να ζορίζεται σε μεγάλο βαθμό. Μάλιστα ο Γιουλ κέρδισε βολές σε τρίποντο κι ευστόχησε μόλις στη μία και το 77-67 έκανε το ματς ντέρμπι με πέντε για τη λήξη του ημιτελικού. στις επόμενες δύο κατοχές, μία κακή επιλογή από τον Γκος και μία λάθος πάσα του Φαλ, έκανε έξαλλο τον Μπαρτζώκα, αφού πλέον απέμεναν τέσσερα για το τέλος του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έκανε πολλά λάθη, απόρροια της κόπωσης του δευτέρου ημιχρόνου, η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε και δίκαια πήρε τη νίκη με σκορ 87-76.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Μόγκουλκοτς. Πολλά παράπονα ο Ολυμπιακός.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-10, 53-37, 71-58, 87-76
ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)
Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 19/28 δίποντα, 12/27 τρίποντα, 13/19 βολές, 31 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 8 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 7 μπλοκ, 14 λάθη, 22 φάουλ
Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 12/29 δίποντα, 14/33 τρίποντα, 10/15 βολές, 31 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 14 επιθετιά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 22 φάουλ
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2021/04/sportstonoto-newwhite.png)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2024/04/tsikouris_georgios.jpg)
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2022/06/alberto_sala.jpg)
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
![](https://www.sportstonoto.gr/wp-content/uploads/2020/10/ademai.jpg)
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto