S2-Νότος: Η Αναγέννηση Καρδίτσας 3η μετά τη νέα ήττα της ΑΕΛ…

Με τρεις αναμετρήσεις ολοκληρώθηκε το πρόγραμμα της 15ης αγωνιστικής της Super League 2 και τελευταίας του πρώτου γύρου για τον Α’ όμιλο, καθώς δεν διεξήχθη ο αγώνας του Απόλλωνα Λάρισας με τον Πανσερραϊκό, μιας και οι Θεσσαλοί αποχώρησαν από το πρωτάθλημα.
Η Αναγέννηση Καρδίτσας έκανε το καθήκον της κόντρα στον Απόλλωνα Πόντου, καθώς επικράτησε 2-0 στην έδρα της και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο -9 από τους πρωτοπόρους.Η ομάδα του Περικλή Αμανατίδη πήρε το προβάδισμα στο σκορ με τον Ελιβέλτο στο 34ο λεπτό και ο Πολίτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 60ο λεπτό.

Αναγέννηση Καρδίτσας: Τσέλιος, Κοζορώνης, Γκόλιας, Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Λαγός (71′ Μπάλλας), Μπούζας, Γιάκος (81′ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο (87′ Ζάγγος), Πολίτης (81′ Αναστασόπουλος), Αθανασιάδης (71′ Βερνάρδος).

Απόλλων Πόντου: Πενταράκης, Μουμίν, Ντοναλντόνι, Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης (65′ Δαλιανόπουλος), Μπελεβώνης (65′ Κωστίκα), Ντιαλόσι, Λαμπίρης, Εσαλό.

Έχασε κι άλλο έδαφος η ΑΕΛ στη Ρόδο

Ο Διαγόρας έστησε μπλόκο στην ΑΕΛ, καθώς επικράτησε εντός έδρας με 1-0. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του Βελιτζέλου πέτυχε ο Μανιώτης με κεφαλιά στο 32ο λεπτό. Έτσι η επιστροφή του Παναγιώτη Γκουτσίδη στον πάγκο των βυσσινί, συνδυάστηκε με αρνητικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΛ έμεινε στους 25 βαθμούς και έχασε επιπλέον έδαφος για την κορυφή, ενώ ο Διαγόρας πήρε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της παραμονής.

Διαγόρας: Μπίντσης, Πετράκης, Μανιώτης, Γιανναράκης, Τάτσης, Καραμάνης, Τσιαντούλας (86′ Βουργουτζής), Λούκιτς (56′ Παπαϊωάννου), Σταμένκοβιτς (86′ Αρίας), Αντεσίνα, Μανιάς.

ΑΕΛ: Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Μαϊδανός, Γκοτζαμανίδης (79′ Αντράντα), Ηλιάδης, Θωμαΐδης (58′ Μαυριάς), Πλέγας (79′ Κόλα), Κ. Παπαγεωργίου (58′ Νίνο), Πεντρόσο (66′ Νούνιες), Νικολιάς, Όγκμποε.

Άνετο πέρασμα του Ηρακλή στην Ηγουμενίτσα

Ο Ηρακλής δεν δυσκολεύτηκε καθόλου στην Ηγουμενίτσα, καθώς επικράτησε εύκολα του Θεσπρωτού. Ο Άλεξιτς πέτυχε γρήγορα δύο γκολ στο 3′ και το 8′, ενώ ο Γιουμπιτάνα ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 στο 17′.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα μείωσε σε 3-1 με τον Δρίτσα στο 39′ και ο Άλεξιτς πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 59′, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Ο Ηρακλής έπιασε τους 23 βαθμούς, ενώ ο Θεσπρωτός παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού στους 7 βαθμούς.